A A A

Spotify już gra

PC Format 4/2013
W Polsce można już korzystać ze Spotify, najpopularniejszego na świecie serwisu internetowego z legalną muzyką. Blisko 18 mln utworów dostępnych jest całkiem za darmo! Na świecie Spotify przyczyniło się do redukcji piractwa muzycznego. Czy tak samo będzie u nas? BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Spotify (www.spotify.com/pl/) oferuje na tyle dobrą, bezpłatną usługę, że trzy czwarte spośród 20 mln użytkowników zadowala się słuchaniem muzyki w ten sposób. Oczywiście trzeba przygotować się na kompromisy.

Darmowy kontra płatny

Transmisja nie jest najwyższej jakości (160 Kb/s), pojawiają się reklamy, ale i tak jakość jest znacznie lepsza niż muzyka z YouTube. Jeśli chcesz pozbyć się reklam i słuchać muzyki na komputerze z najwyższą jakością dźwięku (320 Kb/s), będziesz musiał zapłacić 10 zł miesięcznie. Za 20 zł miesięcznie możesz wykupić plan Premium, który daje możliwość słuchania muzyki off- line. Ze Spotify można korzystać tylko za pośrednictwem aplikacji i po założeniu konta. Nie ma możliwości korzystania z bazy muzyki w przeglądarce. Według zapowiedzi interfejs WWW ma się pojawić jeszcze w tym roku.

Katalog

Porównanie Spotify z Deezerem i WiMP, według gustów muzycznych autora artykułu, daje palmę pierwszeństwa opisywanemu serwisowi. Różnica nie jest kolosalna, bo w żadnym serwisie nie ma wszystkich utworów, których chciałoby się posłuchać. W przypadku polskiej muzyki brakuje mniej znanych, niezależnych zespołów. Geografia braku i dostępności w Spotify sprawia wrażenie przypadkowej. Jednak zawartość katalogu z pewnością jest warta zapłacenia 10 czy 20 zł miesięcznie.

Słuchanie z dysku

Braki można uzupełnić własną muzyką przechowywaną na dysku. Spotify odczytuje biblioteki Windows Media Playera iTunes oraz wskazane w preferencjach foldery i integruje pliki z własną wyszukiwarką. Jeśli utwór jest niedostępny online, program odtwarza pliki lokalne.

Jeśli masz abonament Premium, pojawia się przycisk pobierania plików na dysk w celu odsłuchiwania ich z pominięciem transmisji strumieniowej. Przydaje się, gdy wybierasz się z laptopem na imprezę, ale także, by zapobiec rwaniu się utworów, gdy masz obciążone łącze. Niestety pobrane na dysk zasoby z katalogu Spotify są zabezpieczone DRM-em, więc nie można ich odsłuchiwać w innym programie.

Szukanie inspiracji

Najciekawszą funkcją, która pozwala odkryć nieznanych wykonawców, jest zakładka Powiązani wykonawcy. Zobaczysz ją powyżej listy utworów za każdym razem, gdy wejdziesz na stronę dyskografii wykonawcy. Warto zajrzeć również do Toplisty, gdzie znajdują się popularne w danej chwili utwory i albumy, a także do zakładki Radio. Tam możesz określić preferowany gatunek muzyki i posłuchać muzyki proponowanej przez Spotify, oglądając jednocześnie okładkę albumu, z którego pochodzi.

Aplikacje

Piosenek można także szukać za pośrednictwem dodatków, które są dostępne w zakładce Wyszukiwarka aplikacji. Oprócz licznych list przebojów (np. Top 10, Billboard), zestawień albumów (np. Blue Note) czy zbiorów recenzji powiązanych z zasobami Spotify (np. Pitchfork) są też inne aplikacje.

Spotify na smartfonie

Jeśli masz konto Premium, możesz słuchać muzyki ze Spotify na smartfonie w trybie offline. Aplikacja Spotify pobiera playlisty utworzone w desktopowej wersji programu. Playlisty możesz także tworzyć bezpośrednio w telefonie. W opcjach playlisty jest przycisk pozwalający na pobranie plików do pamięci telefonu. Do wyboru masz trzy opcje jakości, w tym najwyższą 320 Kb/s, o jakości zbliżonej do płyty CD. Po pobraniu plików możesz rozłączyć aplikację z internetem i słuchać muzyki przez 30 dni. Po tym czasie niezbędna jest weryfikacja abonamentu w trybie online. Do słuchania offline możesz pobrać maksymalnie 3333 pliki.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
vipdavid
10 czerwca 2015, 13:15
admin napisał(a): W Polsce można już korzystać ze Spotify, najpopularniejszego na świecie serwisu internetowego z legalną muzyką. Blisko 18 mln utworów dostępnych jest całkiem za darmo! Na świecie Spotify przyczyniło się do redukcji piractwa muzycznego. Czy tak samo będzie u nas? BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI http://www.pcformat.pl/Spotify-juz-gra,a,3059 Mam problem.Od jakiegoś czasu moje spotify mnie nie rozumie. Kiedy chcę dodać polecany utwór do playlisty to od razu dodaje mi cały album,a kiedy próbuję przesuwać ścieżki w Spotify to nie mogę tego zrobić..Miał ktoś coś takiego..?
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto