A A A

System jak nowy

PC Format 9/2008
Dzięki dbałości o regularną aktualizację systemu Windows znacznie się zwiększa bezpieczeństwo danych przechowywanych na komputerze. Zaniedbanie aktualizacji to proszenie się o kłopoty. Wykrywane co pewien czas luki w oprogramowaniu systemowym są skrzętnie wykorzystywane przez przestępców internetowych w celu przeprowadzenia udanych ataków, kradzieży bądź zniszczenia danych, czy też kradzieży tożsamości.

Aktualizacja systemu to jednak nie tylko gwarancja bezpieczeństwa. Zainstalowanie niektórych poprawek, które ukazały się od czasu ostatniego wydania systemu bądź zbiorczego zestawu łat o nazwie Service Pack, jest konieczne, by niektóre programy w ogóle zadziałały, ba – by w ogóle dały się zainstalować.

Pokazujemy, w jaki sposób sprawdzić, czy usługi służące do automatycznej aktualizacji systemów Windows XP i Vista działają poprawnie, a także prezentujemy sposób samodzielnej instalacji poprawek pobieranych bezpośrednio od producenta.

Jak sprawdzić, czy są aktualizacje do systemu

Usługa automatycznej aktualizacji powinna być domyślnie włączona. W celu sprawdzenia, czy jest poprawnie skonfigurowana, postępuj według następujących wskazówek.

W Windows XP


Kliknij menu Start. Następnie kliknij prawym klawiszem myszy ikonę Mój komputer i wybierz z menu kontekstowego pozycję Właściwości.


W oknie Właściwości systemu kliknij zakładkę Aktualizacje automatyczne (zakładamy, że korzystasz z systemu Windows XP z zainstalowanym zestawem serwisowym SP2 lub SP3) i upewnij się, że jest zaznaczona opcja Automatycznie (zalecane).


Jeżeli chcesz samodzielnie pobierać aktualizacje do systemu, nie zaznaczaj opcji Wyłącz Aktualizacje automatyczne, gdyż zablokujesz w ten sposób także możliwość ręcznego aktualizowania systemu. Zamiast tego zaznacz opcję Powiadom mnie, ale nie pobieraj anie nie instaluj aktualizacji automatycznie. Kliknij OK, by zatwierdzić ustawienia.

W Windows Vista


Kliknij menu Start. Następnie wybierz Wszystkie programy i Windows Update.


W nowym oknie kliknij widoczny po lewej stronie odsyłacz Zmień ustawienia.


W oknie Zmień ustawienia powinna być zaznaczona opcja: Zainstaluj aktualizacje automatyczne. Podobnie jak w Windows XP będą automatycznie pobierane i instalowane aktualizacje krytyczne (które tu są nazywane „ważnymi”), ale w Windows Vista dodatkowo można wybrać do automatycznej aktualizacji tzw. aktualizacje zalecane, mające mniejszy priorytet niż aktualizacje krytyczne (ważne). W tym celu zaznacz widoczne w oknie pole wyboru: Uwzględnij zalecane aktualizacje podczas pobierania, instalowania lub powiadamiania mnie o aktualizacjach. Kliknij OK, by potwierdzić ewentualną zmianę ustawień i zamknąć okno.

Aktualizacja z pominięciem automatycznego mechanizmu Windows Update

 • Programy do aktualizacji systemu
  Użytkownicy, którzy nie lubią rozwiązań wbudowanych lub nie mogą z nich skorzystać np. z powodu braku połączenia z internetem i możliwości przeprowadzenia kontroli legalności systemu, mogą spróbować alternatywnych metod aktualizacyjnych, wykorzystując dodatkowe oprogramowanie, takie jak np. Autopatcher XP (aktualnie już niedostępny), AutoPatcher Updater, WinSPatcher czy Windows Updates Downloader.
 • Legalność i bezpieczeństwo
  Korzystanie z wymienionych programów jest dwuznaczne pod względem legalności i bezpieczeństwa. Jeżeli chodzi o legalność, to zgodnie z zasadami licencjonowania aktualizacji do Windows (a także innych programów Microsoftu) mogą one być rozprowadzane tylko przez producenta. Oferowanie poprawek na innych serwerach niż te należące do Microsoftu jest oficjalnie niedozwolone (chyba że reguluje to odrębna umowa z producentem). Niektóre serwisy oferujące oprogramowanie zamieszczają co prawda także informacje o poprawkach, ale już proces pobierania jest realizowany poprzez odnośniki prowadzące do stron Microsoftu. Taki zapis licencyjny był między innymi powodem usunięcia z serwisu autopatcher.com programu Autopatcher XP. Druga kwestia to bezpieczeństwo – Microsoft, ze zrozumiałych względów, nie może zagwarantować, że poprawki pobierane za pomocą programów innych niż wytworzone przez Microsoft będą tymi samymi, niezmodyfikowanymi i niezawierającymi żadnego złośliwego kodu aktualizacjami co poprawki zamieszczone w serwisie Microsoft Update.
 • Program Autopatcher Updater
  Aktualnie dostępna wersja programu Autopatcher Updater nie narusza licencji Microsoftu. Autopatcher Updater jest narzędziem, które automatyzuje proces pobierania aktualizacji, pozwalając jednocześnie dokładnie określić, jakiego typu aktualizacje mają być pobierane. Nie będziemy jednak przedstawiać szczegółowego przewodnika po tym programie, gdyż w momencie opracowywania artykułu była jeszcze niedostępna wersja Autopatchera dostosowana do polskojęzycznych systemów Windows, a instalowanie innych niż polskojęzyczne aktualizacji na polską wersję systemu może się skończyć tylko w jeden sposób – źle.

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto