A A A

Smartfon za 700 do 900 zł - co warto kupić?

PC Format 12/2015
Kupujący smartfony najchętniej sięgają po urządzenia za mniej niż 1000 zł. Wybór telefonów w tej cenie jest obecnie bardzo szeroki, a modele mniej znanych marek ustępują pola produktom gigantów rynku. Zmianom towarzyszy wyraźna poprawa jakości urządzeń. Grzegorz Łukasik
Zalety niedrogich smartfonów
 • Duży ekran
 • Dobra jakość zdjęć
 • Łączność LTE
 • Obsługa dwóch kart SIM
 • Nagrywanie w Full HD

Za 700–800 zł można obecnie kupić telefon wyższej klasy niż rok temu. Kupujący otrzymuje lepszy ekran, wydajniejsze podzespoły, więcej pamięci oraz bardziej dopracowany interfejs.

Wykonanie

Wybierając telefon, oceń, czy rozmieszczenie przycisków na obudowie i pod ekranem pozwala na ich łatwe używanie. Jeśli wylot głośnika znajduje się na tylnej ściance, sprawdź, czy został odpowiednio wyprofilowany, np. ma specjalną wypustkę, która umożliwia dźwiękowi rozchodzenie się bez przeszkód, gdy leży na płaskiej powierzchni.

Warto zwrócić uwagę na sposób montażu karty pamięci, możliwość wymiany akumulatora oraz rozmiar portu karty SIM. Jeśli twoja aktualna karta nie pasuje do nowego portu, możesz ją przyciąć lub wystąpić do operatora o wymianę. Nowinką, która powoli wchodzi do tańszych smartfonów, jest wodoszczelność.

Wyświetlacz

Małe smartfony przechodzą do historii i nawet w niedrogich urządzeniach dominują duże ekrany o przekątnej 5 cali. Optymalną rozdzielczością wyświetlacza o tej przekątnej jest HD lub Full HD. Przy mniejszej liczbie pikseli obraz będzie wyglądał na nieostry, a poszczególne punkty będą dostrzegalne gołym okiem. Inna ważna cecha ekranu to maksymalna i minimalna jasność – pierwsza ma wpływ na czytelność obrazu w mocnym świetle, np. w słoneczne dni. Jeśli z kolei jasności nie można wystarczająco obniżyć, to ekran będzie raził oczy w nocy. Zwróć też uwagę na kolorystykę. Zdecydowana większość ekranów w smartfonach generuje obraz o zimnych kolorach z dominacją niebieskiego, ale na szczęście rośnie grupa modeli, które pozwalają skorygować kolory w ustawieniach systemu operacyjnego.

Wydajność

Od smartfonów za mniej niż 1000 zł nie można wymagać w tej kwestii zbyt wiele. Jeśli zależy ci na korzystaniu z zaawansowanych gier, rozważ rezygnację z wyższej rozdzielczości ekranu na rzecz jakości HD. Szukaj smartfonów z procesorami o wysokim taktowaniu rdzeni, przynajmniej 1,6 GHz, oraz 2 GB pamięci RAM. Sprawdź, jaka jest pojemność pamięci flash, w której będziesz przechowywał aplikacje i pliki. Pamiętaj, że nominalna wartość nie odpowiada faktycznej przestrzeni dostępnej dla użytkownika. 4 GB w specyfikacji wyglądają nieźle, ale w praktyce dostępne dla ciebie będzie mniej niż 3 GB – resztę zajmie system i systemowe aplikacje.

W kategorii wydajności mieści się też skuteczność akumulatora, czyli czas pracy smartfona bez ładowania. Niestety poznasz ją dopiero po zakupie, bo sama pojemność ogniwa niewiele mówi o rzeczywistym czasie pracy. Oczywiście im jest wyższa, tym dłuższej pracy możesz oczekiwać.

Jeśli zamierzasz często korzystać z internetu mobilnego, rozejrzyj się za smartfonem pracującym w sieci LTE. Jest nie tylko szybsza, ale i mniej zawodna od starszych technologii 3G. Sposobem na korzystanie z darmowego internetu w smartfonie jest zakup modelu obsługującego dwie karty SIM. W jednym z portów umieść kartę usługi Aero2, a następnie za pomocą ustawień systemowych przekieruj na nią całą transmisję danych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
pilot67
15 kwietnia 2016, 10:18
A gdzie telefony XIAOMI? http://xiaomi.com.pl/kategoria-produktu/telefony-2/
koniu
koniu
13 kwietnia 2016, 01:21
Eeee a gdzie resztę miejsc wcięło ??? :\ pozatym Huwaei P8 Lite jest lepszy od J5 szajsunga a nie ma go w teście
avatar
jaqellin
17 lutego 2016, 18:45
Świetny patent z tym aero2 na dual simie, nie słyszałam o tym wcześniej a w sumie internet za free to by była oszczędność. Czy będzie to działać na samsungach nie dokońca jeszcze wiem jaki model bo się rozglądam.
Najnowsze aktualności


Nowe funkcje Teams
9 lipca 2020
Użytkownicy wkrótce będą mogli skorzystać z wielu udoskonaleń platformy komunikacyjnej.


Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto