A A A

Przydatne gratisy

PC Format 06/2010
Z miesiąca na miesiąc przybywa nowych programów. Niektóre zasługują na szczególną uwagę. Warto się zainteresować np. darmową kserokopiarką, świetnym konwerterem multimedialnym oraz przydatnym narzędziem nie tylko dla zapominalskich. [Agnieszka Serafinowicz]

Podręczne notatki

Stickies 7.0b – Windows 9x/Me/2000/XP/Vista/7
Prosty, ale jakże przydatny programik Stickies, dodający do systemu funkcję „żółtych karteczek”. Koniec zatem z zaśmiecaniem meblowego biurka karteczkami zawierającymi podręczne notatki. Dzięki Stickies możesz „przyklejać” notatki do pulpitu Windows. Niczego nie zapomnisz, a jakie to ekologiczne. Programów tego typu jest sporo, ale Stickies wyróżnia się ciekawymi funkcjami, z których warto wymienić np. możliwość wysyłania notatek do innych komputerów przez sieć (TCP/IP) czy przez serwer pocztowy (SMTP). W praktyce oznacza to, że „przypominajki” możesz ustawiać nie tylko sobie, ale także współpracownikom. Przy czym każda z notatek może być wzbogacona sygnałem dźwiękowym przy odbiorze. To nie wszystko – Stickies umożliwia także ustawienie, by zdefiniowana przez ciebie notatka pojawiła się na ekranie o konkretnej godzinie. Dostęp do opcji programu uzyskasz, klikając prawym klawiszem myszki ikonkę umieszczaną po instalacji w zasobniku systemowym na pasku zadań. Natomiast dwukrotne kliknięcie tej ikonki lewym przyciskiem dodaje nową notatkę na pulpit. Alternatywnie możesz użyć skrótu klawiszowego [Ctrl]+[N].

Film i muzyka nie tylko na komórce

FormatFactory 2.30 – Windows 9x/Me/2000/XP/Vista/7
Chcesz obejrzeć w podróży film, a nie chcesz targać ze sobą komputera? Jeżeli masz multimedialną komórkę, możesz wgrać na nią film. W tym celu jednak trzeba najpierw materiał przekonwertować. Programów do konwersji muzyki i filmów jest mnóstwo. Jednak na ogół te darmowe mają mocno ograniczone funkcje – nie są dostosowane do popularnych formatów, są też trudne w obsłudze. Ale nie FormatFactory. Aplikacja ta obsługuje i potrafi przekonwertować praktycznie wszystkie najpopularniejsze formaty audio i wideo. Program podczas instalacji próbuje automatycznie dodać do systemu niepotrzebny dodatek Ask Toolbar i chce zmienić stronę domową przeglądarki, ale wystarczy odznaczyć zaznaczone domyślnie pola wyboru, by tak się nie stało. Program jest polskojęzyczny.


Aby rozpocząć konwersję pliku, należy po uruchomieniu programu najpierw z menu po lewej stronie okna programu wybrać typ danych, jakie chcemy konwertować (mamy do wyboru kategorie  Video, Audio, Obraz, Urządzenie ROM\DVD\CD i zaawansowane) oraz na jaki format chcemy przeprowadzić konwersję.


Załóżmy, że chcesz skonwertować plik wideo na iPod. Nie musisz wybierać kategorii Video – jest domyślnie aktywna. Kliknij ikonę Wszystko do Urządzenie mobilne.


Otworzy się kolejne okno – Więcej Urządzeń.... Po jego lewej stronie rozwiń kategorię Apple iPhone&iPod, wybierz na przykład iPod 320x240 MPEG4 i kliknij przycisk OK.


Pojawi się okno Wszystko do Urządzenie mobilne. W oknie tym kliknij Dodaj plik i wskaż plik wideo, który chcesz przekonwertować na iPod. Wybrany plik pojawi się na liście widocznej w oknie. Możesz dodać kilka plików – wszystkie zostaną przekonwertowane i zapisane w postaci docelowej w folderze wskazywanym przez pole/listę Folder docelowy. Kliknij OK.


Powrócisz do okna głównego FormatFactory 2.30. W oknie wyświetli się lista plików wybranych do konwersji. Kliknij ikonę Start, by rozpocząć konwersję.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Discord nie tylko dla graczy
3 lipca 2020
Aplikacja rozpoczyna rebranding, który ma poszerzyć grono odbiorców, przede wszystkim spoza kręgu graczy.

Policja odszyfrowała przestępców
3 lipca 2020
Europejskie służby użyły złośliwego oprogramowania, by rozpracować bandytów. W Wielkiej Brytanii aresztowano prawie 750 osób.


Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto