A A A

Stare przeboje na dysku

PC Format 12/2009
Masz w domu utwory na kasetach magnetofonowych czy płytach winylowych? Warto zgromadzić wszystkie w komputerze, bo niebawem nie będzie sprzętu, który je odtworzy. Przy okazji możesz zapisać w plikach MP3 muzykę z płyt CD.

Co będzie potrzebne

 • Dowolny magnetofon wyposażony w gniazdo wyjścia audio lub przynajmniej w gniazdo słuchawkowe (teoretycznie wystarczy nawet stary walkman)
 • Komputer wyposażony w kartę dźwiękową lub układ dźwiękowy, gniazdo wejściowe audio oraz napęd CD (w praktyce każdy działający dziś komputer ma odpowiednie wyposażenie)
 • Oprogramowanie do rejestracji dźwięku z różnych źródeł (znajdziesz na naszym krążku)
 • Dużo wolnego czasu – kopiowanie godzinnego nagrania analogowego (z kasety, z płyty winylowej), zajmie co najmniej godzinę

Wyposażony w odpowiednie oprogramowanie komputer nie tylko umożliwi zapis starych nagrań w trwalszym i łatwiejszym do powielania cyfrowym formacie. Dodatkowo dzięki specjalnym filtrom dźwiękowym ułatwi ich poprawienie – usunięcie szumów czy trzasków. Nie zwlekaj, bo jakość zapisu na kasetach magnetofonowych, nawet gdy nie są używane, z biegiem czasu nieubłaganie spada. Opisywane przez nas porady zastosujesz nie tylko do przegrywania muzyki z kaset magnetofonowych, ale także płyt gramofonowych.

Jednak analogowe kasety i płyty winylowe to już obecnie niewielka część nośników audio. Muzykę przechowuje się dziś głównie na płytach CD, towarzyszy także filmom DVD, plikom wideo przechowywanym na komputerze, czy nawet niektórym stronom internetowym. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak przegrać dźwięk z płyt CD, filmów DVD, plików wideo i ze stron WWW do postaci plików dźwiękowych zapisanych np. w popularnym formacie MP3.

Łączenie urządzeń i konfiguracja dźwięku w Windows

Zakładamy, że masz magnetofon lub gramofon (w zależności od tego, czy chcesz nagrywać dźwięk z kaset czy z płyt winylowych) umożliwiający odtworzenie zgromadzonych na analogowych nośnikach nagrań. W warsztacie przedstawiamy podłączanie magnetofonu. W przypadku gramofonu należy postępować podobnie. Kolejną kwestią jest odpowiednie ustawienie miksera audio w samym systemie. Pokazujemy to na przykładzie Windows Vista, ale w Windows XP postępuje się w podobny sposób.

Podłączanie magnetofonu do komputera

Sposób połączenia zależy od modelu magnetofonu. Założyliśmy, że twój sprzęt jest wyposażony chociażby w gniazdo słuchawkowe. Do przegrywania muzyki z kaset magnetofonowych należy użyć sprzętu stereofonicznego.


Przyjrzyj się gniazdom widocznym na urządzeniu. W naszym przykładzie posłużyliśmy się używanym, starym modelem miniwieży firmy Elta. To niedrogie i wciąż działające urządzenie było wyposażone jedynie w gniazdo słuchawkowe. Nie mając wyboru, właśnie z tego gniazda skorzystaliśmy. Jeżeli twój sprzęt jest wyposażony w złącze opisane jako Audio Out, Auxiliary Out, AUX Out lub Line Out, wykorzystaj właśnie to złącze. Ze słuchawkowego korzystaj tylko w ostateczności.


W naszym przykładzie gniazdo słuchawkowe ma postać pojedynczego złącza typu minijack stereo. Jeżeli w twoim magnetofonie znajdują się wyjścia audio, mogą one również mieć postać minijacka, ale spotykane są także złącza typu RCA (tzw. cinch), po jednym na każdy kanał.


Przyjrzyj się teraz złączom audio w twoim komputerze. Bez względu na to, czy twój pecet jest wyposażony w kartę/układ dźwiękowy emitujący dźwięk stereo czy w podsystem audio klasy 7.1, z całą pewnością powinien mieć gniazdo wejścia liniowego audio. Ma ono najczęściej postać gniazdka typu minijack (inne formy są spotykane jedynie w zaawansowanych systemach audio) i jest oznaczone niebieskim kolorem, a niekiedy także charakterystycznym piktogramem . Uwaga! Jeżeli korzystasz z laptopa, możesz nie mieć gniazda wejściowego dla sygnału audio. W takim przypadku będziesz musiał się posłużyć gniazdem mikrofonu, które jest najczęściej oznaczone kolorem czerwonym oraz charakterystycznym symbolem.


Do połączenia gniazda słuchawkowego z wejściem liniowym audio w komputerze powinien wystarczyć zwykły kabel zakończony stereofonicznymi wtyczkami typu minijack (1). W przypadku sprzętu audio wyposażonego w gniazda typu RCA warto posłużyć się dodatkowo odpowiednią przejściówką – z jednej strony dwie wtyczki RCA, a z drugiej gniazdko minijack (2). Okablowanie oraz przejściówkę można kupić w każdym sklepie z osprzętem elektronicznym. Połącz wyjście audio lub gniazdo słuchawkowe magnetofonu z wejściem liniowym audio w komputerze.


Włóż do magnetofonu kasetę. Teraz będziesz wykonywał działania na komputerze.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Modem 5G produkcji Intela
23 listopada 2017
Intel rozwija portfolio produktów bezprzewodowych sieci 5G. Do oferty wprowadzone zostaną Intel XMM 8000, pierwsza rodzina komercyjnych modemów...
Artykuły z wydań

 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 12/2017
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto