A A A

Sieć z pudełka

PC Format 10/2018
Szukając dostępu do sieci, coraz częściej rezygnujemy z kabli. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy router nie obejmuje zasięgiem wszystkich pomieszczeń. Z pomocą może przyjść zestaw urządzeń sieciowych, wśród których Tenda MW6 prezentuje się całkiem ciekawie. [GK]

Bezprzewodowa konfiguracja

MW6 to komplet trzech urządzeń tworzących wspólną sieć Wi-Fi. Według deklaracji producenta pozwoli objąć bezprzewodowym dostępem do internetu nawet 500 m2, likwidując martwe strefy. Przede wszystkim jednak MW6 jest bajecznie prosty w obsłudze. Po prostu podłączamy pierwsze urządzenie do internetu, pobieramy na smartfon aplikację Tenda, łączymy się z MW6 przepisując do apki dane z naklejki znajdującej się na białej kostce. Następnie za pomocą łatwego w obsłudze kreatora wprowadzamy pożądane ustawienia. Kolejne dwa sześciany z zestawu po prostu podłączamy do gniazdka 230 V, a cała reszta dosłownie robi się sama. My co najwyżej obserwujemy wskazania diody informującej, czy wszystko jest w porządku. Tak samo wygląda dodanie kolejnych – już dokupowanych osobno elementów. Maksimum to dziesięć urządzeń, choć dla zachowania stabilności sieci producent poleca używać ich maksymalnie sześć.

Zestaw testowaliśmy w domowych warunkach. Mimo że mieszkanie nie było duże (ok. 40 m2), były w nim martwe strefy. I tutaj Tenda MW6 poradziła sobie wyśmienicie: w problematycznych miejscach sygnał znacznie poprawił się. Trochę inaczej było jednak z wydajnością.

Jeden kanał, by wszystko przesłać

Sieć rozsiewana przez zestaw MW6 jest dwupasmowa. Nazwa, którą musimy podać podczas konfiguracji, odnosi się zarówno do częstotliwości 5 (do 867 Mbit/s), jak i 2,4 GHz (do 300 Mbit/s). Nie możemy ich rozdzielić, Tenda najpierw próbuje łączyć z użyciem tej szybszej, potem wolniejszej. Sprzęt testowaliśmy w środowisku bardzo wymagającym ze względu na obecność bardzo wielu sieci w okolicy – co, jak się okazuje, ma wpływ na pracę zestawu.

W pierwszym punkcie pomiarowym transfery, jakie udało nam się osiągnąć, były o ok. 20 Mbit/s niższe od referencyjnego routera Fritz!Box 3490. Tenda MW6 pracuje korzystając z ustawionych na sztywno kanałów: szóstego dla sieci 2,4 Ghz oraz czterdziestego dla 5 GHz – i niestety nie można ich zmienić. Jest to wada, która sprawia, że sprzęt będzie działał gorzej w miejscach, gdzie jest już dużo zakłóceń. Naturalnie więc predestynuje to naszym zdaniem omawiany zestaw do użytkowania w domach jednorodzinnych – tam sprawdzi się świetnie, co zresztą pokazały kolejne pomiary. Rozstawienie trzech punktów dostępowych sprawiło, że martwe strefy zniknęły, a im dalej od routera, do którego porównywaliśmy MW6, tym wyraźniejsza stawała się przewaga Tendy w szybkości transferu.

Jest to interesujące urządzenie – nadaje się jednak głównie do domów jednorodzinnych – mieszkańcy lokali w budynkach wielorodzinnych mogą odczuć spadek wydajności. Inna sprawa, że MW6 może okazać się po prostu zbyt mocny nawet dla większych, jednokondygnacyjnych mieszkań. Dlatego w takim przypadku przed ewentualnym zakupem warto sprawdzić również słabszy, ale wyraźnie tańszy zestaw MW3.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Japończycy planują Społeczeństwo 5.0
15 października 2019
Od 4 lat Japończycy pracują nad tym, by znacząco usprawnić funkcjonowanie społeczeństwa za pomocą technologii. Jutro w Tokio rozpoczyna...


Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto