A A A

Projektory do domu

PC Format 2/2017
Projektor pozwala poczuć się jak w kinie, a to dzięki przekątnej obrazu znacznie przekraczającej wielkość telewizora. Niestety do pracy wymaga określonych warunków, głównie odpowiedniego pomieszczenia. grzegorz łukasik

Projektory dzielą się zwykle na urządzenia z przetwornikami LCD i DLP, a każdy z nich może zapewniać rozdzielczość obrazu HD lub Full HD. W warunkach domowych dobrym rozwiązaniem jest sprzęt Full HD wykonany w technologii LCD – porównywalne projektory DLP są tańsze i jest ich więcej, ale niektórzy mogą mieć zastrzeżenia do wyświetlanych przez nie kolorów.

Jest też kilka innych opcji, np. technologia LCoS, często spotykana pod nazwami SXRD, D-ILA, RHTPS lub XEED. Łączy cechy LCD i DLP – z pierwszej czerpie dobre kolory, z drugiej bardzo wysoki współczynnik kontrastu. Obecnie jest to jedyna technologia w projektorach konsumenckich, pozwalająca oglądać obraz 4K – ale niestety po zainwestowaniu 20–30 tys. zł. Ceny modeli Full HD zaczynają się od ok. 10 tys. zł.

Osobnym tematem są stosowane w projektorach źródła światła. Tradycyjnie jest to tania lampa UHP, a w nowoczesnym wydaniu – dioda LED. Ta ostatnia zapewnia stabilne barwy, natychmiastowo się włącza i wyłącza, nie nagrzewa się, ma też trwałość rzędu tysięcy godzin. Jej wadą jest niewielka jasność.

Dlatego w najlepszych projektorach źródłem światła jest niebieski laser, oświetlający koło z luminoforem, który daje światło żółte, dzielone następnie na składową czerwoną i zieloną. Rozwiązanie umożliwia uzyskanie szerokiego zakresu barw, zapewnia bardzo wysoką stabilność kolorów, ma długi czas życia. O ile laserowe projektory HD mają znośne ceny (kilka tys. zł), o tyle Full HD kosztuje 20 tys. zł i więcej (np. NEC P502HL).

Obiektywy

Jeśli chodzi o możliwości użytkowania projektora, kluczowym elementem jest układ optyczny. Decyduje on o wielkości obrazu, wymaganej odległości projektora od ekranu, przesunięciu obrazu itp. Słowem wpływa na to, czy konkretny projektor da się użytkować w danym pomieszczeniu, czy też nie.

Ważnym parametrem jest współczynnik projekcji – odległość projektor–ekran dzielona przez szerokość obrazu. Standardowy projektor ma współczynnik powyżej 1, np. 1,5 – obraz o szerokości 1 metra uzyska się z odległości 1,5 metra. Projektory krótkiego rzutu, tzw. short throw, zwykle mają ten współczynnik mniejszy od 1, np. 0,6 – metrowy obraz da się uzyskać z odległości 60 cm. Jeszcze „krótsze” są projektory ultra short throw, w których współczynnik ten wynosi np. 0,2 – taki sam obraz uzyska się z odległości 20 cm od ekranu. Zatem projektor tego typu można postawić na stoliku przy samej ścianie – dokładnie w tym samym miejscu, w którym stałby telewizor. Jedyną różnicą jest to, że potrzebny jest spory kawałek gładkiej ściany.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Klawiatura Sharkoon MECH SGK3 RGB
18 listopada 2017
Niemiecki producent Sharkoon wypuszcza na nasz rynek nową wersję swojego najlepiej sprzedającego się mechanika. Mowa o klawiaturze gamingowej...


Artykuły z wydań

 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 12/2017
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto