A A A

Programy antywirusowe dla Androida

PC Format 10/2016
System Android to główny cel twórców szkodliwego oprogramowania, dlatego korzystanie z aplikacji antywirusowej jest obecnie koniecznością. W teście wybraliśmy najlepszy program. Grzegorz Łukasik


Android stał się obiektem zainteresowania cyberprzestępców nie tylko ze względu na swą ogromną popularność. Równie istotna jest łatwość, z jaką można tworzyć zawirusowane aplikacje i wprowadzać je do urządzeń użytkowników. Procederowi sprzyja niska świadomość zagrożeń wśród posiadaczy urządzeń mobilnych.

Zagrożenia

Ilość szkodliwego oprogramowania atakującego Androida rośnie lawinowo. Małym pocieszeniem jest fakt, że najczęściej wykrywane zagrożenia mają mało uciążliwy charakter – są to głównie programy zbierające dane o urządzeniu. Dodatkowo kraje Europy Środkowej (w tym Polska) notują niższą liczbę ataków niż np. Francja, Hiszpania, Rosja, USA czy Chiny i Indie.

To, co może niepokoić, to wzrost ogólnej liczby bardzo niebezpiecznych ataków. Chodzi tu głównie o spyware i trojany stanowiące zagrożenie dla poufnych danych i narażające na ryzyko użytkowników bankowości internetowej. W ostatnim czasie plagą jest też oprogramowanie ransomware, które „porywa” telefon, czyli blokuje urządzenie i żąda okupu w zamian ze zniesienie blokady. Eksperci podkreślają wysoki poziom zorganizowania „porywaczy”, którzy profesjonalnie „obsługują” wpłacających okup.

Zabezpieczenia

Oprócz skanera wirusów producenci umieszczają w programach dodatkowe moduły. Najczęściej spotykaną funkcją jest ochrona przed kradzieżą – możesz zdalnie zlokalizować telefon, zablokować go i usunąć zeń dane. Moduł ochrony przed phishingiem monitoruje odwiedzane strony WWW pod kątem prób oszustwa i wyłudzenia poufnych danych. Wykrywacz spamu pozwala zablokować niechciane połączenia i wiadomości. Podczas audytu uprawnień aplikacja sprawdza, do jakich danych mają dostęp programy zainstalowane w telefonie, czy korzystają z transmisji danych bez wiedzy użytkownika. Dzięki kontroli rodzicielskiej możesz ograniczyć funkcjonalność telefonu oddanego w ręce dziecka lub nastolatka. Pokrewną funkcją jest ochrona dostępu do wybranych aplikacji kodem PIN. Nieliczne programy zabezpieczające mają funkcję wykonywania backupu danych czy szyfrowania zawartości telefonu.

Koszty

Większość programów antywirusowych posiada wersje darmową i płatną. Pierwsza oferuje tylko część funkcji, np. skanowanie aplikacji i plików. Spotkasz też programy, które bez opłat zapewniają dostęp do kompletu funkcji – patrz tabelka niżej. Korzystanie z wersji płatnej (premium) oznacza w większości przypadków wydatek poniżej 100 zł rocznie. Każdą apkę można sprawdzić w bezpłatnym okresie próbnym, który trwa maksymalnie 30 dni.

Funkcje aplikacji antywirusowych

 • Wykrywanie zagrożeń non stop
 • Ochrona w przeglądarce WWW
 • Moduł antykradzieżowy
 • Kontrola rodzicielska
 • Blokowanie niechcianych połączeń

Ocena:
Oceń:
Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Emiel
22 stycznia 2017, 11:15
Przed nieznajomością i ignorancją użytkowników może ochronić ich tylko Google, robiąc ostry przesiew aplikacji w sklepie, korzystałem z nieoficjalnych aplikacji do kuponów do maka czy KFC, jakiś typek pisał te aplikacje jak na początku aplikacje były spoko i uprawnienia miały proste to po jakimś roku coraz więcej uprawnień sobie aplikacje życzyły i to dodatkowo bardzo dziwnych a oczywiście dodatkowych funkcji nie miały, wywaliłem je ale ile osób zaktualizuje i tyle?
ptrick
ptrick
22 stycznia 2017, 10:53
Na pewno nie uchroni. Tak jak sam wspomniałeś, instalując szkodliwą aplikację sam chcesz ja zainstalować i sam zezwalasz jej na odpowiednie uprawnienia. Czemu antywirus ma chronić przed aplikacją, na którą wyraziłeś zgodę, by robiła bajzel w telefonie?
koneton
koneton
22 stycznia 2017, 09:21
Nie sądzę by taki antywirus skutecznie obronił przed fałszywymi aplikacjami ze sklepu...
avatar
~Anonim
22 stycznia 2017, 08:32
Witam! sbab: I jak Ci na smartfonie chodzi ten "G Data"? :oczy: Bo czasami właśnie jak kupuję "G Data Internet Security" dla PC, to jest dodatkowa licencja na urządzenia z "Androidem".
avatar
sbab
21 stycznia 2017, 21:30
ja mam g data na swoim telefonie, zainstalowałem sobie po tym jak przez włąsną nieuwagę sćiągnął mi się niezły syf na telefon, dorbze że nie było tam dużo dancyh bo telefon był nowy ale nawet fabryczne ustawienia nie pomogły w 100%, antywirus to podstawa, bo nawet w sklepie play coraz więcej dziwnych apek się pojawi
koneton
koneton
16 stycznia 2017, 07:56
Android to Linux. "Antywirus" pod Linuksem chroni (lub tylko udaje) użytkownika przed nim samym. Co to za wirus, który pyta się użytkownika, czy chce go zainstalować oraz prosi o włączenie uprawnień... A to jest potrzebne do instalacji "wirusa" pod Linuksem.
avatar
Emiel
14 stycznia 2017, 12:38
Kamel chodzisz po tym forum i w każdym temacie swoje "super" mądrości rzeczesz. A android i Linux mają tyle ze sobą wspólnego, że..
avatar
~Anonim
14 stycznia 2017, 09:32
Bzdura. Android to linux, a na linuxa jak powszechnie wiadomo nie ma wirusów, bo taki jest super bezpieczny.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto