A A A

Proste planowanie

PC Format 05/2016
Jeśli potrzebujesz pomocy w organizacji swojego dnia, bo zaczynasz gubić się w zalewie kolejnych zadań do wykonania, rozwiąż problem, sięgając po umieszczony na naszej płycie prosty i funkcjonalny program Todoist. DAWID BONKOWSKI

Dobrze zaplanowany dzień to sposób na zaoszczędzenie czasu. Spośród wielu dostępnych na rynku menedżerów i organizerów wyróżnia się program Todoist – ma on bardzo przejrzysty i intuicyjny interfejs, umożliwia przypisywanie zadań do kategorii i dzielenie się nimi z innymi, do tego uwiecznia twoje postępy i jest dostępny na wielu urządzeniach jednocześnie. Sprawdzi się zarówno podczas tworzenia prostych list zakupów, jak i zarządzania zaawansowanymi, wieloosobowymi projektami. Zadania mogą różnić się priorytetem, da się też zaplanować ich cykliczne wykonywanie.

W płatnej wersji aplikacji dostępne są dodatkowe funkcje, m.in. dodawanie etykiet, załączanie plików do projektów czy korzystanie z szablonów, jednak opisywana w tym artykule bezpłatna wersja również ma wiele możliwości.

Wykonane zadania są nagradzane punktami tzw. Karmy. System pełni funkcję monitora wydajności – użytkownik otrzymuje punkty za zakończone projekty, co ułatwia mu realizowanie ustalonych celów. Aplikacja ma także rozbudowany system powiadomień i umożliwia synchronizację postępów między wieloma urządzeniami.

Organizacja zadań w programie Todoist

Proces instalacji programu oraz założenia konta przebiega standardowo i nie sprawia większych problemów. Po jego zakończeniu możesz przystąpić do organizowania projektów. Utworzone zadania są automatycznie synchronizowane z platformą Todoist.com i podłączonymi urządzeniami, np. telefonem z zainstalowaną aplikacją.

Tworzenie projektów

Interfejs programu jest bardzo prosty w obsłudze. W środkowej części okna można od razu dodać nowe zadanie, natomiast w prawym górnym rogu znalazły się przyciski przenoszące do ustawień programu, powiadomień, Karmy oraz umożliwiające szybkie dodanie zadania.


Aby utworzyć zadanie, kliknij w oknie głównym programu przycisk Dodaj zadanie. Następnie nadaj mu tytuł oraz ustaw datę wykonania projektu, korzystając z pola terminarza.


Termin możesz również ustawić w oknie tytułowym, wpisując go słownie po nazwie zadania, np. dodając tam w każdy piątek o 6 rano. Te słowa automatycznie zostaną wykorzystane do ustalenia, kiedy ma być realizowany wybrany projekt.


Każde zadanie może mieć ustawiony priorytet, czyli określoną ważność – od pierwszego do czwartego. Priorytet nadasz aktualnie tworzonemu projektowi za pomocą przycisku z chorągiewką. Możesz to zrobić także w oknie tytułowym, wpisując po nazwie zadania np. p1.


Kliknij przycisk ..., a następnie jedną z opcji widocznych po rozwinięciu listy, aby przesunąć zadanie w prawo lub w lewo. Rozwiązanie może być wykorzystane do porządkowania okna programu w przypadku większej liczby zadań.


Znajdująca się z lewej strony nazwy tworzonego zadania ikona służy do jego przesuwania w górę lub w dół względem pozostałych. Po wprowadzeniu potrzebnych modyfikacji utwórz zadanie, klikając Dodaj zadanie.


Dostęp do szybkiej edycji uzyskasz po najechaniu na nazwę zadania i naciśnięciu przycisku .... Rozwinięta lista umożliwia zmodyfikowanie daty, priorytetu, a także dodanie nowego zadania wyżej lub niżej.


Aby potwierdzić wykonanie zadania, kliknij ikonkę z symbolem kropki. Zostanie ono oznaczone jako zapisane i otrzymasz punkty Karmy. Ich liczba jest widoczna na górnym pasku funkcyjnym.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto