A A A

Skrzynka na miarę

PC Format 12/2007
Obudowa to niezbyt doceniany element zestawu komputerowego. Tymczasem od jej jakości i wewnętrznych rozwiązań konstrukcyjnych zależy łatwość montażu podzespołów i warunki ich pracy. Pokazujemy, jak wybrać właściwą obudowę i porównujemy różne modele.

Podsumowanie testu

Przetestowaliśmy obudowy z szerokiego przedziału cenowego – od 100 do 400 złotych. Na przykładzie najtańszych modeli widać, jak różny jest stosunek producentów do wygody użytkowania, sposobów montażu komponentów (szczególnie dysków twardych) i wentylacji.

Najlepsze rozwiązania

Zwycięzcami tekstu okazały się obudowy znanych marek: Chieftec BH--01B-B-B i NZXT Hush. Ich atuty to przede wszystkim duża liczba wnęk napędów, możliwość montażu większości podzespołów bez użycia jakichkolwiek narzędzi, a także dobre wyciszenie i duża liczba wentylatorów (bądź przeznaczonych na nie kratek). O ile instalację podzespołów bez używania narzędzi zapewniają tylko droższe modele, większość obudów daje na szczęście możliwość otwarcia bocznej ścianki bez pomocy śrubokręta.

Producenci kosztowniejszych obudów postarali się o umożliwienie wygodnego montowania w nich dysków twardych. W obudowie, która najlepiej przeszła test, nie tylko można instalować dyski w specjalnych szynach, ale cały proces dodatkowo upraszcza zastosowana w niej odwrócona klatka montażowa. Świetnym rozwiązaniem wyróżniła się także obudowa Antec Solo, którą producent wyposażył w system montażu dysków na specjalnych gumkach, dzięki czemu napędy nie przenoszą drgań na obudowę.

Chłodzenie i zasilanie

Najlepiej wyciszoną obudową okazała się NZXT, która ma aż cztery maty wygłuszające na każdej ze ścianek. Jednocześnie nie trzeba się obawiać o wysoką temperaturę wnętrza obudowy, bo producent pomyślał o umieszczeniu w niej dwóch wolnoobrotowych wentylatorów 120 mm. Są zainstalowane standardowo, nie trzeba ich dokupować. Okazuje się, że także w tańszych modelach jest wiele udogodnień. Na przykładzie obudowy Foxconn widać, że dobrym pomysłem (jeśli chodzi o chłodzenie) jest możliwość zamontowania wentylatorów o różnej średnicy w odpowiednich kratkach, co zwiększa uniwersalność konstrukcji.

Niestety, gorzej wygląda sytuacja z zasilaczami. Większość dobrych obudów jest sprzedawanych z zasilaczem producenta (modele Chieftec, Antec), co znacząco zwiększa ich cenę. Z kolei w tańszych obudowach znalazły się zasilacze o przeciętnych możliwościach. Nie sprawdzaliśmy ich jakości, ale nie są to produkty uznanych marek, a ponadto wyposażono je w niewielką liczbę wtyczek (PCI Express, SATA), w wyniku czego nie można do nich podłączyć wielu podzespołów.

Moim zdaniem

Sebastian Stolarczyk
redaktor działu Hardware

Obudowa to dla mnie jeden z najważniejszych elementów zestawu komputerowego. Często dokonuję modernizacji komputera, najczęściej wymieniając płytę główną i dokładając kolejne dyski twarde. Należę przy tym do osób podkręcających procesor, dlatego łatwy dostęp do wnętrza obudowy i duża ilość wolnej przestrzeni jest dla mnie bardzo istotna. Nie wyobrażam sobie użytkowania obudowy wykonanej z kiepskiej jakościowo blachy z licznymi ostrymi krawędziami, a także takiej, w której nie ma możliwości zamontowania kilku dużych wentylatorów z przodu i z tyłu. Na pewno nie kupiłbym również obudowy, która byłaby pozbawiona specjalnych szyn ułatwiających montaż dysków twardych – montaż za pomocą śrubek jest niepraktyczny.


Tagi: sprzęt testy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
toro7
opera
9 listopada 2007, 18:23
błąd w opisie?
W opisie obudowy Chieftec BH-01B-B-B, która zajęła 1 miejsce, według opisów ze strony producenta znajduje się błąd dotyczący wielkości wentylatorów. W PCF podano, że można zamontować wentylatory wielkości 80mm, natomiast producent w swoim opisie podaje wentylatory 92mm http://www.chieftec.pl/index.php?content=2&case=132 http://www.chieftec.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=40&Itemid= Akurat zamówiłem tą obudowę + wentylatory (jeszcze nie dojechała) i rzuciło mi się to w oczy. Jestem ciekaw czy autorzy testu mieli specjalną wersję obudowy czy to tylko błąd w opisie? A może myli się producent ;-) podobna sytuacja jest w przypadku Chieftec BH-01B-B-B (3 miejsce w teście) http://www.chieftec.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=40&Itemid=
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto