A A A

Postarzanie twarzy

PC Format 04/2015
Wykorzystując podstawowe narzędzia GIMP-a i opisane przez nas porady, możesz wykonać symulację starzenia się ludzkiej twarzy. Dzięki temu ćwiczeniu sprawdzisz, jak możesz wyglądać za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Mateusz Nosel


Zazwyczaj możliwości programów graficznych wykorzystuje się do poprawienia swojego wyglądu, usunięcia zbędnych zmarszczek i niedoskonałości cery. W ten sposób wirtualnie możesz odjąć sobie kilka, jeśli nie więcej lat. W tej części kursu pokazujemy, jak odwrócić ten proces i zamiast cyfrowych zabiegów odmładzających przeprowadzić postarzanie postaci. W ten sposób możesz wykonać symulację, która pokaże ci, jak możesz wyglądać w odległej przyszłości. Do tego ćwiczenia będą potrzebne dwa zdjęcia portretowe. Jedno musi przedstawiać osobę, którą chcesz postarzyć, drugie – osobę starszą, z której wizerunku pobierzesz próbki skóry i zmarszczek, by nałożyć je na młodszą twarz. W analogiczny sposób efekt postarzenia możesz uzyskać również na zdjęciu grupowym, np. przedstawiającycym kolegów ze szkoły, bądź na fotografii rodzinnej, którą zaskoczysz bliskich.

Postarzanie osoby na fotografii

Przed rozpoczęciem pracy przygotuj dwa zdjęcia. Zadbaj o to, by oba ujęcia były zbliżone do siebie, aby została zachowana prawidłowa perspektywa twarzy. Znacząco ułatwi to pracę. Najlepiej sprawdzą się kadry przedstawiające postać widzianą z przodu, tzw. en face. Dobierz zdjęcie tak, aby starsza osoba na zdjęciu miała wyraźnie widoczne zmarszczki.

Nakładanie obu twarzy postaci


Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu, przytrzymując wciśnięty klawisz Ctrl, wskaż na dysku dwie fotografie, w naszym przykładzie dziadek.jpg i mezczyzna.jpg, i kliknij przycisk Otwórz. Wczytywane zdjęcia powinny mieć podobne rozmiary.


W oknie programu otworzą się dwie zakładki z miniaturami wczytanych zdjęć. Przejdź do zakładki ze zdjęciem starszej osoby. W naszym przykładzie zakładka dziadek.jpg, to rodzinne zdjęcie, z którego pobierzemy wizerunek starszego mężczyzny.


Z przybornika wybierz narzędzie Zaznaczenie eliptyczne i utwórz zaznaczenie wokół twarzy postaci. Po wykonaniu zaznaczenia z menu Edycja wybierz opcję Skopiuj lub wykorzystaj do tego celu kombinację klawiszy Ctrl+C.


Przejdź do zakładki z postacią, którą będziesz postarzać, w naszym przykładzie jest to zakładka mezczyzna.jpg, i wklej skopiowaną twarz starszego mężczyzny wybierając z menu Edycja kolejno opcje Wklej jako  i Nowa warstwa.


Wybierz z przybornika narzędzie Przesunięcie i przesuń twarz w odpowiednie miejsce na zdjęciu, aby przykryć twarz postaci na warstwie źródłowej. Następnie zmniejsz krycie warstwy z wklejoną twarzą do poziomu 50-60, tak aby widzieć kontury twarzy głównej postaci. Posługując się narzędziami: Skalowanie, Nachylenie i Perspektywa dopasuj pokrycie twarzy w taki sposób, aby nos i usta obu postaci pokrywały się ze sobą. W naszym przykładzie efekt wygląda tak:


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Grzegorz Kil
16 listopada 2017, 09:21
nie mogę wystawić swojego zdjęcia
Najnowsze aktualności

Zmiany w mailingu YouTube'a
8 sierpnia 2020
Subskrybenci przestaną otrzymywać e-maile o zamieszczanych na kanałach YouTube'a nowościach.


Potrzebujesz dziennika? No to notuj
7 sierpnia 2020
Moleskine, firma znana z produkcji notesów, przygotowała internetowy dziennik, który łączy wiele innych przydatnych funkcji.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto