A A A

Pulpit ożywiony

PC Format 9/2008
Jeżeli lubisz zmieniać wygląd systemu, a jeszcze nie korzystałeś z gadżetów, czy też tak zwanych widżetów do Windows, zachęcamy, byś spróbował. System nie tylko będzie wyglądał inaczej, ale zyskasz także nowe funkcje.

Narzędzia dla twórców

Jeżeli chcesz samodzielnie utworzyć nowy widżet, skorzystaj z narzędzi. Autorzy każdego z silników widżetów (Yahoo Widget, Opera czy paska bocznego Windows) chętnie dzielą się wiedzą i oferują – najczęściej za darmo – zestaw narzędzi do kompletnego utworzenia od podstaw własnego widżetu. W przypadku widżetów Yahoo odpowiednie narzędzia odnajdziesz na stronie http://widgets.yahoo.com/tools/, a także na naszym krążku. W szczególności powinien cię zainteresować zestaw typu wszystko w jednym o nazwie Konfabulator SDK zawierający:
 • opisywany w artykule program silnik widżetów Yahoo Widgets 4.5
 • podręcznik Konfabulator Reference Manual v.4.5 w formacie PDF
 • skrypt do programu Photoshop CS – Widget Creation Script for Photoshop CS v2.0
 • widżet o nazwie Widget Converter Tool v1.3 umożliwiający konwersję np. widżetów Dashboarda (z Mac OS X) na widżety Yahoo
Podręcznik Widget Creation Tutorial v1.1 – kolejna książka w elektronicznym formacie PDF. Od lektury tej właśnie pozycji liczącej 23 strony powinieneś zacząć. Zawarte w niej informacje pozwolą na samodzielne utworzenie pierwszego własnego widżetu.

Widżet (ang. widget) to połączenie dwóch słów: window (okno) i gadget (wymysł, wynalazek). Widżety są aplikacjami mającymi swoje okienka i wykonującymi najróżniejsze przydatne, ale także dziwaczne, funkcje. W poważnej informatyce widżety są elementem interfejsu graficznego, ale potocznie używa się tego określenia właśnie w odniesieniu do wspomnianych programików. Niekiedy w celu odróżnienia kontrolek interfejsu od interesujących nas w tym artykule aplikacji stosuje się dla tych drugich określenie widżety pulpitu. My nazwiemy je po prostu widżetami, a sprawy nazewnictwa zostawmy programistom i projektantom interfejsu.

Widżety stały się popularne wraz z pojawieniem się na rynku systemu MacOS X do komputerów Apple. Zmieniony pod względem funkcji i grafiki interfejs użytkownika miał w standardzie, w domyślnie uruchamianym programie Dashboard (będącym swego rodzaju silnikiem dla widżetów), mnóstwo widżetów. Użytkownicy MacOS X mogą rozbudować standardową bazę widżetów. W momencie opracowywania tego tekstu (koniec czerwca 2008) na stronie http://www.apple.com/downloads/dashboard/ było dostępnych 3706 widżetów – wszystkie za darmo. Użytkownicy systemów Windows (także Vista) nie muszą jednak patrzeć z zazdrością na posiadaczy „nadgryzionych jabłek”. Jeszcze przed premierą systemu MacOS X istniała bogata baza widżetów do Windows XP oparta na programie silniku o nazwie Konfabulator. Program został wykupiony przez portal Yahoo.

Aplikację przemianowano na Yahoo Widgets i zadbano o jej regularną aktualizację. Baza widżetów pod koniec czerwca obejmowała aż 4811 sztuk. Oprócz Yahoo Widgets proponujemy także przyjrzenie się widżetom oferowanym posiadaczom przeglądarki Opera (1211 widżetów – stan z końca czerwca 2008). Dodatkowo użytkownicy Visty mają do swojej dyspozycji pasek boczny systemu Windows z jego własną bazą widżetów (niestety w tym przypadku baza dostępna online jest najmniejsza i zawiera „tylko” 335 gadżetów – to i tak więcej niż miejsca na pulpicie). Za widżety uważane są także dodatki funkcjonujące w ramach iGoogle. Jednak różnią się one trochę od opisywanych tu Yahoo Widgets, gdyż działają nie tyle na pulpicie Windows, ile w oknie przeglądarki WWW.

Widżety Yahoo w praktyce

Aby korzystać z bardzo bogatej bazy dodatków, trzeba zacząć od instalacji niezbędnego oprogramowania – silnika zarządzającego widżetami.

Instalacja Yahoo Widgets 4.5

Aby korzystać z bardzo bogatej bazy dodatków, trzeba zacząć od instalacji niezbędnego oprogramowania – silnika zarządzającego widżetami.


Najnowszą wersję programu Yahoo Widgets znajdziesz na stronie http://widgets.yahoo.com/download/. Wersję, która była najnowsza w momencie opracowywania tego artykułu, masz na płycie CD dołączonej do bieżącego wydania PC Formatu.


Po pobraniu pliku instalacyjnego kliknij dwukrotnie ikonę widgetsus lub uruchom program instalacyjny, korzystając z menu nawigacyjnego naszego krążka.


Gdy zobaczysz okno instalatora Yahoo! Widgets Setup, postępuj według sugerowanych wskazań, potwierdzając kolejne etapy instalacji kliknięciem przycisku Next. Zanim jednak klikniesz Install, co spowoduje rozpoczęcie kopiowania plików, odznacz widoczne w oknie instalacji oba pola wyboru. Pozostałe ustawienia instalacji pozostaw w domyślnej konfiguracji. Zakończ instalację, klikając Close.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2021
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto