A A A

Prywatność pod kontrolą

PC Format 12/2017
Microsoft, twórca Windowsa, stara się zgromadzić jak najwięcej informacji o swoich użytkownikach. Ważne, aby osoby korzystające z tego systemu wiedziały, jakie dane przekazują, miały do nich wgląd i mogły swobodnie nimi zarządzać. Robert Szyszka


Spora część czynności przeprowadzanych na komputerze oraz większość operacji wykonywanych w internecie jest rejestrowana i analizowana. Autorzy Windows 10 przygotowali specjalny serwis internetowy, w którym każdy użytkownik sprawdzi, jakie informacje o jego poczynaniach zostały zapisane, i w razie potrzeby może je skasować. W artykule pokażemy, jak korzystać z tego serwisu. W tym numerze krótsze porady dotyczą m.in. zarządzania rozszerzeniami Edge’a i dostosowywania układu ekranu do pozycji monitora.

Zarządzanie prywatnością w Windows 10

Microsoft cały czas ganiony jest za zbyt dużą ingerencję w prywatność użytkowników. I chociaż nie udowodniono, by Windows coś potajemnie wysyłał, producent przygotował witrynę służącą do zarządzania udostępnianymi informacjami oraz zgromadzonymi wcześniej danymi. Po zalogowaniu się na swoje konto, użytkownik może się z nimi dokładnie zapoznać i zmienić parametry funkcjonowania mechanizmów zbierających.


Naciśnij przycisk startowy i wybierz Ustawienia. Otwórz kategorię Prywatność. Następnie kliknij Dowiedz się więcej w sekcji Poznaj opcje prywatności. Na stronie internetowej użyj odnośnika Prywatność.
Przewiń stronę w dół i wybierz Pulpit nawigacyjny prywatności. Zaloguj się do swojego konta – kliknij Zaloguj się przy użyciu konta Microsoft, wprowadź adres e-mail, hasło i potwierdź dane, naciskając przycisk Zaloguj.


Jeżeli chcesz sprawdzić, jakie informacje zapisane zostały na podstawie historii przeglądania przez ciebie stron internetowych, kliknij przycisk Wyświetl i wyczyść historię przeglądania. Pamiętaj, że w ten sposób usuwasz dane zapisane w sieci, a informacje zapisane lokalnie na twoim komputerze nadal tam pozostaną.Przewiń stronę niżej i wybierz łącze Wyświetlanie i czyszczenie historii wyszukiwania. W ten sposób dostaniesz się do danych związanych z historią wyszukiwania za pomocą wyszukiwarki Bing. Po lewej widoczny jest zapis wyszukiwań. Aby go usunąć, kliknij przycisk Wyczyść historię wyszukiwania widoczny w prawej części okna.


Wróć do poprzedniej strony i wybierz Wyświetl i wyczyść aktywność lokalizacji, aby dostać się do zapisanych danych lokalizacyjnych. Możesz też kliknąć łącze Lokalizacja u góry strony. Aby zmienić zakres wyszukiwania, rozwiń listę Pokaż dane lokalizacji z okresu: i ustaw na niej Cały czas. Możesz też wybrać polecenie Wyświetl jako listę (1). Jeżeli chcesz usunąć zapisy, kliknij link Wyczyść aktywność lokalizacji (2). Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku historii nie usuwasz w ten sposób informacji zapisanych na dysku lokalnym, danych o ulubionych miejscach czy wpisów związanych z kalendarzem bądź terminarzem.
Informacje zanotowane przez Cortanę przejrzysz i skasujesz po kliknięciu Edytuj dane Cortany w sekcji Notes Cortany. Sekcja ta przyda się osobom używającym innej niż polska wersji językowej systemu. W wersji polskiej zobaczysz jedynie komunikat Cortana nie jest obsługiwana na Twoim rynku. Na koniec pozostają jeszcze dane związane z aplikacją MS Health i takimi urządzeniami jak Microsoft Band. Dostęp do nich możliwy jest jedynie z poziomu strony głównej. Trzeba na niej kliknąć przycisk Edytuj dane w aplikacji Microsoft Health w sekcji Aktywność związana ze zdrowiem.


U dołu strony głównej umieszczono łącza do ustawień dodatkowych. W większości prowadzą one jedynie do stron informacyjnych, ale część z nich jest bardziej użyteczna. Kliknij na przykład Aplikacje i usługi, które mają dostęp do Twoich danych. Otworzysz w ten sposób listę programów, którym przyznałeś dostęp do części swoich danych, chociażby podczas instalacji w telefonie. Po kliknięciu rekordu wybranej aplikacji będziesz mógł usunąć przyznane uprawnienia.


Na koniec warto jeszcze sprawdzić dane w profilu użytkownika. W tym celu po powrocie do główniej strony witryny prywatności kliknij łącze stronie Informacje kontaktowe w sekcji Komunikacja promocyjna. Możesz tu zarządzać swoimi zarejestrowanymi adresami e-mail, informacjami kontaktowymi, rozliczeniowymi czy profilami Xbox i Skype.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Coraz częstsze ataki DDoS na firmy
20 maja 2018
Z badania Kaspersky Lab wynika, że jedna trzecia organizacji nie stosuje rozwiązań do ochrony przed atakami DDoS, licząc, że zajmą się tym...


Uniwersalny selfie stick
19 maja 2018
Styl fotografowania otaczającej nas rzeczywistości zmienił się mocno w przeciągu ostatnich kilku lat. Świat współczesnej fotografii trudno...
Artykuły z wydań

 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2018
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto