A A A

Prywatność pod kontrolą

PC Format 12/2017
Microsoft, twórca Windowsa, stara się zgromadzić jak najwięcej informacji o swoich użytkownikach. Ważne, aby osoby korzystające z tego systemu wiedziały, jakie dane przekazują, miały do nich wgląd i mogły swobodnie nimi zarządzać. Robert Szyszka


Spora część czynności przeprowadzanych na komputerze oraz większość operacji wykonywanych w internecie jest rejestrowana i analizowana. Autorzy Windows 10 przygotowali specjalny serwis internetowy, w którym każdy użytkownik sprawdzi, jakie informacje o jego poczynaniach zostały zapisane, i w razie potrzeby może je skasować. W artykule pokażemy, jak korzystać z tego serwisu. W tym numerze krótsze porady dotyczą m.in. zarządzania rozszerzeniami Edge’a i dostosowywania układu ekranu do pozycji monitora.

Zarządzanie prywatnością w Windows 10

Microsoft cały czas ganiony jest za zbyt dużą ingerencję w prywatność użytkowników. I chociaż nie udowodniono, by Windows coś potajemnie wysyłał, producent przygotował witrynę służącą do zarządzania udostępnianymi informacjami oraz zgromadzonymi wcześniej danymi. Po zalogowaniu się na swoje konto, użytkownik może się z nimi dokładnie zapoznać i zmienić parametry funkcjonowania mechanizmów zbierających.


Naciśnij przycisk startowy i wybierz Ustawienia. Otwórz kategorię Prywatność. Następnie kliknij Dowiedz się więcej w sekcji Poznaj opcje prywatności. Na stronie internetowej użyj odnośnika Prywatność.
Przewiń stronę w dół i wybierz Pulpit nawigacyjny prywatności. Zaloguj się do swojego konta – kliknij Zaloguj się przy użyciu konta Microsoft, wprowadź adres e-mail, hasło i potwierdź dane, naciskając przycisk Zaloguj.


Jeżeli chcesz sprawdzić, jakie informacje zapisane zostały na podstawie historii przeglądania przez ciebie stron internetowych, kliknij przycisk Wyświetl i wyczyść historię przeglądania. Pamiętaj, że w ten sposób usuwasz dane zapisane w sieci, a informacje zapisane lokalnie na twoim komputerze nadal tam pozostaną.Przewiń stronę niżej i wybierz łącze Wyświetlanie i czyszczenie historii wyszukiwania. W ten sposób dostaniesz się do danych związanych z historią wyszukiwania za pomocą wyszukiwarki Bing. Po lewej widoczny jest zapis wyszukiwań. Aby go usunąć, kliknij przycisk Wyczyść historię wyszukiwania widoczny w prawej części okna.


Wróć do poprzedniej strony i wybierz Wyświetl i wyczyść aktywność lokalizacji, aby dostać się do zapisanych danych lokalizacyjnych. Możesz też kliknąć łącze Lokalizacja u góry strony. Aby zmienić zakres wyszukiwania, rozwiń listę Pokaż dane lokalizacji z okresu: i ustaw na niej Cały czas. Możesz też wybrać polecenie Wyświetl jako listę (1). Jeżeli chcesz usunąć zapisy, kliknij link Wyczyść aktywność lokalizacji (2). Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku historii nie usuwasz w ten sposób informacji zapisanych na dysku lokalnym, danych o ulubionych miejscach czy wpisów związanych z kalendarzem bądź terminarzem.
Informacje zanotowane przez Cortanę przejrzysz i skasujesz po kliknięciu Edytuj dane Cortany w sekcji Notes Cortany. Sekcja ta przyda się osobom używającym innej niż polska wersji językowej systemu. W wersji polskiej zobaczysz jedynie komunikat Cortana nie jest obsługiwana na Twoim rynku. Na koniec pozostają jeszcze dane związane z aplikacją MS Health i takimi urządzeniami jak Microsoft Band. Dostęp do nich możliwy jest jedynie z poziomu strony głównej. Trzeba na niej kliknąć przycisk Edytuj dane w aplikacji Microsoft Health w sekcji Aktywność związana ze zdrowiem.


U dołu strony głównej umieszczono łącza do ustawień dodatkowych. W większości prowadzą one jedynie do stron informacyjnych, ale część z nich jest bardziej użyteczna. Kliknij na przykład Aplikacje i usługi, które mają dostęp do Twoich danych. Otworzysz w ten sposób listę programów, którym przyznałeś dostęp do części swoich danych, chociażby podczas instalacji w telefonie. Po kliknięciu rekordu wybranej aplikacji będziesz mógł usunąć przyznane uprawnienia.


Na koniec warto jeszcze sprawdzić dane w profilu użytkownika. W tym celu po powrocie do główniej strony witryny prywatności kliknij łącze stronie Informacje kontaktowe w sekcji Komunikacja promocyjna. Możesz tu zarządzać swoimi zarejestrowanymi adresami e-mail, informacjami kontaktowymi, rozliczeniowymi czy profilami Xbox i Skype.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto