A A A

Portal jak puzzle

PC Format 4/2008
Własny portal w kilka minut? To możliwe! Sam decydujesz o jego zawartości, modyfi kujesz, przesuwasz, układasz poszczególne moduły oraz dopasowujesz treść do swoich potrzeb i zainteresowań.

Dzięki technologii AJAX i XHTML już dzisiaj możesz decydować o zawartości stron, które do ciebie nie należą. Tak właśnie powstają popularne i znane serwisy, jak YouTube, iThink czy Wikipedia. Nie skazują internautów tylko na treści podane przez autorów witryny, ale pozwalają im także je tworzyć. Podobnie działa witryna Cafe News, która daje możliwość decydowania o informacjach wyświetlanych w oknie przeglądarki. Wyobraź sobie odfi ltrowane aktualności, repertuar kina dla twojego miasta czy serwisy tematyczne zgodne z twoimi zainteresowaniami. A wszystko to w jednym oknie, bez zbędnych treści i reklam. To właśnie daje internautom Cafe News, czyli portal, który sam sobie możesz poskładać z wybranych i wartościowych dla ciebie elementów.

Serwis został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić użytkownikowi dodawanie stron w formie zakładek, tworzenie oddzielnych boksów z ulubionymi serwisami, czy też tworzenie modułów, w których można oglądać TV lub słuchać radia. Dzięki temu sam decydujesz, co znajdzie się na twojej stronie. Pokażemy ci, jak posługiwać się aplikacją Cafe News w celu odczytywania, dodawania kanałów RSS, a także, w jaki sposób poskładać swój własny portal.

Tworzenie portalu w witrynie Cafe News

Do korzystania z portalu Cafe News wystarczy dowolna przeglądarka WWW. Raz zmienione ustawienia zostaną zapamiętane przez system i przy każdych odwiedzinach wyświetlone w określony przez użytkownika sposób.


Otwórz stronę www.cafenews.pl i kliknij przycisk Wejdź na Twój własny portal Cafe News. Następnie wybierz interesujące cię kategorie (zaznacz pola obok wybranych nazw). Kliknij Dalej.
W następnym oknie wpisz nazwę miasta, w którym obecnie mieszkasz, pozwoli to na dopasowanie pogody. Określ także swój ulubiony rodzaj muzyki. Tutaj możesz również wybrać jedną z dostępnych skórek (szat graficznych serwisu). Po uzupełnieniu formularza kliknij Gotowe.


Po chwili załaduje się portal Cafe News w ustawieniach standardowych. Jest to układ trzykolumnowy, w którym widnieją podstawowe serwisy. Możesz przystąpić do personalizowania strony.


Każdy ze standardowych serwisów dodanych automatycznie możesz usunąć. W tym celu skorzystaj z przycisku X umieszczonego obok każdego z modułów. Usuń boksy, których nie chcesz mieć w swoim docelowym portalu.


Teraz możesz zacząć dodawać własne kanały. Zacznij od serwisów WWW, kliknij Dodaj nowy kanał. W sekcji Kanały Cafe News zaznacz jedną z widocznych kategorii. Po prawej stronie zobaczysz dostępne serwisy, które możesz dodać. Aby to zrobić, dwukrotnie kliknij przycisk Dodaj.
Nowy serwis pojawi się w oknie głównym. Możesz go zobaczyć, zamykając okno dodawania nowych kanałów klawiszem X. Aby dodać witrynę, która nie jest zamieszczona w standardowym spisie, przejdź do zakładki RSS.


W pole: Adres nowego kanału wpisz adres serwisu, który chcesz dodać jako moduł. Adresy kanałów RSS znajdziesz na stronie serwisu, który chcesz dodać. Adres kryje się zazwyczaj pod odsyłaczem graficznym RSS.W naszym przykładzie wprowadziliśmy adres PC Formatu http://www.pcformat.pl/rss/news.rss. Kliknij Dalej. Pojawi się okienko, w którym możesz nadać nazwę swojemu kanałowi. Jest również miejsce na opis kanału i ulokowanie go w odpowiednim folderze. Kliknij Zapisz. Gdy pojawi się informacja, że Kanał został dodany pomyślnie, naciśnij Gotowe. Automatycznie znajdziesz się na stronie głównej. Po jej lewej stronie zobaczysz na liście dodany przed chwilą kanał. W naszym przykładzie jest to PC Format - aktualności.


Naprowadź kursor myszki na nazwę kanału, który chcesz dodać jako moduł, i kliknij przycisk +. Serwis zostanie dodany jako boks w pierwszej kolumnie. W taki sposób możesz wprowadzać dowolną liczbę nowych serwisów.


Witryna Cafe News umożliwia także dodawanie stacji radiowych i telewizyjnych. W celu dodania takiej stacji cofnij się do kroku 6, przejdź do zakładki Radio lub Telewizja, a następnie dodaj jeden z wybranych kanałów lub stacji. Zrobisz to bez problemu, wykorzystując taki sam sposób, w jaki dodawałeś serwis WWW.


Tagi: internet www
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto