A A A

Śpiewać każdy może

PC Format 10/2007
Pecet z odpowiednim oprogramowaniem może się stać domowym centrum karaoke. Chcesz doświadczyć emocji związanych z tą zabawą? Do dzieła!

Karaoke za pomocą Winampa

Program Winamp znają chyba wszyscy miłośnicy słuchania muzyki na komputerze. Ten najpopularniejszy odtwarzacz MP3 przez lata dorobił się dużego zestawu wtyczek. Niektóre z nich doskonale się nadają właśnie do karaoke.

Instalacja wtyczki Lyrics Plugin


Uruchom instalację wtyczki Lyrics Plugin, dwukrotnie klikając na naszym krążku ikonę Lyrics_Plugin. Jeżeli pojawi się okno Otwórz plik - ostrzeżenie o zabezpieczeniach kliknij Uruchom.


Instalator automatycznie wykryje folder, w którym został wcześniej zainstalowany Winamp. Kliknij Install.


Po chwili zobaczysz okno z informacją, że wtyczka została zainstalowana, oraz pytaniem, czy uruchomić Winampa. Kliknij przycisk Tak.

Korzystanie z wtyczki


Obok znanych ci już z pewnością okienek odtwarzacza i ewentualnie listy odtwarzania zobaczysz nowe okienko LYRICS.


Siła wtyczki Lyrics Plugin ujawni się w pełni, gdy rozpoczniesz odtwarzanie utworu (komputer musi być w tym czasie połączony z internetem). W momencie gdy rozpoczniesz odtwarzanie utworu, wtyczka, opierając się na nazwie pliku oraz zapisanych w pliku MP3 tzw. ID3 tagach, pobierze z internetu odpowiedni tekst i wyświetli go we wspomnianym oknie. Czy trzeba czegoś więcej?


Owszem. Jeżeli chcesz, by oprócz automatycznego pobierania tekstu odtwarzanego utworu był automatycznie zaznaczany aktualnie śpiewany wiersz tego tekstu, użyj wtyczki Minilyrics. Znajduje się także na naszym CD.


Na płycie dołączonej do bieżącego wydania pisma umieściliśmy więcej wtyczek tego typu. Wypróbuj je. Może któraś przypadnie ci do gustu bardziej niż opisywany Lyrics Plugin.

Linie melodyczne w postaci gotowych plików w formacie MIDI

Utwory zapisane w formacie MP3 mają pewien feler, jeżeli chodzi o wykonywanie karaoke. Otóż wciąż słychać w nich oryginalnego wykonawcę. Zatem nawet mając na bieżąco wyświetlany tekst piosenki, śpiewasz, niejako akompaniując oryginalnemu wykonawcy. Oczywiście można próbować wyciszyć głos piosenkarza lub piosenkarki, operując np. equalizerem (przyciszając częstotliwość głosu), ale nie jest to rozwiązanie doskonałe. Znacznie lepszym sposobem jest skorzystanie z gotowych plików MIDI, zawierających syntetyczny zapis linii melodycznej, a właściwie całej ścieżki instrumentalnej danego utworu. Wokal to już twoja kwestia. Niestety, coś za coś. Pliki MIDI nie brzmią tak jak oryginalne nagrania. Ponieważ plik MIDI nie zawiera zapisu dźwięku, lecz jedynie komendy sterujące instrumentami syntezatora, jakość brzmienia zależy właśnie od syntezatora, który będzie dany plik odczytywał, interpretował i w rezultacie – odtwarzał. Ina­czej to zabrzmi na karcie dźwiękowej zwykłego peceta, a inaczej na stacjonarnym, profesjonalnym syntezatorze. Jakkolwiek by brzmiało – warto spróbować.


Tagi: muzyka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto