A A A

Sewer dedykowany, VPS czy Managed Hosting? Porównujemy rozwiązania.

Stoisz przed wyborem serwera lub hostingu? Porównujemy różne rozwiązania dostępne na rynku. Zarówno te bardziej zaawansowane, jak i te łatwe w obsłudze, ale mające wyższe parametry niż największe pakiety zwykłego hostingu współdzielonego. [Artykuł sponsorowany]

Managed Hosting – czym jest i do czego służy?

Managed Hosting łączy dwa światy – prostotę obsługi znaną z hostingu współdzielonego oraz zasoby i parametry odpowiadające usługom takim jak VPS lub serwer dedykowany. Takie hybrydowe rozwiązanie świetnie sprawdza się, jeśli nie do końca odpowiada Ci styl zarządzania VPS-em lub serwerem dedykowanym, ale potrzebujesz większej mocy do prowadzonych przez siebie stron internetowych.

Dzięki Managed Hostingowi możesz bezboleśnie przejść ze swojego dotychczasowego hostingu współdzielonego na wyższe parametry, pozostając przy łatwym w obsłudze środowisku zarządzania. Może to być nawet identyczny panel jak w przypadku hostingu współdzielonego (tak jest w przypadku usługi Managed Hosting w home.pl).

Inaczej jest w przypadku VPS i serwerów dedykowanych, gdzie dostęp do serwera odbywa się poprzez konsolę SSH lub dodatkowo płatny Plesk Panel. Zwykły panel klienta służy w przypadku tych bardziej zaawansowanych usług tylko do najbardziej podstawowych operacji związanych z serwerem.

VPS, czyli część serwera do Twojej dyspozycji

VPS to wirtualna część fizycznej maszyny, którą otrzymujesz do swojej dyspozycji. Taki serwer ma własny system plików, alokacji, zasobów oraz użytkowników i możesz na nim instalować dowolne aplikacje.

W przeciwieństwie do zwykłego hostingu współdzielonego, serwer VPS posiada dokładnie określoną ilość gwarantowanych zasobów sprzętowych (np. vCPU i RAM). Dzięki VPS możesz też korzystać z wielu języków programowania oraz platform programistycznych jak Ruby on Rails lub Java.

Jeśli wybierzesz do swojego projektu tego typu serwer, zwróć uwagę, czy w standardzie będziesz dysponować dostępem do powłoki systemu Linux w wariancie root. Ta funkcjonalność pozwala na zarządzanie konfiguracją serwera, instalowanie własnych aplikacji i bibliotek oraz administrowanie kontami użytkowników.

VPS świetnie sprawdzi się m.in. jako narzędzie dla deweloperów tworzących własne oprogramowanie lub aplikacje. Wybierają go także osoby, które chcą posiadać własny serwer poczty e-mail lub zarządzają projektem wymagającym swobody w zarządzaniu przestrzenią online.

Serwer dedykowany, czyli cała maszyna dla Ciebie

Serwer dedykowany to, mówiąc wprost, komputer, który dostajesz do swojej dyspozycji. Wraz z nim otrzymujesz dostęp do zasobów, których nie dzielisz z innymi użytkownikami. Maszyna jest więc w całości do Twojej dyspozycji i w jej ramach będą funkcjonować tylko te usługi, które tam umieścisz, np. poczta elektroniczna lub strony WWW.

Serwer dedykowany to usługa, dzięki której można poczuć znaczenie słowa „Twój”. Twoje są procesor, RAM i dyski. Za ten komfort z reguły trzeba zapłacić więcej niż podczas zamawiania VPS-a czy dużego hostingu współdzielonego. Czasami jednak „dedyk” jest niezbędny. Sprawdza się przy stronach WWW, sklepach internetowych czy portalach społecznościowych o bardzo dużym ruchu. Ale to tylko niektóre przykłady jego wykorzystania.

Możliwości serwera dedykowanego sięgają znacznie dalej, dzięki dostępnym opcjom konfiguracji. Wybierając go, zyskujesz możliwość wybrania systemu operacyjnego, procesora czy wydzielenia odpowiedniej ilości RAM-u. „Dedyk” pozwoli Ci na instalację dowolnych aplikacji.

Jaki serwer wybrać? Nie ma jednej odpowiedzi

Opisaliśmy różne rozwiązania, ale każdy projekt internetowy rządzi się swoimi prawami. Mamy nadzieję, że nasz przegląd rozwiązań serwerowych pozwoli Ci wybrać właściwy rodzaj usługi do Twoich działań. Powodzenia!


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto