A A A

Robocik w Windows

PC Format 09/2015
Większość aplikacji na Androida nie ma windowsowych odpowiedników. Jedynym sposobem na skorzystanie z nich na pececie jest użycie emulatora. Dzięki temu wszystkie aplikacje się uruchomią, a dzięki mocniejszemu procesorowi będą działały dużo szybciej. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Najważniejszą korzyścią, która płynie z uruchamiania aplikacji mobilnych na pececie, jest dostęp do dużo większej mocy obliczeniowej. Nowoczesne procesory x86 z serii Core są od czterech do ośmiu razy bardziej wydajne od najlepszych układów mobilnych, bazujących na architekturze ARM. Pecety mają zwykle także wielokrotnie szybsze akceleratory 3D oraz od dwóch do czterech razy więcej pamięci RAM. Na takim sprzęcie nawet najbardziej wymagające gry i apki mobilne działają dużo szybciej niż na drogich, flagowych modelach smartfonów i tabletów. Nie bez znaczenia jest także możliwość cieszenia się nimi na dużym ekranie LCD.

Android rozwijany przez Google jest systemem przygotowanym wyłącznie z myślą o architekturze ARM. Chociaż istnieje nieoficjalny port Androida na architekturę x86 , jego użycie wymaga sporej wiedzy technicznej, a w związku z tym jest niepraktyczne dla przeciętnego użytkownika. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli uruchamiać aplikacje Androida w Windows, jest emulator – udaje on przed systemem mobilnym maszynę ARM i w locie tłumaczy rozkazy dla procesora, tak aby można było wykonać je na standardowym sprzęcie z układem zgodnym z x86.

Najlepszym emulatorem Androida jest AMIDuOS, wyspecjalizowana maszyna wirtualna, która zawiera pełną wersję systemu Android 5.0 Lollipop. Środowisko przy standardowych ustawieniach zachowuje się i wygląda jak system mobilny działający na tablecie. Użytkownik ma dostęp do wszystkich funkcji Androida i może podłączyć się za pomocą programu do konta Google, a więc także do sklepu z aplikacjami. Zaletą AMIDuOS jest integracja z systemem peceta – łatwo można udostępnić pliki z Windows i korzystać z nich w aplikacjach mobilnych. Emulator umożliwia również synchronizację aplikacji i ustawień z własnym smartfonem – wystarczy przypisać wirtualnego Androida do tego samego konta Google.

Alternatywą dla aplikacji jest Bluestacks App Player , który w przeciwieństwie do bezpłatnego przez pierwsze 60 dni AMIDuOS-a jest całkowicie darmowy (są wyświetlane reklamy). Niestety nie oferuje on pełnej funkcjonalności Androida, lecz jest zoptymalizowany pod kątem uruchamiania aplikacji ze sklepu Google Play. Program bazuje też na starszej wersji systemu niż AMIDuOS. W warsztacie pokażemy, jak zainstalować i przygotować AMIDuOS-a do codziennej pracy na Androidzie w środowisku Windows.

Uruchamianie aplikacji Androida w Windows dzięki AMIDuOS

Ten emulator Androida został opracowany przez American Megatrends (AMI), znanego producenta BIOS-ów do pecetów. W ostatniej wersji beta, która mimo statusu testowego działa bardzo stabilnie, można uruchomić najnowszą wersję mobilnego systemu Android 5.0 Lollipop.

Instalacja i aktualizacja usług Google


Oprogramowanie znajdziesz pod adresem http://www.amiduos.com. Kliknij link Try Lollipop, a w kolejnym kroku 32 bit lub 64 bit w zależności od posiadanej wersji systemu operacyjnego. W pobranym archiwum ZIP znajduje się instalator. Użyj pliku DuOSInstaller.exe. Do jego uruchomienia niezbędne są uprawnienia administracyjne. Instalacja programu jest automatyczna, na końcu kliknij Done.


Po zakończeniu instalacji pojawi się okno przeglądarki z informacją o możliwości instalacji sklepu Google Play wraz z usługami, który ze względów licencyjnych został wyłączony z dystrybucji (domyślnie dostępny jest tylko Amazon App Store). Aby pobrać pakiet ze sklepem, kliknij dowolny link w sekcji For AmiDuOS 2.x.x, a w kolejnym kroku naciśnij Download.Po zakończeniu pobierania uruchom emulator, klikając skrót w Menu Start. Następnie znajdź ściągnięty plik, kliknij go prawym klawiszem myszy, a z menu wybierz Apply to DuOS. Po zakończeniu aktualizacji wirtualna maszyna z Androidem 5.0 będzie niemal tak samo funkcjonalna jak tablet czy smartfon.W oknie AMIDuOS pojawi się kreator konfiguracji. Wybierz język Polski i w następnym kroku powiąż system z kontem Google, co jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania Androida z zainstalowanym pakietem Google Play. Wpisz adres Gmail, i kliknij DALEJ, aby się zalogować. Pojawią się informacje rozliczeniowe – pomiń je, klikając Przypomnij mi później.


Po zakończeniu działania kreatora zobaczysz ekran startowy Androida. Wirtualny system obsługuje się dokładnie tak samo jak Androida na smartfonie, z tym że mysz emuluje dotyk. Na pececie wyposażonym w ekran dotykowy lub gładzik można korzystać dodatkowo z podstawowych gestów, np. powiększania uszczypnięciem czy przesuwania.


Choć wraz z pakietem usług Google instalowane są w systemie najważniejsze aplikacje związane z kontem (Gmail, Kalendarz, YouTube etc.), trzeba przed użyciem dokonać ich aktualizacji. Ze względu na częste ulepszenia aplikacje Google zawarte w pakiecie instalacyjnym, którego użyłeś, są zazwyczaj nieaktualne.


W tym celu uruchom sklep Google Play, klikając kolejno przycisk menu i ikonę aplikacji Sklep Play. Następnie znajdź za pomocą wyszukiwarki Gmaila, zaktualizuj go, a gdy pojawi się informacja o konieczności aktualizacji pakietu usług Google Play, wyraź na nią zgodę, klikając AKTUALIZUJ oraz potwierdzając kolejne komunikaty. Po zaktualizowaniu usług twój emulator będzie w pełni funkcjonalny.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 2/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto