A A A

Przewodnik na szlaku

PC Format 08/2014
Wybierasz się na wakacyjną wędrówkę? Wyposaż swój smartfon w mapę, na której są zaznaczone szlaki turystyczne i leśne ścieżki. Nie musisz płacić ani za mapę, ani za transmisję danych. MACIEK PŁOCHOCKI

Darmowe mapy tworzone przez wolontariuszy zawierają dane przydatne podczas wędrówek: szlaki, ścieżki rowerowe, poziomice i informacje o schroniskach. Jedna z takich map to OpenStreet- Map (OSM) – międzynarodowa inicjatywa stworzenia odpowiednika Map Google, ale dostępnego na zasadzie otwartej licencji. Mapa jest bardzo dokładna. Szczegółowość odwzorowania terenu bywa większa niż w produkcie Google. Inny projekt, UMP-pcPL, zaczynał jako mapa Warszawy i okolic, a obecnie obejmuje prawie cały kraj.

Do wyświetlenia obu map na ekranie smartfonu wykorzystaj aplikację OsmAnd – rozbudowane narzędzie, którgo możesz używać także jako nawigacji samochodowej.

Instalacja darmowych map w aplikacji OsmAnd

W programie OsmAnd sam wybierasz obszar, który będzie przechowywany w pamięci urządzenia. Pokażemy, jak zainstalować w aplikacji obie mapy.

Pobieranie mapy OSM


Pobierz i zainstaluj aplikację OsmAnd. Po uruchomieniu programu kliknij Pobierz region, a następnie kliknij przycisk OK.


Na liście Mapy świata i tematyczne wybierz pozycję World basemap – to ogólna mapa całego świata, a na liście Europa wybierz Poland europe – to dokładna mapa Polski z projektu OSM. Teraz kliknij  Pobierz, a obie mapy zostaną zainstalowane.Wróć do głównego okna aplikacji, wciskając klawisz cofnij. Wybierz Ustawienia, a potem Główne. W menu znajdź pole Katalog danych i zapisz lub zapamiętaj ścieżkę do miejsca w pamięci, gdzie są zapisywane mapy.

Wgrywanie mapy UMP-pcPL


Zacznij od pobrania pliku z mapą UMP. Na komputerze, w przeglądarce wpisz adres http://download2.ump.waw.pl/osmand/. Kliknij nazwę katalogu z najnowszą datą, np.  2014-06-03, a potem nazwę pliku, aby rozpocząć pobieranie.Odszukaj i rozpakuj zbiór zapisany na dysku komputera. Podłącz smartfon do komputera i wgraj plik do katalogu aplikacji OsmAnd na smartfonie (lokalizację katalogu zapisałeś w kroku poprzedniego warsztatu). Jeśli ten katalog nie jest widoczny na komputerze, wgraj plik do katalogu głównego i użyj eksploratora plików na smartfonie, w celu przeniesienia pliku do właściwej lokalizacji.


Odłącz smartfon od komputera i ponownie uruchom aplikację OsmAnd. Kliknij opcję Ustawienia, a potem Zarządzanie danymi. Jeśli rozwiniesz listę Mapy offline, zauważysz, że pobrana mapa jest już zainstalowana w aplikacji obok mapy OSM.


Obie mapy będą wyświetlane równocześnie (jedna na drugiej), co w niektórych miejscach może pogorszyć czytelność. Aby wyłączyć jedną z map, ponownie przejdź do okna Zarządzanie danymi. Przytrzymaj nazwę jednej z map i kliknij Zarchiwizuj w menu, które się pojawi. Ta mapa nie będzie wyświetlana. Aby przywrócić jej działanie, rozwiń listę Mapy offline przytrzymaj nazwę mapy i kliknij Przywróć.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Co planują twórcy Snapchata?
18 września 2019
Komunikator stracił wielu użytkowników po tym, jak Facebook skopiował funkcje Snapchata do swojej aplikacji. Twórcy narzędzia nie poddali...
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto