A A A

Skuteczna ochrona

PC Format 3/2008
System operacyjny masz już uporządkowany. Teraz pora zadbać o bezpieczeństwo zgromadzonych danych. Kolejna ekipa, która wkroczy do twojego komputera, to ochroniarze. Staną na straży twoich plików i poczty. Wirusami zajmie się jeden z najlepszych, darmowych programów AVG Anti-Virus, który będzie na bieżąco kontrolował każdy uruchamiany plik oraz otwieraną wiadomość e-mail.

Szpiegów i moduły reklamowe wytropi i usunie Ad-Aware 2007. Oprócz niego możesz zainstalować inny program wspomagający wykrywanie spyware. Pamiętaj, aby bazy sygnatur złośliwego kodu były zawsze aktualne! Zamiast mało skutecznej, systemowej zapory ogniowej proponujemy darmowy Ashampoo FireWall, który będzie bronił dostępu do komputera z sieci. Oprócz strażników mamy też w zestawie bardzo skuteczną komputerową nianię. Jest nią aplikacja K9 Web Protection, która zadba o bezpieczeństwo młodych internautów. Wyposażony w tak skuteczny zestaw, możesz swobodnie i bez obaw korzystać z internetu.

AVG Anti-Virus Free 7.5 – pogromca wirusów

Ten bezpłatny program antywirusowy zabezpiecza komputer w czasie rzeczywistym, monitorując pamięć, kontrolując pocztę elektroniczną oraz skanując na żądanie pliki i foldery zgodnie z harmonogramem.


Po przeprowadzeniu instalacji wyświetli się okno pierwszego uruchomienia programu. Kliknij przycisk Check Updates, aby zaktualizować aplikację.


W kolejnym oknie kliknij przycisk Internet (połączenie z siecią musi być teraz aktywne). Po chwili wyświetli się kolejne okno. Wybierz w nim uaktualnienie Priority update i kliknij przycisk Update.


Sygnatury wirusów zostaną pobrane z internetu i zainstalowane na twoim komputerze. Po zakończeniu pobierania wyświetli się okienko informacyjne. Zamknij je przyciskiem OK.


Uruchom okno główne programu ikoną na pulpicie. W pierwszej kolejności przeprowadź pełne skanowanie komputera, klikając przycisk Scan Computer.


Po zakończeniu skanowania wyświetli się okno: Scanning Statistics. Zamknij je przyciskiem Close.


Aby skontrolować wybrane elementy systemu, np. jeden z dysków lub zawartość foldera, z okna głównego wybierz opcję Scan Selected Areas. Na kolejnej planszy zaznacz elementy do skanowania (np. płytę w napędzie CD) i kliknij przycisk Scan Selected Areas.

Możesz używać kilku programów antyspyware

Aby mieć większą pewność, że komputer jest wolny od złośliwego kodu spyware, radzimy zainstalować 2 lub 3 programy ochronne i regularnie skanować nimi zawartość rejestru i dyski twarde.

Task Manager Fix 2
Koło ratunkowe dla osób, których system został zainfekowany przez wirusa lub trojana. Częstym objawem infekcji jest brak możliwości wywołania systemowego okna Menedżera zadań, którym można usunąć z pamięci uruchomione złośliwe procesy. Warto wtedy mieć pod ręką Task Manager Fix. Uruchomisz go bez instalowania. Następnie po jednym kliknięciu na przycisku Fix Task Manager dostęp do Menedżera zadań jest przywrócony!


Spybot Search and Destroy 1.5.1.15
Bardzo popularny program do ochrony przed złośliwym kodem. Aplikacja skanuje rejestr i dyski twarde w poszukiwaniu modułów adware, spyware, keyloggerów, trojanów, niebezpiecznych kontrolek ActiveX i innych złośliwych lub szpiegowskich kodów. Po ich odnalezieniu na lokalnym dysku umożliwia ich natychmiastowe usunięcie. Oferuje aktualizację online bazy zagrożeń, stanowi bardzo dobre uzupełnienie np. dla opisanego dalej programu Ad-Aware 2007.


HijackThis 2.0.2
Program zwalczający „porywaczy przeglądarek”. Po uruchomieniu przeszukuje system i wszystkie podejrzane pliki wyświetla na liście w oknie roboczym. Musisz samodzielnie zaznaczyć te, pod którymi ukrywają się złośliwe moduły. Program cechuje się wysoką skutecznością działania, ale aby umiejętnie wybrać elementy do usunięcia, musisz się wykazać pewną wiedzą o tym, czego szukasz. Jeżeli usuniesz nieodpowiedni wpis, niektóre programy mogą przestać działać poprawnie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto