A A A

Popraw zdjęcie w chmurze

PC Format 05/2011
Edytory zdjęć, które uruchamiasz bezpośrednio w sieci, nie ustępują bezpłatnym programom działającym w pececie. Mają także unikatowe funkcje, np. edycję zdjęć przechowywanych w galeriach online, jak Facebook czy Picasa Web Albums. Prezentujemy najciekawsze edytory internetowe. [BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI]

Główną zaletą internetowych programów do poprawiania zdjęć cyfrowych jest to, że nie trzeba ich instalować w systemie. Sieciowa aplikacja nie zajmuje miejsca na dysku i jest bezpieczniejsza. Działa w izolacji od systemu operacyjnego, więc ewentualne błędy nie powodują uszkodzenia plików.

Edytory online są dostępne z każdego komputera, także z publicznych terminali w bibliotekach i hotelach. To sprawia, że są niezwykle przydatne w czasie wakacyjnych podróży, kiedy nie masz ze sobą laptopa, a zdjęcia wysyłasz prosto z komórki na Facebook. Warto z nich korzystać także wtedy, gdy chcesz zmodyfikować zdjęcie w galerii online. Zarówno w Facebooku, jak i w Picasa Web Albums są dostępne edytory zdjęć, które pobierają i zapisują fotografię bezpośrednio w galerii. Jest to przydatne szczególnie do wykonania drobnych korekt, które można zrobić szybko, bez ponownego wysyłania zdjęcia.

Edytory zdjęć online wymagają dość szybkiego łącza internetowego, szczególnie jeśli chcesz opracowywać fotografie w pełnej rozdzielczości z aparatu cyfrowego (10 MP i więcej) przechowywane w galerii internetowej. Poza tym, ze względu na fakt, że aplikacje są zrobione w technologii flash, są mniej wydajne od programów zainstalowanych lokalnie, co także ma znaczenie przy obróbce dużych plików.

Edycja zdjęć za pomocą Phixr w galerii Facebooka

Galeria na Facebooku nie ma wbudowanego edytora. Tę funkcję można jednak dodać, instalując w profilu aplikację Phixr.


Zaloguj się na Facebooku. Wpisz w pole wyszukiwania nazwę programu: Phixr. Kliknij odnośnik aplikacji Phixr Photo Editor, a następnie przycisk Przejdź do aplikacji. Kliknij Zezwól, co umożliwi podłączenie aplikacji do profilu.

Aby rozpocząć edycję zdjęć, kliknij przycisk Get started, a następnie z listy Select album wybierz album, w którym są zdjęcia do edycji. Wyświetli się lista miniaturek. Zaznacz na niej zdjęcie. Kliknij Edit this photo in Phixr.
Pojawi się okienko z propozycją założenia konta w serwisie Phixr. Jeśli zamierzasz regularnie edytować zdjęcia online, warto założyć konto, bo dostaniesz darmową przestrzeń dyskową. Kliknij Sign up i wypełnij formularz rejestracyjny, a następnie zaloguj się do serwisu. Jeśli chcesz tylko sprawdzić możliwości narzędzia, kliknij  No thanks, skip this.


Paleta wyboru narzędzi edycyjnych znajduje się z prawej strony. Jeśli chcesz wyprostować horyzont na zdjęciu, kliknij ikonę narzędzia Rotate. Następnie w oknie, które się pojawi, przeciągnij na miniaturce z lewej strony linię wzdłuż horyzontu. Kąt obrócenia możesz także określić za pomocą suwaka Rotate image. Efekt obejrzysz po prawej stronie. Kliknij w tym celu Execute.
Do korekcji jasności i barwy zdjęcia służą narzędzia w piątym rzędzie palety. Aby poprawić kontrast, kliknij drugie narzędzie. Następnie w nowym oknie przejdź do zakładki Levels. Tam za pomocą suwaka znajdującego się poniżej histogramu ustaw punkt czerni na początku wykresu i punkt bieli na końcu wykresu.

Aby dodać dymek z komentarzem, wybierz z palety narzędzie Comment, czym spowodujesz wyświetlenie okna dialogowego. Następnie spójrz na obrazek po lewej stronie. Widać na nim zaznaczenie, które określa wielkość dymku. Złap za jego róg i zmniejsz dymek do potrzebnej wielkości.


Wybierz kształt dymku, klikając odpowiednią ikonę w oknie Speech bubble. W tym momencie kształt pojawi się na zdjęciu z prawej strony. Aby ustawić położenie obiektu, kliknij odnośnik  Exact positioning. Teraz możesz określić współrzędne dymku, a suwakiem Pointer size, dobrać jego kształt.Aby wpisać tekst do dymku, kliknij narzędzie Text. Ponownie pojawi się okno dialogowe z miniaturkami. W polu Text wpisz słowa, które chcesz umieścić w dymku. Kiedy skończysz, pojawi się podgląd. Na jego podstawie dobierz wielkość, krój i kolor czcionki. Następnie złap obiekt tekstowy w lewym okienku i ustaw go, korzystając z dokładnego podglądu z prawej strony, potwierdź, klikając Execute.


Teraz możesz zapisać obraz. Jeśli chcesz go wysłać z powrotem do profilu na Facebooku, kliknij zakładkę Upload znajdującą się poniżej zdjęcia, a następnie logo facebook . Rozwinie się formularz eksportu. Z listy Select album wybierz, gdzie zdjęcie ma trafić. W polu Photo caption wpisz podpis, a z listy Who is the person being tagged wybierz nazwisko znajomego, który jest na zdjęciu.


Po kliknięciu przycisku Upload zdjęcie zostanie przesłane do wybranego albumu na Facebooku i pojawi się na twojej tablicy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto