A A A

Sprawa fundamentalna

PC Format 10/2007
Jeszcze w ubiegłym roku na rynku płyt głównych panował niemały rozgardiasz spowodowany ogromną różnorodnością podstawek do procesorów. Teraz dominują dwa rodzaje płyt głównych, więc wybór jest łatwiejszy. Żeby ułatwić go jeszcze bardziej, przetestowaliśmy oba rodzaje i prezentujemy nasze spostrzeżenia i oceny.

W czym wybierać

Wybór płyty wiąże się z podjęciem decyzji odnośnie wykorzystywanej rodziny procesorów. Intel, ze względu na dobrą wydajność układów Core 2 Duo, wydaje się najlepszym wyborem, jednak ta platforma jest znacznie droższa od analogicznej platformy AMD. Wynika to z różnic w cenach procesorów, ale też płyty główne do procesorów AMD – choć o bardzo zbliżonych funkcjach – są znacznie tańsze od tych przeznaczonych do układów Intela. Różnica w zakupie całego zestawu może być naprawdę spora. Często rezultat bywa taki, że za te same pieniądze, za które kupiłbyś Core 2 Duo i płytę do tego procesora, możesz mieć Athlona 64 X2 o podobnej wydajności, płytę i jeszcze pamięci. Przykładowe porównanie takich zestawów znajdziesz w ramce „Przykładowe zestawienie kosztów zakupu płyt głównych do procesorów AMD i Intela”.

Inną zaletą AMD jest duża uniwersalność platformy. Płyta z gniazdem AM2 w większości przypadków jest w stanie współpracować ze wszystkimi procesorami dostępnymi do tego gniazda. W przypadku Intela – mimo niezmiennej od lat podstawki LGA775 – do obsługi najnowszych procesorów potrzebne są najnowsze płyty główne. Jest bardzo prawdopodobne, że procesory, które pojawią się za kilka miesięcy, nie będą działały na płytach zakupionych dzisiaj.

Zupełną nowością są płyty Intela dostosowane do wchodzących do sprzedaży pamięci DDR3 . Jednak ze względu na wysokie ceny zarówno płyt głównych, jak i pamięci tego rodzaju, obecnie nie warto zaprzątać swojej uwagi tym rozwiązaniem – tym bardziej że pierwsze testy nie wykazują miażdżącej przewagi nowego typu pamięci nad obecnie dostępnymi.

Podstawowe konstrukcje

Płyty główne charakteryzują się różnym wyposażeniem, wydajnością czy możliwościami oferowanymi przez BIOS . Na pewno nie ma produktów idealnych, więc podczas zakupu zawsze kieruj się własnymi wymaganiami.

Istnieją bogato wyposażone i kosztowne konstrukcje znanych marek, doskonale nadające się do podkręcania procesorów i pamięci. Tymczasem większość użytkowników komputerów nie ma pojęcia o overclockingu, więc nie warto kupować drogiej płyty, oferującej fantastyczne możliwości z tego zakresu.

Prawda jest taka, że to najtańsze i najsłabiej wyposażone płyty cieszą się największym powodzeniem. Wiele z nich ma zintegrowany układ graficzny, każda ma układ dźwiękowy, sieciowy, kontroler Serial ATA udostępniający przynajmniej 2 porty, kontroler USB z kilkoma portami. To w zupełności wystarcza przeciętnemu użytkownikowi, a ci bardziej wymagający mogą bez problemu zainstalować dodatkową kartę graficzną, tuner telewizyjny czy dobrą kartę dźwiękową.

Większe wymagania

Jeśli jednak wydajność i jakość są dla ciebie bardzo ważne, poszukaj płyty pełnowymiarowej, udostępniającej większą liczbę portów, zaawansowane funkcje do overclockingu, a także wyposażonej w dwa złącza PCI Express x16. Na takiej płycie będziesz mógł zainstalować dwie karty graficzne pracujące w tandemie. Dostępne są dwa rozwiązania: tryb SLI obsługiwany przez chipsety i karty graficzne Nvidia, a także tryb CrossFire do chipsetów i kart graficznych AMD/ATI.

Na pewno powinieneś zwrócić uwagę na format płyty. W sprzedaży są oferowane „pełnowymiarowe” płyty standardu ATX (wymagają klasycznej obudowy), a także Micro ATX (można je instalować w zwykłej obudowie lub niewielkim komputerze typu Media Center). Płyty tego drugiego rodzaju mają zazwyczaj mniej wewnętrznych złączy PCI i PCI Express do instalacji kart rozszerzeń, mniej gniazd do podłączania dysków, a także mniejszą liczbę portów USB. Przy bardzo bogatej konfiguracji komputera mogą okazać się niewystarczające.

Nie zapominaj o tym, że złącza PCI powoli są zastępowane przez złącza PCI Express x1 lub x4 i jest ich coraz mniej na każdej płycie. Paradoksalnie, urządzeń do złączy PCI jest nadal dużo (to niemal wszystkie tunery telewizyjne, karty dźwiękowe, kontrolery portów, karty sieciowe itd.), a kart do PCI Express wciąż jest jak na lekarstwo.

Cechy dobrej płyty głównej

  • NOWY TECHNOLOGICZNIE CHIPSET
    O tym, jaki rodzaj procesora może pracować w komputerze, decyduje nie tylko podstawka zainstalowana na jego płycie głównej, ale także zestaw układów sterujących płyty, czyli chipset. Im jest nowocześniejszy, tym większe szanse na możliwość korzystania z najnowszych procesorów, pamięci czy nowych urządzeń.
  • ODPOWIEDNI ZESTAW PORTÓW I ZŁĄCZY
    Zbyt mała liczba złączy blokuje możliwości rozbudowy komputera w przyszłości. Poza tym, jeśli masz już np. urządzenie wykorzystujące FireWire, a nie masz takiego portu na płycie, będziesz musiał dokupić dodatkową kartę.
  • CZTERY BANKI PAMIĘCI
    Cztery banki pamięci pozwalają m.in. na zaplanowanie, jakie pamięci zakupić w przyszłości. Płyty wyposażone tylko w dwa banki mocno ograniczają pole manewru – po zainstalowaniu dwóch modułów nie ma już możliwości rozbudowy, pozostaje najwyżej wymiana modułów.
  • DUAL CHANNEL
    Tryb pracy pamięci pozwalający na nieznaczne zwiększenie ogólnej wydajności komputera, wymaga jednak zainstalowania przynajmniej dwóch modułów RAM. Mogłoby się wydawać, że każda płyta obsługuje ten tryb, ale tak nie jest. Odgrywa on sporą rolę w przypadku układów graficznych zintegrowanych z płytą.
  • ROZMIESZCZENIE EL­EMENTÓW
    Nawet duża liczba portów rozszerzeń nie gwarantuje możliwości korzystania z nich. Przy złym rozmieszczeniu złączy na płycie może się okazać, że jedno zainstalowane urządzenie blokuje dostęp do sąsiednich (zwykle grafika zasłania złącza SATA i blokuje zatrzaski modułów pamięci).
  • WYPOSAŻENIE DODATKOWE
    Atutami każdej płyty głównej są dołączone akcesoria: kable, przejściówki, śledzie z dodatkowymi portami itp. Nie musisz ich kupować, gdy będziesz rozbudowywać komputer.
  • BIOS Z MOŻLIWOŚCIĄ PODKRĘCANIA
    Możliwość zmiany częstotliwości szyny głównej pozwala na podkręcanie procesora i pamięci. Dodatkowo zmiana napięć poszczególnych komponentów zwiększa szanse na pracę z jeszcze wyższymi częstotliwościami.

Tagi: sprzęt testy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
pvo241
opera
5 września 2007, 09:12
Przesada z oceną
Według mnie artykuł wysoce nie obiektywny.Porównanie płyt z tak różnymi chipsetami i cenami nie może jednoznacznie wyznaczyć lidera.Gigabyte nie zasługuje na podaną w artykule ocenę.Raz, że to nie jest czołówka w światowej produkcji płyt,dwa, cena.Za ok 100 zł mniej można kupić Abit'a ip35-e oferującego dużo lepsze możliwości overlocerskie, jak i porządną stabilność.Co do płyt na Amd nie mam zdania.
zgłoś do moderacji »
avatar
Razor
opera
2 września 2007, 14:24
Brawo
Właśnie zastanawiam się jaką płytę wybrać
zgłoś do moderacji »
avatar
Zig Sauer
opera
2 września 2007, 09:13
Super!!!
Numer zapowiada się nieźle!!!
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto