A A A

Synology DS218+ oraz DS118 - test dysków sieciowych

Szukając dysku sieciowego dla domu, możemy wziąć pod uwagę sprzęt, który umożliwia montaż jednego lub dwóch napędów HDD. Redakcyjne testy pokazały, że Synology ma w swojej ofercie ciekawe urządzenia tego typu.

Synology DS218+

Model DS218+ pozwala na zamontowanie dwóch dysków twardych o pojemności do 12 TB. Jeśli chodzi o gniazda na froncie i tylnym panelu nie wyróżnia się niczym szczególnym. Użytkownik ma do dyspozycji trzy porty USB 3.1 Gen1, gigabitowy port LAN oraz złącze eSATA. Obudowa jednak sprawia bardzo dobre wrażenie: wykorzystane tworzywo jest wysokiej jakości, panel przedni - estetyczny i gustownie podświetlony.

Urządzenie zapewnia bardzo dobrą wydajność. Średnia prędkość zapisu i odczytu ciągłego wynosi odpowiednio 116,7 oraz 114,2 MB/s. DS218+ świetnie radzi sobie z mniejszymi plikami: dla próbki 4 KB prędkości zapisu i odczytu wyniosły odpowiednio 2,2 oraz 4,21 MB/s - to najlepsze rezultaty w naszym teście i NAS Synology okazał się lepszy od siedmiu innych modeli. Największe wrażenie robi jednak system operacyjny. Synology działa pod kontrolą interfejsu WWW, który jest bardzo przyjemny w obsłudze ze względu na jej prostotę, a także dostęp do zaawansowanych funkcji. Cieszy, że producent całość dobrze spolszczył i zapewnił wystarczająco czytelną pomoc, co pozwala się odnaleźć w gąszczu możliwości sprzętu. Użytkownika domowego ucieszy m.in. możliwość uruchomienia serwera multimediów czy ściągania bezpośrednio na dysk sieciowy plików z sieci peer to peer.

Synology DS118

O ile bardziej rozbudowany i wcześniej przedstawiony model kosztuje ok. 1400 zł, o tyle Synology DS118 kosztuje niemal dwukrotnie mniej. Niższa cena przekłada się przede wszystkim na jedną tylko kieszeń na dysk twardy. W naturalny sposób wiąże się to z mniejszą maksymalną pojemnością (choć i tak największe obsługiwane dyski mogą mieć do 12 TB), jak i bezpieczeństwem. Maksymalne transfery są nieznacznie niższe. Zapis i odczyt ciągły to kolejno 112,92 oraz 103,49 MB/s, zaś zapis i odczyt próbek 4 KB wynosi odpowiednio 1,87 i 4,33 MB/s. Nie są to duże różnice względem bardziej zaawansowanego modelu i DS118 wciąż zasługuje w obydwu przypadkach na ocenę bardzo dobrą.

Okrojono też trochę możliwości sprzętu - tym niemniej z perspektywy typowego użytkownika domowego nie jest to nic strasznego. Przede wszystkim jednodyskowy Synology został pozbawiony zaawansowanych opcji związanych z bezpieczeństwem, co w zwyczajnym, codziennym użytkowaniu raczej nie przeszkadza. Tym bardziej, że wciąż możemy zaszyfrować przechowywane na dysku informacje, mamy też możliwość instalowania dodatkowych aplikacji i bogate możliwości dostępu do danych, również z zewnątrz - za pośrednictwem komputera czy smartfona.

W teście zbiorczym PC Formatu Synology DS218+ wśród urządzeń wyposażonych w dwie zatoki na HDD zajął drugie miejsce, zaś DS118 uzyskał pierwszą lokatę. Wierzymy więc, że niezależnie od budżetu i ostatecznego wyboru użytkownik będzie zadowolony z zakupu w obydwu przypadkach.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
cfor
4 sierpnia 2018, 17:15
plusem systemu jest zapis ustawień na każdej partycji więc zmiana dysku jeśli chociaż jeden zostawiony pozwala utrzymać komplet danych. nie są to systemy do fabrycznej masowej obsługi kilkunastu źródeł dostępu, więc czasem może dostać zadyszki podczas wielu operacji w systemie. ładny pakiet dodatków pozwala wykorzystać możliwości serwera. zawsze pozostanie pytanie czy QNAP nie byłby lepszym wyborem, ale to jest jak z samochodem - wielbiciela BMW nie namówisz na volvo. Ocena akurat mojego młodszego brata w numerologii synology oceniam pozytywnie 7/10
Najnowsze aktualności

Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto