A A A

Stereo lub przestrzennie

PC Format 12/2008
Jeśli na głośniki do komputera przeznaczyłeś określoną kwotę, zastanów sie, czy kupić wysokiej jakości komputerowe głośniki stereo czy raczej zestaw 5.1 ze średniej półki. Na przykładzie dwóch zestawów w jednakowej cenie pokazujemy cechy każdego z nich.

Plusy i minusy głośników 2.1

PLUSY:
 • Lepsze brzmienie
 • Mocniejszy subwoofer
 • Kolorowe złącza ułatwiające instalację
 • Zestaw odpowiedni do muzyki i starszych gier

MINUSY:
 • Brak dźwięku przestrzennego w filmach DVD i nowszych grach
 • Bardzo duża moc pobierana przez subwoofer

Ponieważ zestawy 2.1 i 5.1 mają różną liczbę głośników, każdy jest lepiej przystosowany do innych funkcji. Do filmów idealnie się nadają zestawy 5.1, które są w stanie odtwarzać produkcje z dźwiękiem Dolby Digital czy DTS. Podobnie jest z nowymi grami, bo niemal każda zapewnia dźwięk przestrzenny.

Pozostają jednak liczne zastosowania, do których wystarczyłby porządny zestaw stereofoniczny, np. odtwarzanie muzyki czy wszystkich filmów DivX. Dlatego też wiele osób może mieć dylemat: czy kupić wysokiej jakości komputerowe głośniki stereo czy raczej zestaw 5.1 ze średniej półki. O ile lepsze jakościowo będą głośniki 2.1 od 5.1?

Uniwersalność głośników

Przed zakupem warto wiedzieć, że każdy zestaw głośnikowy można podłączyć do dowolnego praktycznie źródła sygnału. Każdy komputer ma przynajmniej stereofoniczne wyjście audio, a nowoczesne pecety mają kilka wyjść pozwalających podłączyć wielokanałowy zestaw głośnikowy 5.1 lub 7.1. W przypadku odtwarzacza DVD również istnieją dwie opcje, bo urządzenia tego typu mają wyjścia w standardzie 7.1. Jedyną różnicą jest to, że są to wyjścia RCA (tzw. cinch), a nie minijack. Po podłączeniu zestawu głośnikowego 5.1 lub 7.1 otrzymujemy dźwięk przestrzenny, a wykorzystując głośniki stereofoniczne 2.1 lub 2.0 (z subwooferem lub bez), należy w menu odtwarzacza uaktywnić funkcję downmix, by dźwięk był przekonwertowany na dwukanałowy.

Zestaw 5.1

Przykładem głośników 5.1 o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny jest Logitech G51. Kosztują średnio 420 zł, ale można je kupić już za 370 zł. Zestaw ma dwudrożne głośniki satelitarne, a także subwoofer z wbudowanym zasilaczem i wzmacniaczem. Kolorowe wejścia ułatwiają poprawne podłączenie do komputera czy odtwarzacza DVD, natomiast kolorowe wyjścia głośnikowe z opisami umożliwiają właściwe podłączenie wszystkich głośników. Do subwoofera podłącza się także panel sterujący, który umożliwia m.in. regulację głośności ogólnej, subwoofera, głośnika centralnego oraz efektu przestrzennego.

W przypadku sygnału wielokanałowego dźwięk jest generowany przez wszystkie głośniki. Dźwięk dwukanałowy może być odtwarzany przez subwoofer i dwa głośniki przednie (jak w zestawie 2.1) albo w trybie matrix, w którym wzmacniacz sam tworzy dźwięk przestrzenny (głośniki tylne odtwarzają coś innego niż przednie). Pożądany tryb wybiera się za pomocą przycisku na panelu sterującym. To ciekawe zastosowanie, pozwalające wykorzystać wszystkie głośniki, nawet po podłączeniu zestawu np. do notebooka.

Logitech G51 nie jest jednak zestawem uniwersalnym. Jednym z jego minusów jest np. długość kabli połączeniowych do tylnych głośników – mają tylko 4,4 metra. Można je bez problemu rozstawić w średniej wielkości pokoju, ale w większym salonie potrzebne będą przedłużacze.

Zestaw 2.1

Za podobną kwotęmożna także kupić wysokiej klasy komputerowy zestaw 2.1 Logitech Z-2300. Średnia cena rynkowa to 482 zł, ale ceny w sklepach zaczynają się – podobnie jak w przypadku G15 – również od 370 zł. Zestaw ma potężny, 11-kilogramowy subwoofer z głośnikiem 20,3 cm, wbudowanym zasilaczem i wzmacniaczem audio. Moc skuteczna (RMS) wynosi 200 W (w zestawie G51 – 155 W), a podczas pracy sprzęt pobiera z sieci aż do 300 watów mocy. Do chłodzenia użyto więc sporej wielkości radiatora, znajdującego się na tylnej ściance subwoofera. Tam też znajdują się wejścia audio, dwa wyjścia głośnikowe (również kolorowe, jak w przypadku G51), a także złącze panelu sterującego. Ten ostatni jest jednak uboższy niż w zestawie G51, umożliwia regulację siły głosu i natężenia niskich tonów. Miłośnicy dobrego brzmienia zwrócą uwagę na certyfikat THX świadczący o jakości dźwięku i możliwości doskonałej reprodukcji filmów w salach z takim certyfikatem (zwykle mają go tylko głośniki 5.1). Oczywiście w warunkach domowych ma to niewielkie znaczenie, ale świadczy o jakości sprzętu.

Zestaw X-2300 ma również dwudrożne głośniki satelitarne, wyposażone w aluminiowe kopułki, tzw. korektory fazowe (ich zadaniem jest poprawa brzmienia głośników). Zestaw G51 również ma podobne rozwiązanie, jednak są to imitacje na stałe przytwierdzone do membrany.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto