A A A

Społecznościowy antywirus

PC Format 10/2011
Coraz popularniejsze stają się programy, których efektywność zapewniają dane dostępne w sieci. Jak się okazuje, taki model działania da się skutecznie zastosować również do programów zabezpieczających komputer przed zagrożeniami. AGNIESZKA SERAFINOWICZ

Posiadanie programu antywirusowego to konieczność – zbyt wiele operacji wykonujemy za pomocą komputera, by ryzykować. Proponujemy skorzystanie z ciekawego programu – Immunet 3.0 Free – stanowiącego przydatne uzupełnienie systemu obrony antywirusowej zastosowanego w twoim komputerze.

Immunet jest antywirusem, który swoją „inteligencję” czerpie wprost z internetu. Wiedza zgromadzona przez komputery z całego świata może być znacznie większa niż nawet najbogatsza, preinstalowana razem z danym programem, baza sygnatur złośliwych kodów i ataków wirusów. Gwarantuje to wysoką skuteczność w rozpoznawaniu zagrożeń, jeśli tylko komputer jest podłączony do internetu. Dzięki przeniesieniu ciężaru przetwarzania na zewnętrzne serwery komputer jest znacznie mniej obciążony. Jedynym potencjalnym „mankamentem” programu jest brak polskiego interfejsu, ale nasze wskazówki ułatwią korzystanie z Immuneta.

Instalacja i pierwszy skan w programie Immunet Protect

W naszym warsztacie pokazujemy na przykładzie Windows 7, w jaki sposób zainstalować program Immunet Protect w systemie i jak z niego korzystać. Obsługa Immunet Protect w pozostałych, starszych, wersjach systemu Microsoftu jest identyczna.


Instalator programu Immunet Protect zamieściliśmy na naszym CD, ale podpowiadamy, że zawsze najnowszą wersję tego programu znajdziesz na witrynie producenta www.immunet.com. Instalacja programu jest bardzo prosta. Po uruchomieniu pliku ImmunetSetup rozpocznie się pobieranie właściwego instalatora. Po chwili zobaczysz okno Immunet 3.0 Setup. Zaznacz w nim opcję Free, kliknij Next, a następnie nie zmieniaj domyślnych ustawień i kliknij  Install.Po zakończeniu instalacji program uruchomi się automatycznie. Oprócz okna głównego wyświetli się, obok zasobnika systemowego na pasku zadań, dymek informujący o liczbie użytkowników programu i liczbie zagrożeń, przed którymi komputer jest chroniony. Jak widać, program chroni komputer przed dziesiątkami milionów różnych zagrożeń.


Okno główne programu jest podczas pierwszego uruchomienia przesłonięte formularzem umożliwiającym zarejestrowanie się w społeczności użytkowników programu Immunet 3.0. Nie musisz jednak w tej chwili dokonywać rejestracji. Kliknij Cancel, by zamknąć okno z formularzem.


Okno główne programu jest podzielone na trzy wyraźne sekcje. Najbardziej interesuje nas centralna część. Zwróć też uwagę na widoczne po prawej stronie okna wskaźniki obciążenia procesora i pamięci. Ilustrują one, jak niewiele zasobów program zużywa w trakcie pracy. Zacznij od przeskanowania komputera. Kliknij Scan Now.


Wyświetli się kolejne okno, umożliwiające wybór trybu skanowania:
Flash Scan – skanowanie szybkie; sprawdzane są uruchomione aktualnie procesy oraz ustawienia rejestru systemowego. Ten tryb jest najszybszy, ale też – z racji wąskiego zakresu działania – najmniej skuteczny w sytuacji, gdy podejrzewasz, że twój komputer został zainfekowany. 
Custom Scan – tryb skanowania na żądanie; najbardziej przydatny w sytuacji, gdy chcesz przeskanować jakiś konkretny plik lub folder. Najlepiej za pomocą tego trybu sprawdzać, czy np. flashdysk pożyczony od kolegi nie zawiera złośliwego oprogramowania. Pamiętaj, że nie musi to być złośliwość właściciela takiego nośnika. Wiele osób nie jest świadomych tego, że korzysta z zainfekowanych pendrive’ów.
Full Scan – pełny skan systemu; najdokładniejszy, ale też pochłaniający najwięcej czasu. Mimo to najlepiej go przeprowadzić właśnie po zainstalowaniu programu Immunet.


Po uruchomieniu pełnego skanowania zobaczysz okno informujące o postępach operacji. Zasoby komputera są obciążane w nieznacznym stopniu, możesz wykonywać inne zadania na komputerze. O zakończeniu skanowania zostaniesz poinformowany komunikatem widocznym w okienku Scan.

Tryb gry w programie Immunet

Jeżeli prowadzisz pełnoekranową rozgrywkę sieciową, z pewnością nie chciałbyś zobaczyć komunikatu informującego np. o zablokowaniu złośliwego kodu. Immunet oferuje tzw. tryb gry, w którym wszelkie komunikaty kierowane do użytkownika są wyłączane, ale jednocześnie nie wpływa to negatywnie na poziom ochrony. Aby aktywować tryb gry, kliknij prawym klawiszem myszki ikonę programu w obszarze powiadomień na pasku zadań i z rozwiniętego w ten sposób menu kontekstowego wybierz  . Aby przywrócić standardowy tryb pracy, ponownie wybierz tę opcję.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto