A A A

Przenośne dwa rdzenie

PC Format 9/2007
Jeszcze kilkanaście miesięcy temu na komputer przenośny z dwurdzeniowym procesorem mogli sobie pozwolić wyłącznie zamożniejsi użytkownicy. Dzisiaj przyzwoitą konfi gurację tego typu można nabyć już w cenie od 3000 do 3500 złotych. Czy takie notebooki mogą zastąpić stacjonarne pecety?

Podsumowanie testu

Testowane przez nas notebooki są produktami ze średniego przedziału cenowego. Wszystkie jednak wykorzystują dwurdzeniowy procesor Intela bądź AMD, mają 1 GB pamięci RAM (z dwoma wyjątkami, gdzie zainstalowano 512 MB, i dwoma z 2 GB), a niektóre modele dotarły do nas z preinstalowanym systemem Windows Vista (na ogół w wersji Home Premium).

Wydajność komputerów

W przypadku komputerów przenośnych wydajność jest tylko jedną z kilku równorzędnych cech decydujących o jakości notebooka. Podczas testów staraliśmy się sprawdzić moc obliczeniową procesora, szybkość wyświetlenia grafiki 3D, prędkość pracy dysku twardego i napędu optycznego (zapis i odczyt danych).

Najlepszą wydajność miały note-booki z procesorami Intel Core 2 Duo. Komputery z układami Core 2 Duo T5500 (m.in. HP Pavilion dv6300, BenQ Joybook R55) oraz Core 2 Duo T5600 (ICom SmartBook SB5310+) uzyskały najwyższe oceny za moc obliczeniową. Równie dobrze zaprezentowały się pod tym względem modele z procesorem Core Duo (jednak o szybszym zegarze pracy).

Jeśli chodzi o wydajność grafiki, bezdyskusyjnymi zwycięzcami okazały się komputery przenośne z zewnętrznymi układami graficznymi GeForce Go 7600 – zarówno NTT Corrino 605I, jak i California Access M158i uzyskały tutaj najwyższe oceny. Jeśli notebook ma służyć do gier, to te modele sprawdzą się znakomicie. Jeżeli jednak chcielibyśmy grać na notebooku z systemem Windows Vista, koniecznie poszukajmy modelu z 2 GB pamięci RAM – wersje z 1 GB okażą się za słabe, szczególnie w najnowszych grach.

Bardzo słabo (choć zgodnie z oczekiwaniami) wypadły zintegrowane układy graficzne klasy Intel GMA 950. Ich wydajność zasadniczo wystarcza tylko do najprostszych zadań graficznych (jak korzystanie z interfejsu Aero systemu Windows Vista). Dobrze sprawdzą się za to w typowych biurowych zastosowaniach i przy odtwarzaniu filmów.

Wszystkie przetestowane przez nas notebooki miały dyski twarde o prędkości obrotowej 5400 obr./min. Z tego powodu ich oceny w tej kategorii są dość zbliżone.

Wygoda użytkowania

Nieodłącznymi elementami każdego notebooka są: ekran, klawiatura i urządzenie wskazujące. To głównie ich jakość wpływa na komfort pracy z komputerem na co dzień. W notebookach mają szczególnie istotne znacznie, ponieważ nie da się ich wymienić na wygodniejsze, jak ma to miejsce w komputerach stacjonarnych. Dlatego już na początku trzeba wybrać najlepsze rozwiązanie.

Jeszcze do niedawna notebooki były wyposażone w ekrany o stosunkowo słabej jakości. Obecnie większość modeli ma matryce o dobrym odwzorowaniu kolorów i jasności. Niestety, kąty widzenia nadal są słabe – obraz wygląda dobrze tylko z boków. Spoglądając np. lekko z góry, zauważymy, że jest zbyt jasny. Z kolei obraz widziany z dołu staje się bardzo ciemny, a pod bardzo dużym kątem widać wręcz obraz w negatywie. Wśród testowanych notebooków nie było takiego, który by się wyjątkowo wyróżniał jakością zastosowanej matrycy pozytywnie ani negatywnie.

Szczególnie uciążliwa dla użytkownika może być klawiatura, jeśli ma np. niestandardowy układ. Dość powszechnym problemem jest także uginanie się klawiatury w czasie pisania. Najlepsze klawiatury mają notebooki HP Pavilion dv6300, Lenovo 3000 N100 i Asus F3U – pracuje się na nich komfortowo.

Nie oznacza to, że we wszystkich pozostałych konfiguracjach z klawiaturami jest bardzo źle. Słabo wypadły jednak notebooki LG i MSI. Klawiatura w notebooku MSI Mega Book M670 byłaby nawet całkiem wygodna, gdyby nie zdecydowano się umieścić klawiszy numerycznych kosztem zmniejszenia kilku innych, bardzo ważnych klawiszy (np. kursorów). Zresztą klawiatura numeryczna w notebooku z matrycą 15,4” nie zawsze jest dobrym pomysłem – lepiej mieć klasyczny, wygodny układ niż jego wersję udziwnioną z powodu niewielkiej ilości miejsca na wszystkie klawisze.

Dla osób pracujących poza domem czy biurem duże znaczenie ma czas pracy na bateriach. Tutaj rekordowy wynik miały note- booki Lenovo 3000 N100 oraz Acer Aspire 5633WLMi, które pozwoliły na nieco ponad 4 godziny nieprzerwanej pracy (przy wyłączonym interfejsie Wi-Fi i przyciemnionym ekranie). Gdy komputer pracuje pod znacznym obciążeniem, czas pracy drastycznie spada. Najlepsze komputery nie osiągnęły wtedy nawet 2 godzin.

Niezwykle istotną cechą komputera przenośnego jest cicha praca. Większość testowanych notebooków wypadła pod tym względem bardzo dobrze. Wentylator uruchamiał się tylko w czasie obciążenia komputera, a i wówczas pracował relatywnie cicho. „Czarną owcą” był jednak ICom SmartBook SB5310+. Z powodu błędu w BIOS-ie cały czas pracował z włączonym wentylatorem, który wydawał dość głośny dźwięk. Wyłączenie felernej opcji zagwarantowało wprawdzie błogą ciszę, ale kosztem prędkości pracy procesora.

Dodatki do komputera

Warto zwrócić uwagę na to, co otrzymujemy wraz z komputerem. Powinien to być przede wszystkim system operacyjny, ale niektóre komputery sprzedawane są bez niego. Ma to zarówno plusy, jak i minusy. Do tych pierwszych możemy zaliczyć możliwość wyboru. Niektóre notebooki (Fujitsu Siemens Amilo Pro V3525, NTT Corrino 605I) są sprzedawane z jedną z dystrybucji Linuksa. Trzeba jednak pamiętać, że system ten nie pozwoli na przykład na uruchomienie wielu gier. W przypadku komputera NTT mamy zatem do czynienia ze swoistym paradoksem: otrzymujemy komputer z wydajną kartą graficzną GeForce Go 7600, na którym zbytnio nie pogramy, chyba że już na własną rękę dokupimy Windows XP lub Vista.

Oprócz systemu producenci często dołączają do notebooków recovery CD, czyli płytę, z której można szybko odtworzyć system w stanie gotowości do pracy. W przypadku niektórych notebooków system można odtworzyć za pomocą specjalnej partycji serwisowej.

Do sporej liczby notebooków jest również dodawanych wiele miłych niespodzianek. Pod względem wyposażenia świetnie się zaprezentował notebook Asus F3U, zestaw bowiem zawiera myszkę i torbę na komputer.

Moim zdaniem

  • Artur Wyrzykowski
    Szef działu Hardware
Komputera używam głównie do pracy, zdecydowanie rzadziej do rozrywki. Dlatego uważam za niedopuszczalne, by notebook miał niekomfortową, udziwnioną klawiaturę lub opornie działający touchpad. Bardzo trudno znaleźć konstrukcje, które są idealne pod tym względem, ale się zdarzają (dodam, że nie ma ich w teście). Ze względu na komfort notebook musi zapewnić wydajność na odpowiednim poziomie, więc powinien mieć dobry procesor (Core 2 Duo, Core Duo lub Turiona X2) i 1 GB pamięci (do Windows XP, bo Visty na razie nie toleruję). No i podstawą jest oczywiście dobry akumulator, chyba że ktoś chce używać notebooka tylko w charakterze komputera stacjonarnego.

Cechy dobrego notebooka

  • CZYTELNY EKRAN
    Matryca LCD to ten element notebooka, którego nie wymienimy przez cały okres użytkowania komputera. Warto wybrać panoramiczny ekran o rozdzielczości 1280x800 pikseli, choć ze względu na małe piksele polecamy większości osób matryce o przekątnej 15,4”.
  • WYGODNA OBSŁUGA
    Od klawiatury i urządzenia wskazującego w głównej mierze zależy komfort pracy z komputerem. Klawiatura powinna mieć klawisze normalnej wielkości i w typowym układzie, a gładzik musi działać precyzyjnie i płynnie.
  • WYDAJNOŚĆ
    Ze względu na dużą moc obliczeniową obecnej generacji procesorów (zwłaszcza modeli Intel Core Duo i Core 2 Duo) większą wagę powinniśmy przywiązywać do pamięci RAM. Notebook musi mieć jej przynajmniej 1 GB. Komputer przenośny z 512 MB pamięci nie będzie się nadawał do trudniejszych zadań, a tym bardziej nie pozwoli np. na bezstresową pracę w systemie Windows Vista.
  • MAGAZYNOWANIE DANYCH
    Minimalna pojemność dysku to obecnie 80 GB. Najlepiej, jeśli będzie to dysk o prędkości 5400 obr./min lub jeszcze lepiej 7200 obr./min. Standardem w notebooku jest nagrywarka DVD, a użytecznym dodatkiem – czytnik kart pamięci.
  • KOMUNIKACJA
    Podstawowy zestaw portów komunikacyjnych to: 3–4 porty USB, modem, interfejs Ethernet i Wi-Fi. Opcjonalnym wyposażeniem jest gniazdo FireWire, moduł Bluetooth i port podczerwieni.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto