A A A

Pozbądź się szpiegów

PC Format 10/2011
Jeśli twój komputer pracuje niestabilnie, a przeglądarka zamiast reagować na polecenia, wyświetla okna z reklamami, możesz mieć zainfekowany system. Pokazujemy, jak się pozbyć infekcji i uniknąć jej w przyszłości. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Obecnie infekcja następuje najczęściej za pośrednictwem specjalnie spreparowanej strony WWW. Według danych Stopbadware.org podejrzanych stron jest ponad 600 tys. Po wejściu na taką stronę możesz zobaczyć sugestywne reklamy, które zachęcają do pobrania programu lub narzędziowego paska do przeglądarki. W zależności od sztuczki pojawia się obietnica, że po instalacji zyskasz dostęp do darmowego oprogramowania czy pornografii.

Coraz częściej przestępcy straszą też użytkowników fałszywymi komunikatami o zagrożeniach i skłaniają do pobrania „antywirusa” (patrz ramka o scareware). Po instalacji oprogramowania ze strony kontrolowanej przez przestępców oczywiście niczego nie zyskujesz, natomiast otwierasz szeroko drzwi do swojego systemu, przez które może trafić tam nie tylko spyware, ale także dużo bardziej niebezpieczny malware, na przykład trojany.

Aby zabezpieczyć główny kanał, przez który przedostaje się złośliwe oprogramowanie, nie zawsze wystarczy program antywirusowy. Warto także dodatkowo posłużyć się narzędziem, które ostrzega przez serwisami rozsiewającymi malware.

Aktualizuj aplikacje!

Twierdzenie, że większość zagrożeń dla bezpieczeństwa komputera jest związana z lukami w systemie operacyjnym to mit. Obecnie programy szpiegowskie oraz inny malware przedostają się do systemu przede wszystkim przez luki w aplikacjach. Chętnie jest atakowana wirtualna maszyna Javy oraz przeglądarka internetowa, która interpretuje kod HTML5 i JavaScript znajdujący się na stronach WWW. Ulubionym celem przestępców jest także Flash, który znajduje się praktycznie na każdym pececie. Dlatego musisz sumiennie aktualizować nie tylko system, ale także wszystkie programy.

Sprawdzanie bezpieczeństwa stron McAfee Site Advisorem

Program McAfee Site Advisor wykrywa w wynikach wyszukiwania Google strony, z których można złapać infekcję oprogramowaniem szpiegowskim, i oznacza je tak, byś wiedział, czego musisz unikać.


Po uruchomieniu instalatora pojawi się okno z informacjami o możliwościach narzędzia. Aby rozpocząć instalację, kliknij przycisk Zainstaluj. Proces przebiega automatycznie. Po zakończeniu kliknij Zakończ, by zamknąć okno instalatora.


Ponieważ McAfee Site Advisor instaluje się w formie dodatku do przeglądarek, pojawi się okno domyślnej przeglądarki. W pasku statusu przeglądarki zobaczysz okienko z zapytaniem, czy program ma zabezpieczać wynik wyszukiwania.


Ponieważ mechanizm bezpiecznego wyszukiwania korzysta z mało popularnej w Polsce wyszukiwarki Yahoo, jest nieprzydatny (zwykłe wyniki Google są także skutecznie zabezpieczone). Dlatego odznacz dwie opcje, a następnie kliknij Zakończ.


Działanie dodatku najlepiej wypróbować w wyszukiwarce Google. Wpisz dowolny termin wyszukiwania, a następnie przyjrzyj się wynikom. Jeśli z lewej strony linku znajduje się symbol zielony, oznacza to, że strona jest bezpieczna. Czerwona ikona oznacza, że wykryto na niej podejrzane elementy: spyware, wirusy itp. Dlatego najlepiej w ogóle na nią nie wchodzić.


Jeśli widzisz ikonę z wykrzyknikiem, strona nie jest groźna, ale są na niej elementy budzące wątpliwość. Znak ? także trzeba traktować jako ostrzeżenie. Strona jest nowa i nie została przetestowana, wiec nie można stwierdzić, czy jest szkodliwa czy nie. Przestępcy zakładają i likwidują serwisy bardzo szybko, dlatego nowa, nieprzetestowana strona także powinna być traktowana jako niebezpieczna.


Informacje o stopniu bezpieczeństwa witryny możesz także sprawdzać podczas surfowania. W pasku stanu przeglądarki znajduje się przycisk programu McAfee Site Advisor. W zależności od tego, czy witryna jest bezpieczna czy nie, jego kolor się zmienia: od zielonego, poprzez żółty, do czerwonego.


Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o witrynie oraz o powodach, dla których jest oceniana tak, a nie inaczej, kliknij przycisk zaznaczony na poniższym obrazku. W przeglądarce pojawi się strona z informacją o wykrytych szkodliwych elementach, lista plików, jakie można pobrać z tej strony, wraz z informacją, czy są bezpieczne, oraz opinie innych użytkowników McAfee Site Advisor o danej witrynie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto