A A A

Sprzedaj sprzęt bez danych

PC Format 10/2015
Zanim sprzedasz swój stary telefon, tablet lub laptopa, zadbaj o należyte wyczyszczenie pamięci i dysku. W przeciwnym razie nowy właściciel sprzętu będzie mógł łatwo zyskać dostęp do plików, które były przechowywane na urządzeniu. Grzegorz Kubera

Obecnie często mówi się, że dane są cenniejsze niż sprzęt, na którym są przechowywane. Nawet jeżeli nie jest to urządzenie służbowe i nie ma tam tajnych plików, pewnie nie chcesz, aby osoba, która kupi od ciebie komputer czy telefon, mogła zobaczyć twoje zdjęcia z wakacji, przeczytać SMS-y i e-maile lub prywatne notatki, które zostały w pamięci urządzenia.

Aby mieć pewność, że nowy właściciel nie dokopie się do twoich danych, potrzeba czegoś więcej niż sformatowania dysku twardego.Wielu ekspertów uważa nawet, że tylko fizycznie zniszczenie nośnika danych jest gwarancją, że pliki i dokumenty, które były na nim przechowywane, będą nie do odzyskania. Z drugiej strony jeśli skorzystasz z dostępnych narzędzi do usuwania i czyszczenia nośników, nowy właściciel prawdopodobnie szybko się zniechęci. Przekona się, że standardowe metody odzyskiwania danych nie są przydatne i bez dostępu do specjalistycznych narzędzi nie będzie w stanie sprawdzić, co było przechowywane w danym urządzeniu.

Niektórzy producenci sprzętu oferują rozwiązania, które ułatwiają przygotowanie urządzeń do odsprzedaży. Są też uniwersalne i bezpłatne narzędzia – to właśnie je opisujemy w tym artykule. Pokazujemy, jak przygotować do odsprzedania dysk komputera, a także jak „wyczyścić” telefon i tablet.

Prace przygotowawcze

Zanim przystąpisz do trwałego usuwania danych, przenieś najważniejsze pliki i dokumenty na nowy dysk. Możesz też skopiować je na dysk w chmurze. Wiele programów służących do robienia notatek umożliwia ich eksport w postaci plików tekstowych, a hasła czy inne krótkie informacje czasem warto zwyczajnie zapisać na kartce.

Trwałe usuwanie danych z dysku twardego

W przypadku tradycyjnego magnetycznego dysku twardego możliwe jest odzyskanie danych nawet po jego sformatowaniu i ponownym zainstalowaniu systemu operacyjnego. Dzieje się tak, ponieważ reinstalacja systemu nie usuwa wszystkich sektorów danych z dysku. Jeżeli chcesz usunąć wszystkie sektory, skorzystaj z narzędzia DBAN, zanim na nowo zainstalujesz system operacyjny. Uwaga, narzędzie usuwa dane z całego dysku, włącznie z partycjami służącymi do przywracania systemu, które często tworzą producenci komputerów!


Aby skorzystać z narzędzia do trwałego usuwania danych z dysku twardego, najpierw trzeba utworzyć nośnik rozruchowy zawierający DBAN-a. Służy on do usuwania wszystkich danych z dysków i działa w oparciu o Linuksa. DBAN dostępny jest w postaci obrazu ISO, który należy nagrać na płytę DVD lub pendrive’a. Ze względu na to, że coraz więcej komputerów nie ma napędów DVD, przygotowaliśmy instrukcją dotyczącą stworzenia pendrive’a z DBAN-em. Pobierz i zainstaluj program Universal USB Installer 1.9.6.1.


Uruchom Universal USB Installer i kliknij  I Agree, zgadzając się na postanowienia zawarte w umowie licencyjnej. Następnie wybierz dystrybucję Linux, którą chcesz umieścić na pendrivie – w naszym przypadku jest to DBAN 2.2.X. Teraz zaznacz pole Local iso Selected, aby pobrać obraz ISO z DBAN-em na dysk. Wyświetli się komunikat z pytaniem, czy pozwolić instalatorowi na pobranie obrazu ze strony internetowej. Należy to zrobić, zanim przejdzie się dalej. Kliknij Tak i poczekaj aż obraz zostanie pobrany. Przy szybkim łączu trwa to kilka sekund.


Po pobraniu obrazu wróć do Universal USB Installera i kliknij przycisk Browse. Wskaż miejsce, gdzie znajduje się pobrany obraz ISO. Teraz wybierz jeszcze pendrive’a – rozwiń menu widoczne poniżej sekcji Step 3 i wskaż pendrive’a, na którym chcesz umieścić DBAN-a. Po wskazaniu pendrive’a zaznacz pole  We will format..., aby program instalacyjny sformatował nośnik przed utworzeniem na nim kopii DBAN-a.Kliknij przycisk  Create, aby stworzyć pendrive’a z DBAN-em. Wyświetli się komunikat z podsumowaniem zadań, jakie zamierzasz powierzyć programowi. Kliknij Tak, aby potwierdzić. Po kilku chwilach pendrive będzie gotowy do użycia. Kliknij Close, aby zamknąć kreator programu Universal USB Installer.


Kolejnym krokiem jest restart komputera i użycie nośnika z DBAN-em podczas rozruchu, zanim uruchomi się system operacyjny. Jeżeli komputer nie wykryje nośnika USB z DBAN-em automatycznie, zmień kolejność skanowania napędów podczas rozruchu. Aby to zrobić, wejdź do BIOS-u i odnajdź funkcję służącą do zmiany kolejności napędów (np. Boot Sequence) i przesuń pendrive’a na początek listy.


Teraz w czasie rozruchu skorzystaj z nośnika z DBAN-em. Kiedy wybierzesz rozruch z pendrive’a umieszczonego w porcie USB, wyświetli się okno z informacjami na temat komend, które możesz wybrać w DBAN-ie na tym etapie. Aby trwale usunąć dane z dysku twardego za pomocą ich wielokrotnego nadpisania, wpisz polecenie autonuke i wciśnij klawisz Enter.


Kiedy zakończy się proces usuwania, będziesz mógł ponownie uruchomić komputer, odłączyć pendrive’a i zainstalować system operacyjny na „świeżym” dysku. Uwaga! Z narzędzia DBAN nie trzeba korzystać, jeśli używasz dysku SSD. Pliki usuwane z nośników SSD są natychmiast trwale kasowane, jeśli tylko aktywna jest funkcja TRIM (domyślnie jest włączona).


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto