A A A

Sentymentalny menedżer

PC Format 02/2015
Jeżeli zależy ci na szybkiej i wygodnej pracy z plikami, a przy tym nie jesteś przywiązany do pracy z myszą, zainstaluj Far Managera, który z powodzeniem zastąpi systemowego eksploratora plików. ROBERT SZYSZKA

Czasy poczciwego Norton Commandera dawno minęły. Należy jednak przyznać, że sposób obsługi plików na dysku za pomocą dwóch oddzielnych paneli był rewolucyjny, a wygoda pracy niezaprzeczalna. Te zalety aktualne są do dziś – osoby, które preferują obsługę komputera za pomocą klawiatury, narzekają na niewygodę systemowych menedżerów plików. Właśnie dla nich powstał Far Manager – program do złudzenia przypominający kultowego menedżera używanego na pecetach pracujących w systemie DOS. Z Norton Commandera przeniesiono praktycznie bez zmian układ paneli, poszczególne funkcje, sposób pracy, a nawet kolorystykę. Wprawdzie w Far Managerze (Program można pobrać stąd) brakuje kilku współczesnych narzędzi, ale żadna aplikacja nie może mu dorównać, jeżeli chodzi o szybkość i wygodę pracy w zakresie obsługi plików. Operacje wykonuje się za pomocą klawiatury, choć działa także mysz i np. mechanizm przeciągania.

Pierwsze kroki z Far Managerem

Kto nie korzystał z komputerów w czasach, gdy Windows był jeszcze ciekawostką, może nie pamiętać, jak pracowało się z Norton Commanderem. Tacy użytkownicy muszą oswoić się z nowym, ale jednocześnie starym interfejsem, zapoznać się ze skrótami klawiaturowymi i filozofią używania aplikacji. Nieco kłopotliwy może być przy tym brak polskiej wersji językowej.


Po uruchomieniu programu ekran zostaje podzielony na dwie części. W każdej może zostać wyświetlona zawartość katalogu, pliki, podgląd danych, dodatkowe informacje czy drzewo folderów. W zależności od tego, który panel jest aktywny, jedna ze stron jest stroną źródłową, a druga docelową.


Kopiowanie czy przenoszenie polega na otworzeniu odpowiednich katalogów i przemieszczaniu obiektów z jednego panelu do drugiego. Najważniejsze funkcje programu wywołuje się za pomocą klawiszy funkcyjnych. Przypisane do nich operacje opisane są na dole ekranu itd. Ich zastosowanie zmienia się po wciśnięciu klawisza Alt bądź Ctrl. Mimo że menedżer jest przeznaczony do obsługi za pomocą klawiatury, jego funkcje można wywoływać także myszą.


Między panelami przeskakuje się za pomocą klawisza Tab. Aby zmienić dysk, wciśnij Alt+F1 bądź Alt+F2. Pierwszy skrót służy do zmiany widoku w panelu z lewej, drugi – z prawej strony. Użyj klawiszy strzałek do podświetlenia napędu oraz klawisza Enter do zaakceptowania wyboru. Między katalogami również przemieszczasz się za pomocą strzałek.


Jeśli chcesz wykonać operację na jakimś pliku, zaznacz go i użyj odpowiedniego klawisza funkcyjnego bądź skrótu. Dla przykładu: w lewym panelu otwórz katalog z plikiem do skopiowania, w prawym – katalog docelowy. Kursorem z lewej zaznacz plik i wciśnij F5. W oknie dialogowym, które się pojawi, także przemieszczasz się za pomocą klawiatury. Jeżeli w jakimś polu znajduje się menu wyboru, najpierw przejdź kursorem do tego pola, a następnie rozwiń menu  Ask wciskając jednocześnie klawisz Alt i strzałkę w górę bądź w dół. Pola wyboru zaznacza się za pomocą spacji .


Najważniejsze funkcje oraz przypisane do nich klawisze to między innymi: Copy – kopiowanie (F5), Move – zmiana nazwy lub przenoszenie (F6), MkFolder – tworzenie katalogu (F7) czy Delete – kasowanie obiektów (F8). W zależności od rodzaju wybranego obiektu niektóre narzędzia będą działały inaczej. Na przykład Edit – edycja (F4) w przypadku wybrania katalogu wywołuje okno umożliwiające zmianę jego atrybutów, a w przypadku wybrania pliku pokazuje okno wyświetlające jego pełną zawartość.


Aby wywołać górne menu, wciśnij Confirm, czyli klawisz F9. W ten sposób uzyskasz dostęp do wielu funkcji programu, np. do możliwości zmiany widoku w panelach, dodatkowych funkcji czy opcji konfiguracyjnych.

​​​​​

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto