A A A

Przydatna wirtualizacja

PC Format 04/2011
Wirtualizacja pozwala na równoległe uruchamianie kilku niezależnych systemów operacyjnych na jednym komputerze. Dzięki niej można testować aplikacje dla różnych systemów i bezpiecznie otwierać niepewne pliki. [Bartłomiej Mrożewski]

W celu korzystania z wirtualizacji musi być zainstalowany w głównym systemie operacyjnym program do wirtualizacji. Jest on warstwą pośredniczącą, która dla systemu wirtualnego „udaje” podzespoły peceta. W ten sposób jeden komputer może uruchamiać różne systemy operacyjne i przeznaczone dla nich aplikacje w całkowitej izolacji od systemu podstawowego (gospodarza).

Zastosowania wirtualizacji

Dzięki wirtualizacji można jednocześnie pracować np. na programach przeznaczonych do Windows i Linuksa albo uruchamiać aplikacje Windows, np. w Mac OS X. Dodatkowym atutem jest zwiększone bezpieczeństwo. System wirtualny jest izolowany od systemu gospodarza. Jeśli zostanie zaatakowany np. przez malware, szkodnik nie przedostanie się do podstawowego systemu. Można łatwo się go pozbyć, przywracając maszynę wirtualną do stanu sprzed infekcji.

Wirtualny system świetnie nadaje się do wszelkich ryzykownych zachowań w internecie, np. pobierania plików z sieci P2P, surfowania po rozmaitych niesprawdzonych serwisach z hakerskim oprogramowaniem. W tym środowisku można także skanować antywirusem przenoszone do komputera dane, np. na pendrive’ach, przed skopiowaniem ich do systemu macierzystego.

Jest to też doskonałe miejsce na eksperymenty. Jeśli nie wiesz, jak zachowa się dany program i czy nie zniszczy systemu, zawsze możesz sprawdzić go przed instalacją właśnie na maszynie wirtualnej.

Jak to działa?

Dla każdego z wirtualnych systemów jest tworzony osobny zbiór ustawień, który jest rozpoznawany przez system operacyjny jako odrębny komputer z własnym procesorem, pamięcią RAM o określonym rozmiarze, BIOS-em, przestrzenią dyskową, kartą graficzną oraz wybranymi interfejsami wejścia-wyjścia. Generalnie wirtualna maszyna jest izolowana od systemu macierzystego, ale podobnie jak w sieci lokalnej, można skonfigurować katalogi współdzielone, przydatne do wymiany plików między systemami.

Programów do wirtualizacji jest wiele. Do domowych zastosowań polecamy doskonały, bezpłatny program VirtualBox, stworzony przez firmę Sun (obecnie należącą do Oracle), który niczym nie ustępuje komercyjnym aplikacjom.

Wirtualizacja systemów i aplikacji

Wirtualizacja jest coraz częściej stosowana nie tylko w systemach operacyjnych, ale także aplikacjach. Przykładem zastosowania wirtualizacji systemu jest tzw. tryb zgodności z Windows XP, który znajdziesz w Windows 7. To nic innego jak kompletny Windows XP działający na wirtualnej maszynie, który gwarantuje pełną zgodność ze starymi programami. Wirtualizacja na poziomie aplikacji jest stosowana często w programach, które działają w niebezpiecznym środowisku, np. w internecie. Przykładem jest Google Chrome – jej poszczególne zakładki uruchamiane są w formie procesów, które działają w izolacji od systemu i innych procesów przeglądarki, np. pluginów. Ten tryb wirtualizacji nazywa się sandbox, czyli piaskownica.

Mac OS X
VirtualBox, darmowy program do wirtualizacji, ma od niedawna możliwość uruchamiania systemu Mac OS X, dzięki czemu można go wypróbować na zwykłym pececie.

Linux Ubuntu
Jeśli celem instalacji wirtualnego systemu jest stworzenie bezpiecznego środowiska, w którym będą testowane niebezpieczne programy, najlepiej posłużyć się Linuksem Ubuntu.

Windows 7
Jeśli priorytetem jest łatwość instalacji i użytkowania systemu wirtualnego w systemie Windows, polecamy Windows 7, który również jest bezpiecznym środowiskiem, a w razie infekcji, można maszynę przywrócić do wcześniejszego stanu dzięki funkcji migawki.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto