A A A

Przydatne drobiazgi

PC Format 6/2018
Gadżety. Niby można się bez nich obejść, a jednak sprawiają one, że życie staje się łatwiejsze i znacznie przyjemniejsze. Dotyczy to także drobnych, czasem mało znanych aplikacji, za pomocą których upiększymy systemowy pulpit, zadbamy o cenny czas czy też podniesiemy komfort codziennego użytkowania komputera. Oto garść  takich niezwykłych programów. Maciej Piotrowski

Porządkowanie okienek


Każdy, kto choć raz walczył z interfejsem systemu Windows, przełączając się pomiędzy dużą liczbą otwartych okien – od przeglądarki internetowej, po programy do edycji dokumentów – doceni możliwości płynące z AquaSnap. Program ten bowiem znacząco zwiększa komfort pracy na komputerze. Po pierwsze, umożliwia automatyczne rozmieszczanie otwartych okien (AquaSnap) i ich powiększanie, włączane przez przeciągnięcie do krawędzi pulpitu (AquaStretch). Po drugie, pozwala „potrząsać” aktywnym oknem w celu jego stałego przypięcia na wierzchu ekranu (AquaShake) lub też natychmiastowego zminimalizowania wszystkich pozostałych okien (AeroShake). Istnieje też możliwość wymuszenia w ten sposób przezroczystości (AquaGlass). Co istotne, darmowa wersja programu przeznaczona jest wyłącznie do użytku prywatnego i nie zawiera opcji AquaGlue.
Systemy: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Adres: www.nurgo-software.com

Kreator pulpitowych notatek


Inspiracją do powstania Stickies były znane wszystkim żółte, samoprzylepne karteczki-przypominajki (Post-It Notes). Program robi w zasadzie to samo – ma przypominać o tym, co należy zrobić i czego nie wolno zapomnieć. Wystarczy dodać notatkę na pulpit i wypełnić ją treścią. Stickies potrafi nie tylko „przylepiać” takie wirtualne karteczki na pulpit użytkownika, ale także wysyłać je przez sieć lub serwer pocztowy do innych komputerów.
Systemy: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Adres: www.zhornsoftware.co.uk

Organizer osobisty


Dzięki aplikacji Everdo zdecydowanie łatwiej jest zapanować nad codziennymi obowiązkami. Wykorzystując metodę GTD (Getting Things Done) i wyjątkowo przejrzysty interfejs, program ułatwia tworzenie nie tylko zwykłych notatek, ale także bardziej rozbudowanych zapisków. Każdy wpis da się podzielić na mniejsze zadania.
Systemy: Windows 7, 8, 10
Adres: everdo.net/windows

Zestaw gadżetów na pulpit


Rainmeter to zaawansowany pasek narzędzi wyświetlający przeróżne widżety z przydatnymi informacjami i ułatwieniami dostępu do wielu programów. Aplikacja ta ma duże możliwości konfiguracyjne. Użytkownik zgodnie z własnymi preferencjami wybiera, jakie dane mają być pokazywane w dodatkowych paskach umieszczonych na pulpicie. Mogą to więc być prognoza pogody, najnowsze wiadomości z wybranych stron internetowych oraz dane systemowe, takie jak użycie procesora, statystyki wykorzystania łącza internetowego bądź powierzchni dyskowej. Wyświetlane gadżety, poza informacyjnymi, mogą też być w pełni funkcjonalne, np.pasek pozwalający na wysyłanie poczty, wiadomości w serwisie Twitter czy zapisywanie notatek. Co ciekawe, Rainmeter obsługuje wiele dodatków i skórek, które jeszcze zwiększają jego możliwości.
Systemy: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Adres: www.nurgo-software.com

Rozszerzenie dla schowka


CopyQ obchodzi ograniczenie systemowego schowka, przechowując wszystkie kopiowane dane, a nie tylko ostatniej wrzuconej tam treści. Prosty, czytelny interfejs pozwala na błyskawiczne przejrzenie listy wszystkich zapamiętanych elementów, łącznie z podglądem zdjęć, i wybranie tego, który w danej chwili jest potrzebny. Program grupuje również zapisane treści na oddzielnych kartach, a nawet umożliwia edycję poszczególnych wpisów i dodawanie doń własnych notatek. Co istotne, by skorzystać z tak przechowywanych danych i wkleić je innej aplikacji, konieczne jest wcześniejsze przeniesienie wybranego obiektu do systemowego schowka.
Systemy: Windows 7, 8, 10
Adres: hluk.github.io/CopyQ

Kolorowanie folderów


Folder Colorizer pomoże nie tylko w pozbyciu się nudnego interfejsu systemu operacyjnego, ale też ułatwi nawigację po podłączonych do komputera nośnikach. I wszystko to poprzez pokolorowanie najważniejszych folderów. Wystarczy, że skorzystasz z menu kontekstowego programu, który integruje się z systemowym Eksploratorem, i wskażesz odpowiadającą ci barwę dla wybranego katalogu. Podstawowa paleta obejmuje co prawda jedynie osiem kolorów, ale można do niej dodawać nowe barwy.
Systemy: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Adres: softorino.com/utilities


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto