A A A

Sprawdź operatora

PC Format 11/2011
Zakładając internet, otrzymujesz od operatora obietnicę, że łącze będzie miało taką wydajność, za jaką płacisz. W artykule pokazujemy, jak sprawdzić usługodawcę i w razie problemów zebrać dowody do reklamacji. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Przepustowość swojego łącza można sprawdzić stosunkowo łatwo. Trudniej wykryć, czy inne parametry łącza są poprawne. Na przykład, czy nadmierna utrata pakietów nie obniża szybkości ściągania informacji (utracone pakiety trzeba wysłać ponownie) czy ping jest wystarczająco niski do tego, by grać, czy jitter nie powoduje zakłóceń w rozmowach VoIP.


Żeby uzyskać wiarygodne wyniki podczas testowania, trzeba powstrzymać się od ściągania dużych plików, oglądania YouTube czy korzystania z sieci P2P.

Jeśli testy wykażą, że łącze nie spełnia obiecywanych parametrów, zanotuj dane, zrób zrzuty ekranowe i zapisz logi. Te informacje pomogą zmusić operatora do poprawienia usługi. Będą też pomocnym argumentem w sytuacji, gdybyś chciał rozwiązać umowę.

Ping i jitter

Ping – opóźnienia w transmisji pakietów danych między serwerami w internecie. Ping poniżej 100–80 ms (milisekund) świadczy o dobrym łączu (niski ping jest pożądany w grach online).

Jitter – zakłócenia przesyłu danych polegające na różnicy w opóźnieniu między pakietami. Jitter poniżej 40 ms (milisekund) jest nieodczuwalny np. w rozmowach VoIP.

Sprawdzanie jakości i szybkości połączenia

W warsztacie pokażemy, jak sprawdzić, czy jakość łącza jest wystarczająca zarówno do połączeń lokalnych, jak i na duże odległości.


Do testu użyjemy aplikacji internetowej Pingtest  www.pingtest.net. Aby program zadziałał, potrzebujesz wtyczki Javy. Jeśli w przeglądarce pojawi się komunikat o brakującej wtyczce, wejdź na stronę www.java.com/pl/download/index.jsp, kliknij przycisk Bezpłatne pobieranie oprogramowania Java, ściągnij plik i zainstaluj go, wykonując wyświetlane polecenia.Po wejściu na stronę www.pingtest.net  zobaczysz mapkę zrobioną we flashu. Wybierz na mapce punkt docelowy do wykonania testu połączenia i naprowadź kursor myszy na symbolizującą go ikonę. Zobaczysz dymek z informacją, gdzie znajduje się serwer. Na początek wybierz punkt leżący w pobliżu, gdzieś w Europie, i kliknij go raz myszą, aby rozpocząć test połączenia.


Narzędzie sprawdzi kolejno najważniejsze parametry decydujące o jakości połączenia: liczbę utraconych pakietów, ping i jitter. Następnie obliczy końcową ocenę w skali od A (najlepiej) do F (najgorzej). Dla pewności można uruchomić test ponownie, klikając przycisk Test Again.W opisany wcześniej sposób przetestuj połączenia do innych miejsc na świecie, zarówno bliższych, jak i dalszych. Chcąc wybrać kolejne miejsce docelowe, kliknij New Server i powtórz procedurę opisaną w kroku 2. Aby wskazać miejsce na innym kontynencie, zmień widok mapy za pomocą minimapy całego świata w dole ramki z testerem.Połączenia z innymi kontynentami, np. Australią, będą miały wyższy ping niż na terenie Europy. Jest to wynikiem znacznie większej odległości, jaką muszą pokonać pakiety, i nie świadczy problemie z twoim łączem.


W praktyce długi ping przekłada się na zauważalne opóźnienie w rozmowach VoIP, uniemożliwia to także granie w gry online, które wymagają bardzo krótkiego pingu (<100). O złej jakości połączenia świadczy natomiast wysoki jitter, co np. obniża jakość transmisji głosu w rozmowach VoIP.


Ze strony Pingtest możesz przejdź do testera szybkości transmisji danych. W tym celu kliknij przycisk Speedtest.net, a następnie naciśnij Rozpocznij test. Domyślnie narzędzie przetestuje połączenie do najbliższego geograficznie hosta. Szybkość połączenia powinna pokrywać się z deklarowaną w umowie szybkością łącza:Możesz przetestować szybkość połączeniado dowolnie wybranego miejsca na świecie. Aby wybrać nowy serwer docelowy, kliknij przycisk Nowy serwer. Następnie za pomocą minimapki wskaż bardziej odległe, np. w USA, gdzie jest hostowanych wiele przydatnych serwisów.


Wybierz serwer docelowy, naprowadź na niego mysz, aby zobaczyć opis. Jeśli miejsce jest odpowiednie, kliknij dymek, aby rozpocząć test. Szybkość połączenia na tak dużym dystansie na pewno będzie niższa. Jeśli jednak odbiega od poprzedniego, lokalnego wyniku o kilkadziesiąt procent, może to świadczyć o tym, że twój operator ma słabe łącza międzynarodowe.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto