A A A

Surfowanie w kokonie

PC Format 08/2012
Dzięki dodatkowi Cocoon do przeglądarek Firefox oraz IE staniesz się w internecie niewidzialny nie tylko dla osób postronnych, ale także wirusów i złośliwego oprogramowania. Ochronisz też swoją prywatną skrzynkę e-mailową przed zalewem spamu. MACIEJ PIOTROWSKI

Przeglądanie internetu już dawno przestało być anonimowe. Duże korporacje i małe firmy śledzą każdy krok naszych sieciowych poczynań, po to, aby atakować nas reklamami behawioralnymi, opartymi na dopasowaniu do naszych nawyków i odwiedzanych witryn. Jakby tego było mało, bardzo często nieświadomie narażamy się na szkodliwe działanie wirusów i różnego rodzaju złośliwego oprogramowania. Wystarczy odwiedzić specjalnie spreparowaną stronę internetową, by stać się celem ich ataku.

Możesz jednak samodzielne zadbać zarówno o własne bezpieczeństwo, jak i prywatność w sieci, instalując darmowy dodatek o nazwie Cocoon do przeglądarek Firefox i Internet Explorer. Nie tylko ochroni on twoją tożsamość, ale także wyeliminuje zagrożenie ze strony wirusów i złośliwego oprogramowania, nie pozwalając im dotrzeć do komputera. Zadba również o stan twojej prywatnej skrzynki pocztowej, oferując do zadań wyjątkowych niepowtarzalne adresy e-mailowe, których zawartość będzie przechowywana na zewnętrznym serwerze. A wszystko dzięki utworzeniu specjalnej powłoki ochronnej w postaci szyfrowanego połączenia z internetem za pomocą serwera pośredniczącego. Pokazujemy, jak z niego skorzystać.

Tworzenie konta, rejestracja i instalacja dodatku

Program ma postać dodatku do jednej z dwóch aktualnie wspieranych przeglądarek internetowych – Firefoksa oraz Internet Explorera. Dodatkowo jest również dostępny na iphone i ipad za pośrednictwem sklepu iTunes Store. Jednak we wszystkich przypadkach Cocoon oferuje podobne funkcje i nieskomplikowany interfejs z niewielką liczbą opcji.


Uruchom przeglądarkę internetową i wpisz w niej adres strony https://getcocoon.com/plans. Następnie z trzech prezentowanych planów taryfowych wybierz darmowy, kliknąwszy znajdujący się poniżej przycisk Free Plan. Plan ten pozwala na całkowicie bezpłatne korzystanie ze wszystkich funkcji programu w zamian za wyświetlanie reklam. Co istotne, sposób ich doboru nie jest oparty na naszych przyzwyczajeniach czy historii przeglądania sieci.


Na kolejnej stronie wypełnij formularz rejestracji. W pole EMAIL ADDRESS wpisz adres swojej skrzynki pocztowej, a w pola PASSWORD i CONFIRM PASSWORD wpisz wymyślone hasło. Zwróć uwagę na zapełniający się między polami kolorowy wskaźnik prezentujący siłę twojego hasła. Potwierdź zaznajomienie się z ogólnymi warunkami usługi, zaznaczając opcję I AGREE TO THE Terms of Service i kliknij Start Using Cocon. Wyświetlony komunikat, poinformuje o zakończonej sukcesem rejestracji i wysłaniu e-maila niezbędnego do aktywacji konta.


Sprawdź swoją skrzynkę pocztową i odszukaj wiadomość o tytule Welcome to Cocoon!. W treści e-maila znajduje się odnośnik do strony WWW aktywujący twoje konto. Kliknij Activate, a w nowo otwartym oknie przeglądarki wyświetli się stosowny komunikat potwierdzający. Jednocześnie z tej samej strony pobierzesz i zainstalujesz dodatek Cocoon w jednej ze wspieranych przeglądarek. Pamiętaj jednak, że do automatycznej instalacji programu niezbędne jest otwarcie tej strony WWW bezpośrednio w przeglądarce Firefox bądź Internet Explorer.


Jeśli korzystasz z Firefoksa, wystarczy do uruchomienia programu naciśnięcie przycisku Add to Firefox. Zainicjujesz tym proces instalacji dodatku w przeglądarce. Ze względów bezpieczeństwa Firefox wyświetli okno  Instalacja oprogramowania, w którym poprosi cię o potwierdzenie instalacji elementu. Kliknij przycisk Zainstaluj, po czym uruchom ponownie przeglądarkę.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto