A A A

Przydatne drobiazgi

PC Format 6/2018
Gadżety. Niby można się bez nich obejść, a jednak sprawiają one, że życie staje się łatwiejsze i znacznie przyjemniejsze. Dotyczy to także drobnych, czasem mało znanych aplikacji, za pomocą których upiększymy systemowy pulpit, zadbamy o cenny czas czy też podniesiemy komfort codziennego użytkowania komputera. Oto garść  takich niezwykłych programów. Maciej Piotrowski

Porządkowanie okienek


Każdy, kto choć raz walczył z interfejsem systemu Windows, przełączając się pomiędzy dużą liczbą otwartych okien – od przeglądarki internetowej, po programy do edycji dokumentów – doceni możliwości płynące z AquaSnap. Program ten bowiem znacząco zwiększa komfort pracy na komputerze. Po pierwsze, umożliwia automatyczne rozmieszczanie otwartych okien (AquaSnap) i ich powiększanie, włączane przez przeciągnięcie do krawędzi pulpitu (AquaStretch). Po drugie, pozwala „potrząsać” aktywnym oknem w celu jego stałego przypięcia na wierzchu ekranu (AquaShake) lub też natychmiastowego zminimalizowania wszystkich pozostałych okien (AeroShake). Istnieje też możliwość wymuszenia w ten sposób przezroczystości (AquaGlass). Co istotne, darmowa wersja programu przeznaczona jest wyłącznie do użytku prywatnego i nie zawiera opcji AquaGlue.
Systemy: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Adres: www.nurgo-software.com

Kreator pulpitowych notatek


Inspiracją do powstania Stickies były znane wszystkim żółte, samoprzylepne karteczki-przypominajki (Post-It Notes). Program robi w zasadzie to samo – ma przypominać o tym, co należy zrobić i czego nie wolno zapomnieć. Wystarczy dodać notatkę na pulpit i wypełnić ją treścią. Stickies potrafi nie tylko „przylepiać” takie wirtualne karteczki na pulpit użytkownika, ale także wysyłać je przez sieć lub serwer pocztowy do innych komputerów.
Systemy: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Adres: www.zhornsoftware.co.uk

Organizer osobisty


Dzięki aplikacji Everdo zdecydowanie łatwiej jest zapanować nad codziennymi obowiązkami. Wykorzystując metodę GTD (Getting Things Done) i wyjątkowo przejrzysty interfejs, program ułatwia tworzenie nie tylko zwykłych notatek, ale także bardziej rozbudowanych zapisków. Każdy wpis da się podzielić na mniejsze zadania.
Systemy: Windows 7, 8, 10
Adres: everdo.net/windows

Zestaw gadżetów na pulpit


Rainmeter to zaawansowany pasek narzędzi wyświetlający przeróżne widżety z przydatnymi informacjami i ułatwieniami dostępu do wielu programów. Aplikacja ta ma duże możliwości konfiguracyjne. Użytkownik zgodnie z własnymi preferencjami wybiera, jakie dane mają być pokazywane w dodatkowych paskach umieszczonych na pulpicie. Mogą to więc być prognoza pogody, najnowsze wiadomości z wybranych stron internetowych oraz dane systemowe, takie jak użycie procesora, statystyki wykorzystania łącza internetowego bądź powierzchni dyskowej. Wyświetlane gadżety, poza informacyjnymi, mogą też być w pełni funkcjonalne, np.pasek pozwalający na wysyłanie poczty, wiadomości w serwisie Twitter czy zapisywanie notatek. Co ciekawe, Rainmeter obsługuje wiele dodatków i skórek, które jeszcze zwiększają jego możliwości.
Systemy: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Adres: www.nurgo-software.com

Rozszerzenie dla schowka


CopyQ obchodzi ograniczenie systemowego schowka, przechowując wszystkie kopiowane dane, a nie tylko ostatniej wrzuconej tam treści. Prosty, czytelny interfejs pozwala na błyskawiczne przejrzenie listy wszystkich zapamiętanych elementów, łącznie z podglądem zdjęć, i wybranie tego, który w danej chwili jest potrzebny. Program grupuje również zapisane treści na oddzielnych kartach, a nawet umożliwia edycję poszczególnych wpisów i dodawanie doń własnych notatek. Co istotne, by skorzystać z tak przechowywanych danych i wkleić je innej aplikacji, konieczne jest wcześniejsze przeniesienie wybranego obiektu do systemowego schowka.
Systemy: Windows 7, 8, 10
Adres: hluk.github.io/CopyQ

Kolorowanie folderów


Folder Colorizer pomoże nie tylko w pozbyciu się nudnego interfejsu systemu operacyjnego, ale też ułatwi nawigację po podłączonych do komputera nośnikach. I wszystko to poprzez pokolorowanie najważniejszych folderów. Wystarczy, że skorzystasz z menu kontekstowego programu, który integruje się z systemowym Eksploratorem, i wskażesz odpowiadającą ci barwę dla wybranego katalogu. Podstawowa paleta obejmuje co prawda jedynie osiem kolorów, ale można do niej dodawać nowe barwy.
Systemy: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Adres: softorino.com/utilities


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAutoMapa wprowadza CB Radio
25 kwietnia 2019
Producenci AutoMapy opublikowali najnowszą wersję najpopularniejszej polskiej nawigacji wyposażoną po raz pierwszy w mobilne CB Radio. AutoCB...

Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto