A A A

Świat jak żywy

PC Format 9/2018
Chcesz udać się na spacer po Manhattanie bez opuszczania przeglądarki? A może przypomnieć sobie, jak wygląda wnętrze kultowego autobusu marki Jelcz zwanego ogórkiem? Nic prostszego. Wystarczy wygenerować tę rzeczywistość w postaci modelu 3D. Jeszcze nigdy technologia trójwymiarowego obrazowania nie była tak łatwo dostępna. Katarzyna Bielińska


Technologia 3D wdziera się do naszego życia na wiele sposobów: na dobre zagościła już w kinach, a w postaci gier i aplikacji rzeczywistości wirtualnej (VR) – również na ekranach smartfonów i komputerów. Coraz śmielej sięgamy po zdobycze druku 3D, a korzystanie z realistycznych map samochodowej nawigacji jest już standardem. Jednak dziedziną, w której technologia ta robi w tej chwili zawrotną karierę, jest modelowanie 3D geoprzestrzeni. Nic w tym dziwnego – dwuwymiarowy sposób prezentacji informacji wywodzący się z kartografii jest dla nas dużo mniej przyjazny niż modele trójwymiarowe, które wiernie odzwierciedlają ludzką percepcję rzeczywistości. To zjawisko nieuniknione: klasyczne mapy miast powoli odchodzą do lamusa, zastępowane przez dużo bardziej atrakcyjne wizualnie trójwymiarowe modele.

W pościgu za trzecim wymiarem

Możliwość poznania obszaru Ziemi, zanim jeszcze postawimy na nim swoje stopy, przemierzanie tysięcy kilometrów kliknięciem myszki – to marzenia każdego zapobiegliwego (lub leniwego) podróżnika. Tę ludzką potrzebę penetracji przestrzeni, choćby tylko na ekranie komputera, najwięksi informatyczni gracze dostrzegli już ponad dekadę temu. Pionierami w dziedzinie przedstawiania świata za pomocą trzech wymiarów byli: Google, Microsoft oraz NASA. Potentat z Mountain View już w 2005 r. wystartował z aplikacją Google Earth, prezentującą na trójwymiarowym modelu kuli ziemskiej zdjęcia satelitarne i lotnicze oraz fotopanoramy zrobione z poziomu ulicy. Gigant z Redmond uruchomił platformę Virtual Earth 3D, pozwalającą spojrzeć np. na Plac Poczdamski w Berlinie z trójwymiarowej perspektywy, zaś Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych opracowała w swoich laboratoriach oparty na otwartym kodzie program WorldWind. Obecnie trwa wyścig pomiędzy Google’em i Microsoftem – firmy co rusz wzbogacają swoje platformy o dodatkowe wtyczki, mapy, modele i usługi, a internauci na specjalistycznych forach z entuzjazmem witają nowe modele 3D miast i oceniają ich jakość.

Drony skanują miasto

Choć ostatnio wiele się w technologii modelowania zmieniło – nie jest już tak droga i czasochłonna jak jeszcze na początku naszego wieku, kiedy przetwarzanie danych realizowane na specjalistycznych stacjach roboczych było bardzo złożone – wciąż jest to technika, która stawia przed swoimi amatorami duże wyzwania. Wykorzystane technologie muszą zapewniać zarówno płynność ruchu, jak i szybkość inteligentnego renderingu modeli 3D w środowiskach webowych, a także na urządzeniach przenośnych. Nie jest też łatwo pozyskać dobrej jakości dane przestrzenne, a to właśnie one, można powiedzieć, robią całą robotę. Muszą to być informacje źródłowe nie tylko o dużej dokładności, ale przede wszystkim aktualne. Współczesne miasto to twór ciągle przeobrażający się – leciwe budynki są burzone, a w ich miejscu wyrastają nowe, rozrastają się przedmieścia i kurczą tereny zielone – a trójwymiarowy model 3D, aby mógł być wiarygodnym źródłem informacji, musi nadążać za tymi dynamicznymi zmianami.

Niezwykle dokładna metoda pozyskiwania danych źródłowych (oddających rzeczywistość z dokładnością do 0,2 metra), korzystająca z chmury punktów ze współrzędnymi XYZ, pochodzącej ze skaningu laserowego LiDAR, jeszcze do niedawna była koszmarnie droga i przez to niemal nieosiągalna – wymagała bowiem organizowania przelotów samolotem lub śmigłowcem. Pojawienie się dronów diametralnie zmieniło ten stan rzeczy – precyzyjne lasery skanujące (czy też kamery cyfrowe pozwalające zbierać tysiące zdjęć podczas jednego lotu) mogą być dziś wynoszone nad miasto na pokładach zdalnie sterowanych statków powietrznych. Dzięki temu pomiary terenu z powietrza stały się łatwiej dostępne i tańsze od tradycyjnych operacji fotolotniczych.


Tagi: nauka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Indie zakazały aplikacji TikTok
21 kwietnia 2019
Indyjski rząd nakazał Apple oraz Google zbanować aplikację TikTok w swoich sklepach z aplikacjami. Powód? Wykorzystywanie jej przez dzieci i...


Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto