A A A

Pułapka na szpiega

PC Format 5/2017
Korzystając z internetu, jesteś narażony na działanie mechanizmów szpiegujących, które bez pozwolenia gromadzą informacje na twój temat. Na szczęście można z nimi walczyć, stosując się do naszych rad i instalując pełne wersje z płyty DVD. Sylwester Żochowski


Włączając jak co dzień rano przeglądarkę i otwierając strony WWW, uruchamiasz też szereg mechanizmów, których zadaniem jest dowiedzieć się o tobie jak najwięcej. Monitorowane jest to, czego szukasz za w wyszukiwarce Google, w internetowych sklepach i na portalach aukcyjnych. Podczas korzystania z Facebooka rejestrowane są twoje reakcje na wyświetlane tam wiadomości, obrazy czy klipy wideo. Klikając nieświadomie ikony emocji czy przycisk „Lubię to!” wyświetlany przy informacjach, tym samym zdradzasz prywatne zainteresowania oraz swoje internetowe przyzwyczajenia.

Gra o duże pieniądze

Internauta szpiegowany jest przez światowe koncerny po to, aby móc zarobić na nim jak największe pieniądze. Zebrane przez wirtualnych szpiegów dane dotyczące sieciowych upodobań służą takim korporacjom jak Google do tworzenia profilów użytkowników. Dzięki wiedzy zgromadzonej w profilach firmy te mogą bardzo zgrabnie dopasowywać treść reklam wyświetlanych na stronach WWW i w ten sposób powiększać zyski.

Możesz się bronić

Na szczęście szpiegowany internauta nie jest bezbronny. Poprzez znajomość zasad korzystania z internetu, odpowiednie skonfigurowanie przeglądarki stron WWW oraz zainstalowanie z naszej płyty pełnych wersji aplikacji zabezpieczających, można znacząco podnieść poziom prywatności w sieci oraz bezpieczeństwa danych zgromadzonych w komputerze. O tym, co zrobić, aby poczuć się bezpiecznie w sieci, przeczytasz w naszych artykułach.

1. NIE DAJ SIĘ PODGLĄDAĆ

Podstawowe reguły
Podstawą jest świadomość oraz stosowanie się do zasad, które pozwolą uniknąć wielu zagrożeń. Aby nie dać szpiegom zaglądać sobie przez ramię, warto jest zmodyfikować niektóre ustawienia przeglądarki stron WWW, a także zastosować się do naszych rad, które poprawią prywatność i bezpieczeństwo.

2. JAK ZMYLIĆ FACEBOOKA

Społecznie, nie zawsze bezpiecznie
W szpiegowaniu ma też udział serwis społecznościowy Facebook. Zachowanie jego użytkowników jest monitorowane nawet na podstawie kliknięć w ikony emocji i „Lubię to!”, a skrypty szpiegujące tworzą profile użytkowników, służące do dobierania treści
i reklam. Radzimy, jak z nimi walczyć.

3. OCHRONA PRZEGLĄDAREK

Bezpieczne surfowanie
Dla osób, które nie czują się na siłach, aby własnoręcznie skonfigurować przeglądarkę stron WWW, mamy idealne rozwiązanie w postaci pełnej wersji narzędzia AntiBrowserSpy. Pomoże ono ustawić funkcje bezpieczeństwa, aktywuje tryb niewidzialności i zablokuje szpiegujące skrypty Facebooka.

4. SZPIEG W POTRZASKU

Przyłapane na podglądaniu
Serwisy internetowe (wyszukiwarka, YouTube, Gmail) czy aplikacje (Chrome, Earth, Picasa, Toolbar) należące do firmy Google podglądają użytkowników bez umiaru. Umieściliśmy jednak na płycie DVD pełną wersję narzędzia, które utrudni wścibskiemu gigantowi zaglądanie do prywatnych komputerów.ow

5. FOLDERY POD OCHRONĄ

Wirtualna kłódka
Internetowe mechanizmy szpiegujące nie mogą zaglądać do prywatnych plików. Może to jednak zrobić ktoś nieżyczliwy, mający dostęp do twojego peceta. Warto jest na wszelki wypadek umieścić poufne dane w zabezpieczonym hasłem folderze.

6. DOZÓR SYSTEMU

Ochrona dla stałych czytelników
Walcząc ze szpiegowaniem, nie można zapominać o ochronie Windowsa. System operacyjny cały czas narażony jest na inne, często groźniejsze niebezpieczeństwa, tj. infekcje wirusowe czy ataki hakera. Skuteczną metodą obrony jest specjalna wersja pakietu AVG Internet Security z naszej pyty DVD.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 2/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto