A A A

Profesjonalne studio retuszu

PC Format 01/2016
PhotoDirector 5 pozwoli ci zaprowadzić ład w kolekcji zdjęć tak szybko jak nigdy dotąd. Program świetnie sprawdza się także podczas korygowania nieudanych ujęć poprawianie zdjęć jest tak proste, że nawet kompletny laik się nie zniechęci, a efekty działania aplikacji zadziwią wytrawnych fotografów. Sylwester Żochowski


Do zarządzania kolekcją zdjęć oraz komputerowego obrabiania fotografii potrzebne są dobre narzędzia, ale nie musi to być od razu np. Adobe Photoshop. Pełna wersja programu PhotoDirector 5 z naszej płyty oferuje wyjątkowo dużo funkcji i jest przy tym wygodna w obsłudze.

Program dodaje do zdjęć słowa kluczowe, które potem pozwalają bardzo szybko zlokalizować wszystkie ujęcia, na których np. sfotografowałeś krajobrazy. Możesz również oceniać zdjęcia za pomocą gwiazdek i oznaczać je kolorami, a także przeglądać slajdy w folderach lub tworzyć wirtualne albumy.

Oprócz menedżera zdjęć pozwalającego sprawnie zarządzać cyfrowymi albumami PhotoDirector zawiera zestaw narzędzi do edycji i retuszu. Aplikacja zapewnia dostęp do funkcji korygujących, dzięki którym za pomocą suwaków możesz „podciągnąć” wybrane parametry, tj. jasność, kontrast czy nasycenie barw. Rezultaty nanoszonych zmian możesz na bieżąco obserwować na podglądzie. Cierpliwy użytkownik programu może zdziałać cuda, przeciętne zdjęcie zmieniając w pozbawione zbędnych elementów ujęcie o idealnych parametrach ekspozycji.

Jeśli nie masz czasu na ręczne poprawianie zdjęć, możesz skorzystać z automatu i gotowych ustawień. Program skoryguje parametry fotografii po jednym kliknięciu myszą. Dzięki integracji programu z serwisami internetowymi możesz bardzo wygodnie umieszczać zdjęcia np. na Facebooku.

Import zdjęć, poprawianie niedoskonałości i nakładanie efektownych filtrów

PhotoDirector jest świetnym narzędziem dla każdego entuzjasty cyfrowej fotografii, który potrzebuje wielu narzędzi pozwalających precyzyjnie kontrolować parametry zdjęć po ich skopiowaniu z aparatu do komputera.

Import zdjęć

Pierwszą czynnością, jaką należy zrobić, aby rozpocząć pracę ze zdjęciami, jest ich import. Pokazujemy, jak wgrać serię zdjęć do programu PhotoDirector.


W oknie głównym kliknij przycisk Import widoczny w dolnej części bocznego paska narzędziowego. Rozwinie się menu, z którego możesz wybrać jedną z opcji:
Photos – pozwala importować pojedyncze pliki graficzne;
Folder – pozwala importować zawartość wskazanych folderów ze zdjęciami;
From Camera – importuje zdjęcia bezpośrednio z podłączonego do komputera aparatu lub czytnika kart pamięci.


W naszym przykładzie wybraliśmy opcję From Camera. Wyświetla się okno: Photo Import. Z rozwijanej listy Source wybierz urządzenie ze zdjęciami podłączone do komputera, np. IPHONE. Poniżej wyświetlą się miniatury wszystkich zdjęć, które znajdują się na karcie pamięci urządzenia. Możesz odznaczyć te zdjęcia, których nie chcesz importować. Gdy to zrobisz, kliknij przycisk Import.


Zdjęcia zostaną dodane do katalogu  Latest Imports, w głównym oknie podglądu wyświetli się pierwsze z nich, a pod spodem w panelu reszta fotografii pojawi się w postaci miniatur. Importowany folder jest również obecny na rozwijanej liście Folders. W ten sposób możesz importować kolejne foldery ze zdjęciami. Na następnej stronie przeczytasz, jak uporządkować zdjęcia.

Filtry automatyczne

Ta metoda modyfikowania zdjęć przeznaczona jest dla początkujących. Nie wymaga absolutnie żadnej wiedzy, wystarczy zaznaczyć zdjęcie i wybrać jedno z gotowych ustawień.


Dostęp do automatycznej korekcji uzyskasz, wybierając zakładkę  Adjustments, a następnie na bocznym pasku zakładkę Presets. Poniżej wyświetli się lista zestawów ustawień. Wybierz jeden z nich, np. People - Fantasy Pale, a zmiany zostaną od razu nałożone i będą widoczne na podglądzie.


Jeśli uzyskany efekt nie jest zadowalający, kliknij ikonę Reset applied presets, aby cofnąć zmiany. Jeśli chcesz zapisać zmodyfikowane zdjęcie na dysku, z menu File wybierz opcję Save As.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto