A A A

Sprawne multimedia

PC Format 9/2008
Domowy pecet to całkiem dobry sprzęt do oglądania filmów czy słuchania muzyki. Nic jednak tak nie irytuje, jak plik, z którym komputer nie może sobie dać rady i wyświetla komunikaty w stylu format nieobsługiwany. Pokazujemy, w jaki sposób, praktycznie za darmo korzystając tylko z oprogramowania tak dozbroić PC, by poradził sobie z dowolnym formatem filmu czy utworu muzycznego.

Gdy nie słychać dźwięku w filmie

W niektórych plikach wideo dźwięk jest zakodowany wielokanałowo w formacie AC3. Windows w standardowej konfiguracji nie ma wbudowanego dekodera takiego formatu. Co prawda proponowane przez nas zestawy kodeków zawierają element dekodujący dźwięk AC3, jednak gdyby dźwięk nadal nie był słyszalny, warto spróbować zainstalować program o nazwie AC3Filter. Znajdująca się na krążku wersja 1.51a jest nowsza od podobnych filtrów wbudowanych we wspomniane zestawy kodeków, w tym opisywanego K-Lite Codec Packa.

Zacznij od uzupełnienia plików systemowych o kodeki, czyli niewielkie programy, dzięki którym system operacyjny i działające w nim aplikacje (programy do odtwarzania dźwięku i wideo) będą poprawnie rozpoznawały różne formaty danych multimedialnych.

Instalacja niezbędnych składników

Jeżeli zajmujesz się obróbką wideo i chcesz dysponować możliwie najbardziej aktualnym zestawem kodeków, skorzystaj z zamieszczonego na krążku pakietu K-Lite (opisujemy jego instalację). Mamy jeszcze jedną propozycję – moduł dekodujący o nazwie FFDShow. Ten niewielki, ale bardzo aktualny (na naszym krążku jest wersja z lipca 2008 roku) dekoder plików wideo rozpoznaje większość popularnych formatów wideo. Ponieważ jest to tylko dekoder, nie stwarza możliwości konwertowania materiału wideo z jednego formatu na drugi, ale jeżeli interesuje cię tylko odtwarzanie plików wideo, to FFDShow jest dobrym rozwiązaniem. Uwaga! Jeżeli masz zainstalowane w systemie jakieś zestawy kodeków, przed instalacją tych proponowanych przez nas odinstaluj starsze.

Instalacja K-Lite Codec Packa


Kliknij dwukrotnie ikonę klcodec lub wybierz opcję instalacji z menu naszego krążka. Uruchomi się kreator instalacji. Kliknij czterokrotnie Next, potwierdzając kolejne etapy.


Dotrzesz do wyboru profilu dla instalowanego zestawu. Domyślnie jest instalowany Profile 1: Default – ładujący do systemu najpopularniejsze kodeki oraz program do odtwarzania – Media Player Classic. Możesz poprzestać na domyślnych ustawieniach, ale proponujemy inne rozwiązanie. Z rozwijanej listy wybierz pozycję Profile 8: Lots of stuff. W ten sposób wybierzesz do instalacji mnóstwo kodeków, a zarazem będziesz mógł wybrać odtwarzacz, którego chcesz używać zamiast domyślnie narzu­canego Media Player Classica.


Jest jeszcze jedna możliwość, ale nieco kłopotliwa (ze względu na liczbę pól wyboru aktywujących i dezaktywujących instalację danego kodeka). Możesz samodzielnie wybrać wszystkie dostępne kodeki do instalacji, zaznaczając nieaktywne pola wyboru. automatycznie zmieni się też wtedy pozycja na rozwijanej liście, pojawi się zapis Coustom Selection. Ponadto możesz wybrać kodek, za którego pomocą ma być obsługiwany każdy format danych. Przykładowo format DivX może być dekodowany za pomocą modułu ffdshow, jak również za pomocą kodeka DivX 6.8.3. Jeżeli odtwarzasz głównie filmy, wystarczy pozostawić domyślnie ustawiane opcje. Jeżeli zajmujesz się ponadto ich dekodowaniem, ustaw opcje dla tych kodeków, w których zamierzasz zapisywać konwertowane pliki wideo. Po dokonaniu wyboru predefiniowanego zestawu (profilu) bądź zaznaczeniu wybranych składników do instalacji kliknij dwukrotnie Next. Przejdziesz do ustawień związanych ze skojarzeniami plików.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto