A A A

Przeprowadzka na Ubuntu

PC Format 12/2007
Sztuczki, które publikujemy w tym miesiącu, przydadzą się zwłaszcza początkującym użytkownikom systemu Ubuntu. Znacznie ułatwią przesiadkę z Windows na Linuksa.

Dysk USB jako tymczasowa pamięć systemu

Aby rozpocząć przygodę z Ubuntu, wystarczy pobrać obraz ISO ze strony domowej Linuksa Ubuntu www.ubuntu.com i nagrać z niego płytę startową. Z tak przygotowanego krążka uruchomisz gotowy do pracy system. Jak jednak zapisać dane, które zmodyfikowałeś w trakcie pracy z Live CD? Na płycie, z której uruchomiłeś system, nie da się niczego zapisać, ale jest na to rada. Wystarczy, że włożysz do gniazda USB dysk zewnętrzny lub pamięć flash, a będziesz mógł zapisać swoje pliki. Musisz tylko spełnić dwa warunki: dysk USB powinien mieć nadaną etykietę casper-cow oraz musi być sformatowany w systemie plików ext2/ext3.


Uruchom komputer z włożoną do czytnika płytą instalacyjną Ubuntu. Podłącz także dysk lub pamięć flash do gniazda USB. Gdy zobaczysz (domyślnie anglojęzyczne) menu startowe, wciśnij klawisz [F2] i z listy wybierz Polski. Wciśnij klawisz [Enter].


Następnie z menu startowego wybierz opcję Uruchom Ubuntu i wciśnij [Enter].Kiedy już system się uruchomi, z menu Applications wybierz Akcesoria i potem Terminal.


W oknie terminala sprawdź najpierw, jaki zamontowany wolumen odpowiada podłączonemu dyskowi USB. Aby wyświetlić listę wszystkich dostępnych wolumenów, wpisz polecenie sudo fdisk -l. Zwróć uwagę, który z wolumenów na wyświetlonej liście będzie odpowiadał podłączonemu dyskowi USB. W naszym przykładzie założyliśmy, że dysk USB jest widoczny w systemie jako urządzenie /dev/sda1/.


Kolejny etap to nadanie dyskowi USB etykiety, która będzie rozpoznawana przez uruchamianego z płyty Linuksa. Wpisz polecenie: sudo e2label /dev/sda1 casper-cow.


Czas na spełnienie następnego warunku – dysk, który będzie wykorzystywany do zapisywania ustawień systemu, musi mieć system plików ext2/ext3. Taki system ustawisz poleceniem: sudo mkfs.ext3 /dev/sda1. Po wykonaniu tego polecenia zamknij okno terminala.


Prawie gotowe. Nie wyjmuj dysku USB z gniazda. Zrestartuj system, klikając ikonę wyłącznika umieszczoną w górnym prawym rogu pulpitu Linuksa. Następnie kliknij Restart.


Gdy pojawi się menu startowe Ubuntu, wciśnij klawisz [F6], a następnie do linii wywołania, jaka się wyświetli, dopisz na końcu słowo persistent, poprzedzając je spacją. Dzięki temu płyta startowa „zobaczy” podłączony dysk USB, a system wczyta z niego ustawienia.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Jak działa ładowanie SuperVOOC?
23 marca 2019
Chiński potentat rynku smartfonów, OPPO, na przykładzie modelu RX17 Pro tłumaczy, jak działa ładowanie SuperVOOC. Ta technologia...


Opera 51 na Androida z darmowym VPN
22 marca 2019
Opera wydała nową aktualizację dla swojej mobilnej przeglądarki na Androida. Po dłuższej nieobecności do aplikacji wrócił darmowy VPN.
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format Extra 2/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto