A A A

Porównanie mobilnych systemów operacyjnych

PC Format 03/2016
Przy zakupie nowego smartfona czy tabletu bardziej istotny od wskazania konkretnego modelu jest wybór mobilnego systemu operacyjnego. Urządzenia różnych producentów coraz częściej są bliźniaczo do siebie podobne. Tym, co je różnicuje, jest wykorzystane oprogramowanie. Dawid Kosiński


Wybierając system operacyjny, wiążesz się z jego ekosystemem – zbiorem aplikacji i usług, które zostały zaprojektowane z myślą o nim i często nie są dostępne w innych OS-ach.

W miarę używania rosnąć będzie twoje przywiązanie do systemu za sprawą biblioteki kupionych aplikacji, muzyki i filmów oraz ważnych dla ciebie danych trzymanych w usługach chmurowych (np. zdjęć). Ich przenoszenie do innego systemu rzadko przebiega bez kłopotów. Dlatego decyzja o związaniu się z konkretnym OS-em to wybór na lata. Warto wcześniej poznać mocne i słabe strony każdego z rozwiązań: cechy interfejsu, dostępność aktualizacji czy poziom bezpieczeństwa.

Zmienny Android

Ze względu na możliwość zainstalowania Androida na niemal każdym urządzeniu mobilnym jest to najpopularniejszy system na świecie. Korzysta z niego ponad 80 proc. użytkowników smartfonów i tabletów.

Standardowa wersja Androida dostępna jest w nielicznych urządzeniach, głównie w modelach mniej znanych marek oraz urządzeniach z serii Nexus tworzonych przez Google. Większość producentów dodaje do systemu własną wersję interfejsu – z tego powodu twórcy aplikacji nie mają możliwości tworzenia programów spójnych wizualnie z każdą wersją Androida. Jednocześnie system Google daje użytkownikom największe możliwości personalizacji np. poprzez samodzielną wymianę interfejsu na pobrany z oficjalnego sklepu. Znajdziesz w nim aż 1,6 mln programów – to najlepszy wynik wśród wszystkich systemów.

Android niestety nie jest bezpiecznym systemem. Z powodu jego ogromnej popularności aż 99 proc. mobilnych wirusów jest tworzonych z myślą właśnie o nim. Nawet aplikacje dostępne w oficjalnym sklepie nie są do końca bezpieczne. Mogą nakłaniać użytkownika do pobierania szkodliwych programów (już spoza oficjalnego sklepu) lub do zmiany ustawień systemu w sposób obniżający bezpieczeństwo.

W kwestii aktualizacji Androida użytkownicy muszą liczyć na dobrą wolę producenta. Najszybciej nowe wersje OS-u otrzymują urządzenia współprodukowane przez Google. Inni czekają kilka miesięcy, a często w ogóle nie otrzymują wyczekiwanych update’ów.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
3 czerwca 2016, 14:00
Ciekawe porównanie, jednak trudno mi się zgodzić z kwestią bezpieczeństwa. iOS można tak samo odblokować jak Androida i uczynić z niego system podatny na zagrożenia. Co do wirusów na Androida, to niebezpieczeństwem jest bezmyślny użytkownik, a nie system. W odróżnieniu od systemów desktopowych, na smartfonie nic się samo nie zainstaluje, potrzebna jest zgodna użytkownika. Co to za wirus, skoro trzeba go samemu zainstalować?
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto