A A A

Projektuj w HTML5

PC Format 01/2014
W celu wykonania animowanych reklam i banerów nie musisz już sięgać po Flasha. Nowe narzędzie od Google spisuje się równie dobrze i co ważne, generuje reklamy w formacie HTML5, który zadziała również na najnowszych urządzeniach mobilnych. Cały proces projektowania jest prosty i intuicyjny. MATEUSZ NOSEL

Tworzenie pierwszej reklamy

Pokazujemy, jak wykonać własną reklamę o wymiarach 300x250 pikseli. Przed przystąpieniem do projektowania przygotuj elementy graficzne i zaplanuj teksty, jakie pojawią się na banerze.

Dodawanie i animacja elementów


Rozwiń sekcję Właściwości i kliknij biały kwadracik. Rozwinie się paleta kolorów. Wybierz z niej tła dla swojej reklamy i wciśnij klawisz [Enter]. W naszym przykładzie wybraliśmy kolor #E41600.


Otwórz folder, w którym zgromadziłeś elementy do swojej reklamy. Następnie wybierz pierwszy plik, w naszym przykładzie pcformatlogo_1.gif,i przeciągnij go do obszaru roboczego aplikacji. Chcemy, aby obrazek wysuwał się z lewej strony – ustaw go przy górnej lewej krawędzi poza obszarem reklamy, tak jak w naszym przykładzie. Jeżeli chcesz zmienić wymiary obrazka, zmodyfikuj je w sekcji Właściwości pod napisem Położenie i rozmiar.


Dodaj kolejny slajd, klikając ikonę + na dole ekranu, i dopasuj położenie obrazka, posługując się kursorem myszy. Jeżeli chcesz, aby obrazek był wyśrodkowany, zaznacz opcję Wyrównaj względem sceny i kliknij ikonę Wyrównaj na środku w poziomie. Sprawdź, jak wygląda pierwszy animowany efekt, klikając Podgląd. Z rozwiniętej listy wybierz przeglądarkę, w której chcesz zobaczyć efekt, np. Chrome. Jeśli efekt wymaga poprawek, zmodyfikuj położenie obrazka na pierwszym i drugim slajdzie.


Utwórz kolejny slajd, klikając +. Z przybornika wybierz narzędzie Tekst. Narysuj w obszarze reklamy pole tekstowe i wpisz dowolny tekst. Pod menu programu pojawią się opcje formatowania tekstu. Dobierz odpowiednią czcionkę, rozmiar i kolor napisów. Uwaga! Dodany element tekstowy pojawi się na wszystkich wcześniejszych slajdach. Jeśli chcesz, aby pojawił się dopiero na trzecim, przejdź do poprzednich slajdów i przesuń pole tekstowe poza obszar roboczy, np. w taki sposób jak w naszym przykładzie, ale nie usuwaj go, bo zniknie ze wszystkich slajdów.


Możesz dodać kilka pól tekstowych. Jeśli chcesz zachować formatowanie tekstu, zaznacz dotychczas dodany obszar tekstowy i posługując się kolejno skrótami klawiszowymi [Ctrl]+[C] oraz [Ctrl]+[V], skopiuj i wklej go. Aby animacja była płynna i etapowa, każdy kolejny obszar tekstowy najlepiej dodawać na kolejnym slajdzie. Pamiętaj, aby poprzesuwać obiekty poza obszar roboczy na wcześniejszych slajdach w celu zachowania stopniowej kolejności pojawiania się następnych elementów. W naszym przykładzie ostatni slajd wygląda tak:


Aby slajd z napisami wyświetlał się jak najdłużej, możesz go powielić kilka razy. W ostatnim slajdzie chcemy dodać obrazek, który zastąpi dotychczasowe elementy obrazkowe i tekstowe. Utwórz nowy slajd, klikając ikonę  +, a następnie przesuń wszystkie elementy poza obszar roboczy. Otwórz okno eksploratora z folderem zawierającym materiały graficzne i przeciągnij kolejny obrazek na obszar roboczy. Możesz zmodyfikować jego układ, posługując się narzędziami do obracania i przesuwania obiektów 3D.


W naszym przykładzie dodaliśmy okładkę i znaczek z ceną. Ostatni slajd wygląda tak jak na poniższym obrakzu. Możesz już obejrzeć efekt końcowy, klikając przycisk Podgląd.


Zapisz projekt, klikając kolejno: Plik oraz Zapisz.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
EugeniuszWróbel
25 kwietnia 2014, 09:23
Przydatne narzędzie, szukałem czegoś takiego. Dzięki za pomocny artykuł.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto