A A A

Praktyczne dodatki

PC Format 11/2007
Wśród komórkowych akcesoriów znajdziesz gadżety bardzo praktyczne i pomysłowe, ale też takie, których przeznaczenia trudno się domyślić. Wybraliśmy i prezentujemy najciekawsze propozycje, przydatne dla większości użytkowników komórek.

Telefon komórkowy służy obecnie nie tylko do komunikacji. Często pełni rolę odtwarzacza muzyki, aparatu fotograficznego, nośnika danych czy radia. Do jego zróżnicowanych funkcji są dostosowane rozmaite dodatki: słuchawki Bluetooth, zestawy głośnomówiące, karty pamięci i czytniki kart SIM, ale także kolorowe breloczki, świecące diody i fikuśne pokrowce przypominające wyglądem np. skarpetki.

Akcesoria najłatwiej kupić w sklepie z artykułami GSM, ale ich wybór nie jest tam tak duży jak na internetowych aukcjach. Z kolei zakupy w internecie mogą być mniej opłacalne. Chociaż ceny większości gadżetów wynoszą tam kilka złotych, to za samą przesyłkę możesz zapłacić więcej niż za kupowany przedmiot.

Do przechowywania i przenoszenia danych

Wbudowana pamięć telefonów komórkowych jest stale powiększana, a prawie w każdym nowym aparacie można ją rozbudować za pomocą dodatkowej karty pamięci. Zawartość karty da się przegrać do komputera na kilka sposobów.

Rodzaje kart

Karty do telefonów różnią się od modeli wykorzystywanych np. w aparatach cyfrowych. Są to zazwyczaj odmiany micro znanych rodzajów nośników, np. micro SD (1) czy micro Memory Stick. Aby taką kartę po wyjęciu z telefonu można było odczytać, np. w czytniku kart pamięci podłączonym do komputera, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego adaptera (2). Adaptery są zazwyczaj sprzedawane w komplecie z kartą. Cena zestawu zależy od rodzaju karty, jej pojemności, a także producenta.

Wybierając kartę, sprawdź, czy będzie pasowała do twojego telefonu. Na przykład w aparatach Sony Ericsson jest stosowane gniazdo MS micro. Listę kart zgodnych z komórką znajdziesz w instrukcji telefonu.

Przegrywanie danych z karty

Najprostszym sposobem jest zastosowanie czytnika kart pamięci (3). Urządzenie to ma wtyczkę USB służącą do jego podłączenia do komputera oraz gniazda kart pamięci. Najlepsze są czytniki uniwersalne, dostosowane do wszystkich lub prawie wszystkich formatów kart. Takie urządzenie można kupić już za 5 zł, ale warto zapłacić trochę więcej i nabyć czytnik markowy za około 30 zł – masz wtedy pewność, że będzie działał.

Zawartości karty można też przenieść na komputer, wykorzystując bezprzewodowe połączenie za pomocą technologii Bluetooth lub IrDA. Zyskasz wtedy dostęp nie tylko do karty, ale też do pamięci wewnętrznej aparatu (czasem jest do tego potrzebne oprogramowanie dołączone do telefonu). Aby móc zrealizować takie połączenie, potrzebujesz modułu Bluetooth lub IrDA, który umieszcza się w złączu USB komputera. Wybór zależy od tego, w jaki port jest wyposażony twój telefon. Ceny takich gadżetów zaczynają się od 10 zł dla urządzeń IrDA i 20 zł za moduł Bluetooth. Przed zakupem upewnij się, że twój model aparatu jest wyposażony w odpowiedni port.

Dane z karty SIM

Żadne z wymienionych urządzeń nie zapewnia dostępu do informacji przechowywanych na karcie SIM, np. do bazy kontaktów w książce telefonicznej. Umożliwiają to czytniki kart SIM (4) – w cenie od 20 zł. Urządzenie takie pozwala przegrać zawartość karty SIM na dysk komputera i tym samym wykonać kopię zapasową. Za około 70 zł można kupić czytnik z potrzebnym oprogramowaniem oraz czystą kartą, umożliwiający nagrywanie kart SIM.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto