A A A

Smartfon pod opieką

PC Format 2/2018
Smartfony to dla wielu osób centrum cyfrowego życia. To one są najczęściej wykorzystywane do korzystania z internetu. Za ich pomocą kontaktujemy się ze znajomymi, robimy zdjęcia, kręcimy filmy, planujemy i opłacamy podróże, słuchamy muzyki. Nigdy wcześniej tak małe urządzenia nie gromadziły tylu cennych informacji. Jak uchronić się przed utratą danych? Aleksander Olszewski

Ustawienia konta Google’a

Na smartfonach z Androidem kryją się one w aplikacji Ustawienia, w zakładce Google, lub też w osobnym programie o nazwie Ustawienia Google’a (Google Settings). Zależy to od modelu i wersji systemu. Szczegóły dotyczące konta kryją się w sekcji „Logowanie się i zabezpieczenia”. W przypadku iPhone’a konto Google’a nie jest domyślnie włączone. Aby to zmienić, dodaj je w aplikacji Ustawienia, w zakładce Konta i hasła, korzystając z opcji Dodaj konto. Kopie bezpieczeństwa nadal będą zapisywane na serwerach Apple’a, ale kontakty zostaną skopiowane do Google’a.

A co z bezpieczeństwem i prywatnością?

Decydując się na przechowywanie danych w chmurze, trzeba mieć świadomość, że mogą kiedyś paść ofiarą hakerów. Duże firmy bardzo dbają o zabezpieczenia, ale nikt nie jest doskonały, zwłaszcza że prócz włamania bezpośrednio na serwery możliwe jest również przechwycenie twojego loginu i hasła. Do tego trzeba zdawać sobie sprawę, że np. wszystkie przesyłane na zewnętrzne serwery zdjęcia są automatycznie sprawdzane w ramach walki z pedofilią. W przeszłości doprowadzało to już do blokowania kont niewinnych osób, w dodatku nie tylko fotografów specjalizujących się w akcie, ale także rodziców robiących zdjęcia swoim ubranym dzieciom. Problemem może być także nagłe zniknięcie firmy z rynku, dlatego warto mieć lokalną kopię wszystkich cennych danych.

Backup iOS-a 

Najprościej wykorzystać do tego darmowy program iTunes. To opracowany przez Apple kombajn do wszystkiego: od odtwarzania muzyki i wideo, przez kopiowanie plików na smartfony i tablety, po instalowanie programów i wykonywanie lokalnej kopii bezpieczeństwa. Kiedyś był niezbędny, by w ogóle aktywować iPhone’a, teraz, w dobie wszechobecnych chmur, jego rola znacząco zmalała. Nadal warto go jednak zainstalować, bo to świetne narzędzie do backupu. Zapisuje na dysku nie tylko wszystkie wiadomości, zdjęcia czy kontakty, ale również zainstalowane aplikacje oraz ich ustawienia. Dzięki temu można przywrócić telefon do stanu dokładnie takiego, w jakim był w momencie wykonania kopii albo przenieść wszystkie ustawienia ze starego na nowy. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość: proces kopiowania danych nie jest zbyt szybki. Większość sprzętu Apple’a nadal wykorzystuje USB 2.0. Wolne jest również późniejsze przywracanie zawartości smartfonu z jabłkiem. Ale USB 2.0 z transferami dochodzącymi do 30 MB/s i tak będzie w większości przypadków szybsze niż skorzystanie z backupu w iCloud – i pewniejsze, bo chmura Apple’a nie zachowuje kopii aplikacji.

Backup na pececie

Podstawowa zaleta lokalnej kopii bezpieczeństwa to szybkość. Jeśli nie masz w domu światłowodu, tworzenie kopii danych przez USB trwa znacznie krócej niż przesłanie gigabajtów na zewnętrzne serwery. Trzeba jednak pamiętać o podłączaniu smartfona do komputera, niezbędne jest również odpowiednie oprogramowanie. Teoretycznie wybór jest spory, ale jeśli twój telefon nie ma odblokowanego konta root, nie wszystkie dane uda się skopiować – w tym dane aplikacji. Nie zawsze to problem, bo wiele z nich przechowuje ustawienia online, więc po zalogowaniu się na konto i tak wszystkie ustawienia zostaną przywrócone. Do robienia kopii najlepiej wykorzystać oficjalne oprogramowanie producenta. W przypadku Samsunga nazywa się ono Samsung Smart Switch, LG ma LG Backup. Jest jeszcze Sony Xperia Transfer, HTC Backup, Motorola Migrate czy HiSuite firmy Huawei. Co ważne, programy te służą nie tylko do tworzenia kopii bezpieczeństwa, ale również do migracji z jednego smartfona na drugi (często mają zresztą swoje odpowiedniki smartfonowe, dzięki czemu przenosiny można zrobić bez pośrednictwa komputera).

Backup na karcie pamięci

Standardowy Android tego nie umożliwia, ale na szczęście są jeszcze narzędzia firm trzecich. W teście porównawczym, który został opublikowany w PCF 03/2017, najlepszą ocenę zdobyła polska aplikacja Kopia zapasowa – Backup, znana również pod nazwą Backup your Mobile. Jest darmowa (ale z reklamami) i potrafi wykonać kopię niemal wszystkiego, co przechowywane jest na smartfonie. Takich kopii można zresztą mieć wiele – to świetna sprawa, jeśli ktoś lubi eksperymentować ze smartfonem. Do tego kopie da się zapisać nie tylko na karcie pamięci lub wbudowanym flashu, ale także w kilku najpopularniejszych chmurach. Wśród funkcji jest nie tylko szyfrowanie, ale nawet okresowe tworzenie backupu (codzienne, co tydzień lub raz w miesiącu) o wybranej godzinie. I to z możliwością automatycznego włączania na ten czas Wi-Fi. Niektóre opcje działają jednak tylko w telefonach z rootem: są to tworzenie kopii danych aplikacji, zapisywanie haseł do Wi-Fi oraz informacji o punktach dostępowych. Takim ograniczeniom podlegają jednak wszystkie nieoficjalne aplikacje.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto