A A A

Sposób na ulotną pamięć

PC Format 1/2008
Komputer oraz wszystkie przechowywane na nim materiały można chronić hasłem. Hasło jednak dobrze spełnia swoją rolę, dopóki je pamiętamy. Co robić, gdy pamięć nas zawiedzie? Pozostaje włamanie do własnych danych.

Jednym z podstawowych zaleceń speców od bezpieczeństwa i kryptografii jest różnicowanie haseł chroniących różnego typu informacje. Jest to słuszna rada, bo zabezpieczając dostęp do wszystkich danych jednym hasłem, ryzykujesz, że gdy ktokolwiek pozna twoje hasło, odkryje wszystkie ukryte dokumenty. Tyle że przy natłoku danych, haseł i kodów, jakie zmuszeni jesteśmy znać, najbardziej zawodna okazuje się nasza własna pamięć. Zdarza się więc, że zapominamy hasło.

Na szczęście projektanci modułów szyfrujących implementowanych w powszechnie stosowanych programach użytkowych pozostawiają furtki w implementacji funkcji szyfrujących. Najczęściej przy ustawieniach domyślnych jest wykorzystywany algorytm zapewniający niewielki poziom zabezpieczeń (wystarczająco chroniący przed hakerem laikiem, ale za słaby dla doświadczonego łamacza szyfrów), albo też sam producent zapewnia (często odpłatnie) wsparcie w razie zapomnienia hasła do zaszyfrowanych ważnych dokumentów.

W artykule pokazujemy, w jaki sposób użytkownik domowego komputera może odzyskać hasła chroniące jego dane.

Odzyskiwanie hasła do komunikatora Gadu-Gadu

Polski komunikator Gadu-Gadu chroni profile użytkowników za pomocą hasła. Wielu z nich wybiera opcję automatycznego logowania, co powoduje, że podczas uruchamiania się systemu komunikator automatycznie loguje się na konto na serwerze Gadu-Gadu. Gorzej, gdy po reinstalacji systemu trzeba przypomnieć sobie hasło do własnego konta GG. Możesz wspomóc pamięć dwoma przydatnymi narzędziami. Zanim jednak zapoznasz się z poniższymi wskazówkami, przeczytaj ramkę „Hasło pocztą”. Może łamanie hasła do GG nie będzie konieczne.

Użycie programu GG Tools

Warto wiedzieć, że programu GG Tools możesz użyć nie tylko do odzyskania hasła. Aplikacja radzi sobie także z odtworzeniem danych uwierzytelniających bramki Era Omnix, danych serwera proxy (jeżeli był używany), a nawet przypadkowo usuniętych rozmów z archiwum. Poniżej zajmujemy się tylko aspektem odzyskania hasła.


Rozpakuj plik ggt.zip z naszego krążka do dowolnego foldera na dysku. Najprościej kliknąć plik prawym przyciskiem myszki i z menu kontekstowego wybrać opcję Wyodrębnij wszystkie.


Po rozpakowaniu pliku kliknij dwukrotnie ikonę ggt241setup. W oknie instalatora kliknij Dalej. Następnie zaznacz Akceptuję warunki umowy i kliknij Dalej jeszcze czterokrotnie, po czym kliknij Instaluj, a następnie Zakończ.


Program uruchomi się automatycznie bezpośrednio po instalacji. W oknie GG Tools 2.4 kliknij Odzyskaj hasła Gadu-Gadu.


Pojawi się okno Odzyskiwanie haseł - GG Tools. Kliknij w nim Otwórz. W kolejnym oknie Wskaż plik konfiguracyjny odnajdź plik o nazwie config.dat. Zwykle znajduje się on w folderze C:\Documents and Settings\Nazwa_użytkownika\Gadu-Gadu\nazwa_profilu\. Oczywiście zastąp katalogi Nazwa_użytkownika oraz nazwa_profilu właściwymi. Kliknij przycisk Otwórz.


Program natychmiast wyświetli rozszyfrowane dane (numer GG, hasło serwera, hasło profilu).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto