A A A

Poprawianie DVD

PC Format 4/2008
Firmware napędów optycznych to wbudowane oprogramowanie, od którego zależy funkcjonowanie czytnika czy nagrywarki DVD. Ponieważ nie jest ono doskonałe, producenci udostępniają nowe wersje. Pokażemy, jak te wersje zainstalować.

Nieoficjalne wersje firmware’u

Zaawansowani użytkownicy komputerów mogą stosować tzw. crossflash, czyli aktualizację firmware’u za pomocą oprogramowania przystosowanego do innych modeli napędów. Niekiedy zwiększa to ich wydajność albo udostępnia dodatkowe funkcje. Popularne są także narzędzia, takie jak: OmniPatcher (do napędów Lite-On i Sony), które pozwalają ręcznie sterować parametrami napędów optycznych. Niestety, nie ma jednego przepisu na ulepszenie napędu. Najlepiej zajrzeć na strony http://forum.rpc1.org/dl_all.php albo http://club.cdfreaks.com/forumdisplay.php?f=61, na których znajdziesz nieoficjalne wersje firmware’u lub instrukcje, w jaki sposób możesz modyfikować to oprogramowanie we własnym zakresie.

Po co w ogóle zmieniać firmware napędu optycznego, skoro wszystko poprawnie działa? Jeśli nie zauważasz problemów w funkcjonowaniu nagrywarki, wymiana jej oprogramowania nie jest konieczna. Wiele osób jednak narzeka, że napęd optyczny „znika” w systemie, nagrane płyty z trudem się odczytują w innych napędach albo nie są nagrywane. Takie usterki można wyeliminować, aktualizując firmware.

Pobierając firmware ze strony producenta, często można sprawdzić, jakie ulepszenia wnosi nowa wersja. W naszych przykładach wykorzystaliśmy napędy optyczne czterech znanych producentów: Asus, Lite-On, LG oraz Samsung. Przy każdym napędzie piszemy, jakie usprawnienia zapewnia nowe oprogramowanie. Zanim jednak zaczniesz aktualizować firmware, musisz sprawdzić symbol swojego napędu optycznego, a także wersję oprogramowania.

Sprawdzanie napędu optycznego

Symbol napędu optycznego można sprawdzić w systemie, choć nie zawsze daje to dobre efekty. Pokażemy więc również inny, skuteczniejszy sposób, z wykorzystaniem programu Nero InfoTool.


Kliknij przycisk Start. W menu odnajdź Mój komputer i kliknij na nim prawym klawiszem myszy. Z menu kontekstowego wybierz polecenie Zarządzaj.


W lewej części okna Zarządzanie komputerem kliknij Menedżer urządzeń. Następnie w prawej części okna rozwiń gałąź: Stacje dysków CD-ROM/DVD. Zobaczysz symbol twojego napędu optycznego – w naszym przypadku LITE-ON DVD SOHD-16P9SV.Dwukrotnie kliknij na nazwę napędu optycznego, by uzyskać więcej szczegółów.


W oknie Właściwości: LITE-ON DVD SOHD-16P9SV przejdź do zakładki Szczegóły. Zobaczysz w niej nie tylko nazwę napędu, ale w niektórych przypadkach także wersję firmware’u.


Jeśli wersja firmware’u będzie niewidoczna, można się posłużyć darmowym programem Nero InfoTool. Jest do pobrania na wielu stronach internetowych, zamieściliśmy go też na dołączonej do numeru płycie CD. Po uruchomieniu programu jest widoczny na liście symbol twojego napędu optycznego. Jeśli masz więcej napędów, możesz wybrać je kolejno z tej listy. Poniżej widzisz aktualną wersję firmware’u. Teraz pozostaje tylko znaleźć stronę danego producenta, na niej sekcję pomocy technicznej, a w niej nowszą (wyższą wersję firmware’u) dla twojego napędu. Pamiętaj, że do twojego urządzenia będzie pasował tylko firmware przygotowany wyłącznie do tego modelu.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Japończycy planują Społeczeństwo 5.0
15 października 2019
Od 4 lat Japończycy pracują nad tym, by znacząco usprawnić funkcjonowanie społeczeństwa za pomocą technologii. Jutro w Tokio rozpoczyna...


Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto