A A A

Sieć z pudełka

PC Format 10/2018
Szukając dostępu do sieci, coraz częściej rezygnujemy z kabli. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy router nie obejmuje zasięgiem wszystkich pomieszczeń. Z pomocą może przyjść zestaw urządzeń sieciowych, wśród których Tenda MW6 prezentuje się całkiem ciekawie. [GK]

Bezprzewodowa konfiguracja

MW6 to komplet trzech urządzeń tworzących wspólną sieć Wi-Fi. Według deklaracji producenta pozwoli objąć bezprzewodowym dostępem do internetu nawet 500 m2, likwidując martwe strefy. Przede wszystkim jednak MW6 jest bajecznie prosty w obsłudze. Po prostu podłączamy pierwsze urządzenie do internetu, pobieramy na smartfon aplikację Tenda, łączymy się z MW6 przepisując do apki dane z naklejki znajdującej się na białej kostce. Następnie za pomocą łatwego w obsłudze kreatora wprowadzamy pożądane ustawienia. Kolejne dwa sześciany z zestawu po prostu podłączamy do gniazdka 230 V, a cała reszta dosłownie robi się sama. My co najwyżej obserwujemy wskazania diody informującej, czy wszystko jest w porządku. Tak samo wygląda dodanie kolejnych – już dokupowanych osobno elementów. Maksimum to dziesięć urządzeń, choć dla zachowania stabilności sieci producent poleca używać ich maksymalnie sześć.

Zestaw testowaliśmy w domowych warunkach. Mimo że mieszkanie nie było duże (ok. 40 m2), były w nim martwe strefy. I tutaj Tenda MW6 poradziła sobie wyśmienicie: w problematycznych miejscach sygnał znacznie poprawił się. Trochę inaczej było jednak z wydajnością.

Jeden kanał, by wszystko przesłać

Sieć rozsiewana przez zestaw MW6 jest dwupasmowa. Nazwa, którą musimy podać podczas konfiguracji, odnosi się zarówno do częstotliwości 5 (do 867 Mbit/s), jak i 2,4 GHz (do 300 Mbit/s). Nie możemy ich rozdzielić, Tenda najpierw próbuje łączyć z użyciem tej szybszej, potem wolniejszej. Sprzęt testowaliśmy w środowisku bardzo wymagającym ze względu na obecność bardzo wielu sieci w okolicy – co, jak się okazuje, ma wpływ na pracę zestawu.

W pierwszym punkcie pomiarowym transfery, jakie udało nam się osiągnąć, były o ok. 20 Mbit/s niższe od referencyjnego routera Fritz!Box 3490. Tenda MW6 pracuje korzystając z ustawionych na sztywno kanałów: szóstego dla sieci 2,4 Ghz oraz czterdziestego dla 5 GHz – i niestety nie można ich zmienić. Jest to wada, która sprawia, że sprzęt będzie działał gorzej w miejscach, gdzie jest już dużo zakłóceń. Naturalnie więc predestynuje to naszym zdaniem omawiany zestaw do użytkowania w domach jednorodzinnych – tam sprawdzi się świetnie, co zresztą pokazały kolejne pomiary. Rozstawienie trzech punktów dostępowych sprawiło, że martwe strefy zniknęły, a im dalej od routera, do którego porównywaliśmy MW6, tym wyraźniejsza stawała się przewaga Tendy w szybkości transferu.

Jest to interesujące urządzenie – nadaje się jednak głównie do domów jednorodzinnych – mieszkańcy lokali w budynkach wielorodzinnych mogą odczuć spadek wydajności. Inna sprawa, że MW6 może okazać się po prostu zbyt mocny nawet dla większych, jednokondygnacyjnych mieszkań. Dlatego w takim przypadku przed ewentualnym zakupem warto sprawdzić również słabszy, ale wyraźnie tańszy zestaw MW3.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Indie zakazały aplikacji TikTok
21 kwietnia 2019
Indyjski rząd nakazał Apple oraz Google zbanować aplikację TikTok w swoich sklepach z aplikacjami. Powód? Wykorzystywanie jej przez dzieci i...


Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto