A A A

Przenieś kontakty

PC Format 06/2010
Kupiłeś nowy telefon? Przede wszystkim chcesz szybko skopiować ze starej komórki na nową dziesiątki kontaktów. I to w taki sposób, żeby żadnego nie zgubić. Jeśli to możliwe, przeniósłbyś też chętnie wpisy w kalendarzu. [Jan Zieliński]

Skuteczny Outlook

Najbardziej uniwersalną i najskuteczniejszą metodą przenoszenia danych między telefonami komórkowymi jest użycie np. popularnego programu Microsoft Outlook (dostępny z pakietem MS Office). Outlook udostępnia i pobiera dane z komórki za pośrednictwem aplikacji, dostarczanych przez producentów odpowiednich marek telefonów. Najefektywniej jest przechowywać w Outlooku wszystkie swoje kontakty. Wpisy mogą zawierać wiele dodatkowych informacji, jak adresy zamieszkania, e-mailowe itd. Wpisy w książce telefonicznej musisz dostosować do standardów Outlooka. Do Outlooka można też przegrać dane z kalendarza w telefonie, o ile pozwala na to aplikacja komunikująca komórkę z komputerem.

Najprościej przeniesiesz kontakty do nowej komórki, jeśli znajdują się na karcie SIM. Po prostu przekładasz kartę i gotowe. Ale muszą być spełnione pewne warunki: nazwy kontaktów mają maksymalnie 14 znaków i każdy zawiera tylko po jednym numerze telefonu (większość modeli komórek pozwala przypisać do jednego kontaktu drugi numer, adres e-mailowy itp.).

Jeśli twoje kontakty nie były zapisane na karcie SIM, musisz skopiować je na nią z pamięci wewnętrznej telefonu. Można to zrobić za jednym razem, np. za pomocą funkcji znajdującej się zazwyczaj w opcjach książki kontaktów w telefonie lub ręcznie – pracochłonne, ale można zmodyfikować wpisy, by spełniały wymogi tej metody. Pamiętaj też, że karta SIM zwykle mieści do 250 kontaktów. Jeśli masz ich więcej, możesz przenosić kontakty porcjami. Ale łatwo wtedy zgubić wpisy.

Specjalne programy

Przegranie między dwiema komórkami większej liczby nawet rozbudowanych kontaktów ułatwiają specjalne programy instalowane na komputerze, jak Nokia PC Suite (na CD), Nokia Ovi Suite, Sony Ericsson PC Suite (na CD). Po połączeniu komputera z komórką – kablem lub bezprzewodowo (przez bluetooth, Wi-Fi, IrDA) – umożliwiają przegranie kontaktów do wbudowanej książki kontaktów, stworzenie ich kopii zapasowej lub przesłanie ich do innej zewnętrznej aplikacji, np. Microsoft Outlook (patrz ramka „Skuteczny Outlook”), rzadziej Thunderbird.

W tej metodzie wszystkie kontakty muszą znajdować się w pamięci telefonu komórkowego, więc trzeba je tam ewentualnie skopiować z karty SIM. Dodatkowo stary i nowy telefon muszą obsługiwać ten sam format danych, co w praktyce oznacza, że są tej samej marki.

Można też przenosić między telefonami dane, w tym kontakty, wykorzystując wbudowane funkcje komórek, jak np. wysyłanie wizytówki przez bluetooth.

Niezbędne ustawienia

Przy zakupie telefonu z drugiej ręki lub w sklepie, a nie u operatora, zwykle musisz wprowadzić ustawienia pozwalające na wysyłanie wiadomości SMS, MMS, odbieranie poczty elektronicznej czy przeglądanie stron internetowych.

Ustawienia SMS-ów są przechowywane na karcie SIM, więc gdy przełożysz ją do nowego telefonu, możesz od razu wysyłać i odbierać wiadomości. Ustawienia MMS-ów są zapisywane w pamięci telefonu, dlatego po jego wymianie musisz skonfigurować funkcję MMS-ów od nowa, najlepiej zdalnie. Jeśli twój telefon nie ma takiej możliwości, wykonaj konfigurację ręcznie – niezbędne ustawienia znajdziesz na stronach operatorów lub w biurze obsługi klienta.

Parametry połączenia z internetem, podobnie jak funkcję MMS-ów, najprościej jest skonfigurować automatycznie. Jeśli serwisy operatorów nie obsługują twojego modelu telefonu, skorzystaj z parametrów z tabeli „Dane konfiguracyjne”.

Zdalna konfiguracja

Najszybciej ustawisz dostęp do internetu, wysyłając ze strony WWW operatora (patrz „Adresy internetowe”) na swój telefon wiadomość konfiguracyjną z niezbędnymi parametrami. Wiadomość musisz zapisać, a w niektórych telefonach – zainstalować; następnie wyłączyć i ponownie włączyć telefon.

Na stronie operatora wybierasz, którą z usług chcesz skonfigurować – dostępne są m.in. konfiguracja WAP, internetu, e-maila, MMS-ów. Ustawienia WAP pozwalają na łączenie się telefonu ze stronami specjalnie dla komórek (mają mniejszą objętość). Konfiguracja internetu umożliwia połączenie telefonu z internetem i użycie go np. jako modemu. W niektórych telefonach opcje automatycznego konfigurowania dostępu do internetu, WAP-u i MMS-ów są pobierane darmowo z internetu lub zapamiętane w telefonie i przy pierwszym uruchomieniu telefonu z kartą SIM innego operatora sam telefon pobierze ustawienia odpowiednie dla danej sieci.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Snapchat zachęca do głosowania
7 sierpnia 2020
Znana aplikacja, która do tej pory służyła głównie rozrywce, teraz chce zachęcić młodych Amerykanów do głosowania w nadchodzących...


TikTok zakazany w USA
7 sierpnia 2020
Donald Trump podpisał rozporządzenie zabraniające właścicielowi TikToka prowadzenia działalności w Stanach Zjednoczonych.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto