A A A

Przechytrz złodzieja

PC Format 10/2013
Zuchwałe złodziejstwo to codzienność na ulicach dużych miast. Przed tą plagą można się skutecznie bronić, korzystając z plecaków i toreb wyposażonych w sprytne zabezpieczenia. Dzięki nim w drodze do pracy, zamiast osłaniać ręką plecak z laptopem, będziesz mógł spokojnie posłuchać muzyki lub poczytać w autobusie książkę. Grzegorz Łukasik

Według oficjalnych statystyk policyjnych z 2012 roku, obejmujących tylko przestępstwa zgłoszone, w których przypadku wszczęto postępowanie, w ubiegłym roku dokonano aż 210 tys. kradzieży. Sprawców wykryto w zaledwie 33 proc. Oprócz pieniędzy złodzieje bardzo chętnie sięgają po przenośną elektronikę: smartfony, tablety czy laptopy. Dlatego, poruszając się po mieście ze smartfonem, tabletem czy laptopem, co czyni większość z nas, warto zainwestować w dodatkową ochronę. Plecaki i torby wyposażone w przemyślane i jednocześnie niewidoczne zabezpieczenia, skuteczne chronią przed amatorami cudzej własności.

Zabezpieczenia

Najszerszą ofertę bezpiecznych plecaków i toreb ma firma PacSafe. Jej produkty na pierwszy rzut oka nie różnią się od zwykłego, markowego bagażu: są atrakcyjnie zaprojektowane i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jednak po bliższym zapozaniu, okazuje się, że mają wiele dodatkowych cech, których nie znajdziesz w zwykłych plecakach i torbach. Są to zabezpieczenia, które utrudniają kradzież za pomocą typowych technik stosowanych przez kieszonkowców.

Ochrona przed rozcięciem

Kieszonkowcy, zamiast rozpinać suwaki, często rozcinają dolną część torby lub plecaka ostrym narzędziem i przez dziurę wyciągają cenne przedmioty. Aby temu zapobiec, dolna część bagażu jest chroniona stalową siatką ExoMesh. Nawet jeśli złodziej rozetnie materiał, będzie niemile zaskoczony, gdyż nie dostanie się do rzeczy przechowywanych wewnątrz. Chyba że ma nożyce do cięcia metalu, ale tych z kolei trudno jest użyć w sposób niezauważalny. Co ważne, siatki nie widać, więc to zabezpieczenie nie wpływa na estetyczne walory bagażu i jest na tyle lekkie, że nie podnosi wagi torby.

Przenośny sejf

Najlepiej zabezpieczone produkty PacSafe to tzw. przenośne sejfy – worki z bardzo mocnych, stalowych linek zalaminowanych w materiale, których nie da się rozciąć bez zastosowania potężnych nożyc. Dzięki zastosowaniu mocnej „klatki”, a także stalowej linki do przypięcia, która jest w wyposażeniu sejfu, takie bagaże są najskuteczniej zabezpieczone przed kradzieżą podczas podróży. Po zamknięciu na kłódkę i przyczepieniu stalowej linki do krzesła czy kaloryfera można zostawić je w sali wykładowej czy bibliotece, bez obawy o to, że ktoś powyciąga cenne rzeczy ze środka lub ukradnie całą torbę.

Mocne paski

Techniką stosowaną przez bardziej zuchwałych złodziei jest kradzież całych toreb, po wcześniejszym odcięciu lub zerwaniu ich paska. Przy takim scenariuszu ataku bagaże PacSafe także mają dla złodzieja niespodziankę. W krawędziach taśm nośnych większości toreb i plecaków zaszyte są dwa cienkie, stalowe druciki, które uniemożliwiają przecięcie ich za pomocą noża czy skalpela. Jednocześnie wzmocnienia nie obniżają komfortu noszenia torby, gdyż linki są tak elastyczne jak pokrywający je materiał.

Karabińczyki

Niekiedy torba ma pasek zamocowany za pomocą karabińczyka lub klamry, tak by można było go odpiąć. W bagażach PacSafe nie znajdziesz standardowych karabińczyków, stosowanych przez innych producentów. Zamiast tego stosowane są specjalnie zaprojektowane mocowania, które można rozłączyć tylko obydwiema dłońmi, a więc nie są ułatwieniem dla złodzieja, próbującego w tłoku zedrzeć komuś torbę z ramienia.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto