A A A

Pozbądź się reklam i spamu

PC Format 03/2012
W internecie ciągle cię atakują niechciane treści. Na stronach WWW natrętne reklamy utrudniające czytelność witryn, a nawet spowalniające pracę komputera. W skrzynkach e-mailowych niechciane wiadomości, z których trudno wyłowić potrzebne i oczekiwane. Oto, jak się pozbyć tych uciążliwości. Mateusz Nosel

Zależnie od aktywności w internecie jego użytkownicy otrzymują od kilku do nawet kilkudziesięciu niechcianych wiadomości dziennie. O bezpieczeństwo skrzynek pocztowych dbają już niemal wszyscy dostawcy usług poczty internetowej, webmasterzy i administratorzy, tworząc specjalne zabezpieczenia i filtry na swoich stronach. Ma to na celu utrudnienie pracy botom spamującym. Zdarza się jednak, że z tego powodu mamy trudność ze znalezieniem istotnej wiadomości, która omyłkowo została oznaczona przez filtr jako spam.

W Polsce najpopularniejsze konta pocztowe oferują: gmail.com, wp.pl, onet.pl, interia.pl, gazeta.pl czy o2.pl. Oprócz wiadomości śmieci ich użytkowników irytują reklamy dostarczane przez operatorów skrzynek e-mailowych. Te wiadomości nie są automatycznie rozpoznawane jako spam. Istnieją jednak skuteczne sposoby blokowania takich reklam. Pokazujemy je w warsztatach na kolejnych stronach artykułu.

Problem nadmiernej liczby reklam dokucza również osobom odwiedzającym strony internetowe. Reklamy często przysłaniają istotną treść, bywają denerwujące ze względu na sam sposób ich przygotowania, a także spowalniają wczytywanie witryn, a czasem nawet pracę całego komputera.

Największy problem powodują reklamy we flashu, których nieumiejętne skompresowanie może doprowadzić do zawieszenia pracy przeglądarki internetowej lub zmusić użytkownika do ponownego uruchomienia komputera.

Jak pozbyć się reklam z przeglądarek

Najlepszym sposobem na pozbycie się reklam ze stron WWW jest skorzystanie ze specjalnego mechanizmu przeglądarki lub zainstalowanie dodatkowej wtyczki. Taka wtyczka skutecznie blokuje wyświetlanie reklam. W sieci można znaleźć wiele narzędzi, które zwiększą wygodę surfowania po internecie i przeglądania witryn. Polecamy najpopularniejsze narzędzie – Adblock.

Adblock dla Firefoksa

Przeglądarka Mozilli nie ma wbudowanego filtra blokowania reklam, dlatego musisz sięgnąć po dodatkową wtyczkę o nazwie Adblock, która została przygotowana zarówno pod kątem Firefoksa, jak i Google Chrome.


W Firefoksie otwórz stronę http://pcformat.pl/u/259 i kliknij przycisk Zainstaluj widoczny pod opisem rozszerzenia.Zobaczysz okienko z informacją o instalacji elementu Adblock Plus. Potwierdź instalację przyciskiem Zainstaluj i kliknij przycisk Uruchom ponownie teraz.


Po ponownym uruchomieniu Firefoksa zostanie załadowana strona z informacją o poprawnym zainstalowaniu dodatku. Od tej pory reklamy na stronach internetowych będą blokowane.


Otwórz w przeglądarce dowolną stronę internetową, np. pcformat.pl, i sprawdź, jak wygląda witryna bez reklam.


W każdej chwili możesz zarządzać filtrami reklam dla poszczególnych witryn. W tym celu, w lewym dolnym rogu ekranu kliknij ikonę ABP i z rozwiniętego menu wybierz Ustawienia filtra.


W oknie Ustawienia filtrów w zakładce Zestawy filtrów domyślnym zestawem jest EasyList. Kliknij przycisk Dodaj zestaw filtrów i w rozwiniętym okienku kliknij Wybierz inny zestaw.W oknie Zestawy filtrów wybierz z listy AdblockList.org (polski) i kliknij przycisk Subskrybuj zestaw , a następnie w oknie Ustawienia filtrów kliknij przycisk Zamknij.


Jeżeli chcesz zezwolić na wyświetlanie reklam na wybranej stronie, kliknij ikonę ABP i z rozwiniętego menu wybierz opcję Wyłącz blokowanie na pcformat.pl (dla całej domeny internetowej) lub Wyłącz blokowanie tylko na tej stronie (dla aktualnie otwartej podstrony).


Aby sprawdzić listę zablokowanych elementów na danej witrynie, kliknij ikonę ABP i wybierz z menu Otwórz listę blokowanych elementów. W każdej chwili możesz wyłączyć blokowane elementy, klikając X obok zablokowanego elementu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto