A A A

Sprytne miasta

PC Format 02/2016
Całe miasta stają się dziś coraz bardziej zaawansowane technologiczne. Dzięki temu mieszkańcy mogą liczyć na wygodniejszy dostęp do informacji i usług, a władze na lepsze zarządzanie i oszczędności. Grzegorz kubera

Gospodarka energetyczna i wodna, budownictwo, planowanie i infrastruktura, transport, bezpieczeństwo publiczne, turystyka i rekreacja, edukacja, służba zdrowia czy opieka społeczna – można wymieniać długo, bo to tylko najważniejsze obszary rozwoju miast, w których sprawdzają się najnowsze technologie. Idea smart cities (inteligentnych miast) funkcjonuje obecnie nie tylko w USA czy Japonii.

Także w Polsce

Inteligentne miasta nie są już pieśnią przyszłości, lecz realnymi rozwiązaniami, które są wdrażane w Polsce. Urzeczywistnianych koncepcji nie brakuje, czego przykładem jest projekt „Otwarta Warszawa” agregujący pomysły i opinie mieszkańców dotyczące rozwiązywania konkretnych problemów. Jest to inicjatywa powstała na podstawie przygotowanych przez Urząd m.st. Warszawy zapytań do obywateli. W ramach serwisu online mieszkańcy stolicy mogą decydować o możliwościach usprawnienia wskazanych obszarów funkcjonowania miasta. Jednym z pomysłów, który mieszkańcy zgłosili za pomocą platformy, było rozwieszenie hamaków i stworzenie bibliotek plenerowych w nadwiślańskich klubokawiarniach – został on szybko zrealizowany.

Jednym z ciekawych przykładów jest także inicjatywa Microsoft CityNext, pomagająca lepiej wykorzystywać dotychczas przyznane środki na inwestycje. Jednym z przykładów działającego CityNext jest wrocławskie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami. Wrocławianie mogą kontaktować się z urzędnikami za pomocą e-maili czy telefonicznie, a każde zgłoszenie otrzymuje numer i trafia do bazy. Miasto może lepiej ustalać priorytety działań, a mieszkańcy mają pewność, że ich zgłoszenia nie zostaną bez odpowiedzi. Centrum Kontaktu pozwala m.in. na przyjmowanie pomysłów dotyczących wykorzystania funduszy z Budżetu Obywatelskiego.

I jasno, i oszczędnie

Philips oferuje m.in. City Touch – zintegrowany system sterowania i zarządzania oświetleniem miejskim. Dzięki połączeniu City Touch z technologią oświetleniową LED w miastach możliwe jest zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej o aż 70–80 proc. Możliwe jest ponadto indywidualne sterowanie poszczególnymi elementami sieci oświetleniowej oraz wykorzystanie chmury – cały inteligentny system może być kontrolowany z poziomu komputera czy tabletu.

Pierwszym miastem, które w pełni wykorzystało rozwiązanie, jest Los Angeles, posiadające oświetlenie LED-owe o łącznej długości ponad 12 tys. km. Do systemu podłączono wszystkie punkty oświetleniowe w aglomeracji. W Polsce City Touch zastosowane zostało w Szczecinie. W wyniku ukończonej w 2015 r. modernizacji zainstalowano 5000 energooszczędnych opraw oświetleniowych LED, a niemal połowa została podłączona do zdalnego systemu zarządzania oświetleniem. Philips przekonuje, że przełoży się to na redukcję zużycia energii elektrycznej o 70 proc., pozwoli oszczędzić 1,5 mln zł rocznie i obniżyć roczną emisję dwutlenku węgla o 7000 ton.

Kolejnym przykładem smart koncepcji jest Zero Site, rozwijane na bazie globalnej współpracy Philipsa z firmą Ericsson. Zero Site jest połączeniem rozwiązań oświetleniowych z systemami transmisji komórkowej. Dzięki lampom LED z wbudowanymi nadajnikami 4G mieszkańcy zyskają wysokiej jakości energooszczędne oświetlenie przestrzeni publicznej oraz lepsze działanie sieci telekomunikacyjnej, szczególnie w gęsto zaludnionych obszarach miejskich – nie będzie problemów z zanikającym sygnałem.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto