A A A

Sprytniejszy lisek

PC Format 9/2009
Po trzech wersjach próbnych pojawiła się finalna wersja Firefoksa. Przeglądarka oznaczona numerem 3.5 oferuje kilka ciekawych nowości. Pokazujemy najlepsze.

Zgodność wtyczek

Nowa wersja Firefoksa to nowe funkcje, ale też niestety brak niektórych wtyczek. Rozszerzenia, które były kompatybilne z ostatnią wersją przeglądarki (3.0.11), nie zawsze będą działać z odsłoną 3.5. Możesz to sprawdzić podczas przesiadki. Informacje znajdziesz na stronie www.addons.mozilla.org/pl/firefox.com. Pod nazwą każdej wtyczki podano wersję Firefoksa, z którą poprawnie współpracuje dany dodatek. Jeżeli okaże się, że twoje ulubione rozszerzenie stało się nieprzydatne, pozostaje ci tylko sprawdzać, czy zostało zaktualizowane.

Obok nowych funkcji w przeglądarce Mozilli pojawiły się też nowości, których nie da się pokazać w warsztatach, a mają istotny wpływ na działanie programu. Jest to nowy silnik JavaScript (Trace Monkey), który podnosi wydajność Firefoksa, oraz odtwarzanie multimediów bez potrzeby używania wtyczek.

W nowym Firefoksie pojawił się obecny już w konkurencyjnych przeglądarkach tzw. tryb prywatny ułatwiający przeglądanie stron WWW bez zapisywania przez przeglądarkę śladów na komputerze. Warto także wspomnieć o zarządzaniu zakładkami – te opcje znają użytkownicy Opery. Od wersji 3.5 także w Fire-foksie możemy wygodnie przemieszczać aktywne karty na pasku zakładek czy przenosić strony do nowego okna programu. Pokażemy także, jak nowy Firefox potrafi wykryć miejsce pobytu użytkownika. Pozwala to wyświetlać informacje, pasujące do naszej lokalizacji. Wygodniej zarządza się historią, lepiej wykorzystuje pasek adresu oraz łatwiej odtwarza sesję.

Korzystanie z trybu prywatnego w Firefoksie

W trybie prywatnym przeglądarka nie zostawia śladów na dysku. Co prawda funkcje związane z ochroną prywatności były obecne już we wcześniejszych wersjach Firefoksa, ale obecność trybu prywatnego pozwala zablokować zapis historii odwiedzanych stron, wpisanych adresów, pobieranych plików czy cookies za pomocą jednego kliknięcia. Zresztą dotychczasowe funkcje związane z ochroną prywatności zniknęły z okna opcji, zastąpił je właśnie tryb prywatny.

1
W głównym oknie Firefoksa wybierz z menu Narzędzia polecenie Przejdź do trybu prywatnego. W wywołanym oknie potwierdź swoją decyzję, klikając Przejdź do trybu prywatnego. Warto także zaznaczyć pole obok polecenia: Nie wyświetlaj ponownie tego komunikatu. Dzięki temu włączanie trybu stanie się łatwiejsze i szybsze.

2
Podczas wchodzenia w tryb prywatny Firefox zapamięta aktywne (otwarte) zakładki wraz ze stronami WWW, aby po opuszczeniu trybu automatycznie je przywrócić. Od tej chwili przeglądarka pracuje w trybie prywatnym. Świadczy o tym komunikat na górnej belce programu (tryb prywatny).
3
Aby opuścić tryb prywatny, z menu Narzędzia wybierz polecenie Opuść tryb prywatny. Firefox wróci do swojej normalnej pracy. Jeżeli w trakcie przechodzenia w tryb prywatny miałeś otwarte jakieś strony, zostaną one ponownie wyświetlone – tak jakby w ogóle nie były podejmowane żadne zadania.

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Apple będzie dbać o nasze zdrowie
26 maja 2020
Prawdopodobnie firma chce w nowych słuchawkach AirPods wykorzystać czujniki światła do monitorowania stanu zdrowia użytkownika.Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto