A A A

System jak nowy

PC Format 9/2008
Dzięki dbałości o regularną aktualizację systemu Windows znacznie się zwiększa bezpieczeństwo danych przechowywanych na komputerze. Zaniedbanie aktualizacji to proszenie się o kłopoty. Wykrywane co pewien czas luki w oprogramowaniu systemowym są skrzętnie wykorzystywane przez przestępców internetowych w celu przeprowadzenia udanych ataków, kradzieży bądź zniszczenia danych, czy też kradzieży tożsamości.

Pobieranie aktualizacji z witryny Windows Update

Oprócz systemowej kontroli aktualizacji w postaci usługi automatycznych aktualizacji możesz samodzielnie sprawdzić, czy nie warto doinstalować jakichś poprawek. Ręczne sprawdzenie dostępnych aktualizacji jest o tyle zalecane, że dzięki temu można pobrać i zainstalować także aktualizacje, które nie mają statusu tzw. krytycznych poprawek – tylko takie są automatycznie instalowane przez usługę Windows Update.


Uruchom przeglądarkę Internet Explorer (nawet jeżeli jesteś przyzwyczajony do innej przeglądarki, chcąc pobrać ręcznie aktualizacje z witryny Microsoft Update, musisz skorzystać z Internet Explorera w wersji 5 lub nowszej – zalecamy oczywiście wersję 7) i przejdź do witryny o adresie www.update.microsoft.com. Po chwili w oknie przeglądarki oprócz treści witryny pojawi się pasek informacyjny. Kliknij ten pasek lewym klawiszem myszki i z wyświetlonego w ten sposób menu wybierz Zainstaluj formant ActiveX. Jeżeli pojawi się okno: Internet Explorer - ostrzeżenie o zabezpieczeniach kliknij przycisk Uruchom.


Zobaczysz stronę, na której masz do wyboru dwa przyciski. Kliknięcie przycisku Ekspresowa uruchamia proces aktualizacji w taki sam sposób, jak jest dokonywana automatyczna aktualizacja. Jeżeli zatem chcesz samodzielnie wybrać więcej aktualizacji, kliknij Niestandardowa i poczekaj na zakończenie sprawdzania aktualizacji.


Po chwili może się okazać, że potrzebna jest aktualizacja składników Windows, by móc w ogóle korzystać z witryny z aktualizacjami (najczęściej brakującym elementem jest program sprawdzający legalność systemu). Jeżeli zobaczysz taki komunikat, kliknij przycisk Pobierz i zainstaluj teraz.


Pojawi się okno Instalowanie aktualizacji. Poczekaj, aż brakujący element zostanie zainstalowany, i kliknij Zamknij. Strona w przeglądarce odświeży się i powinieneś zobaczyć listę aktualizacji. Jeśli korzystasz z Windows XP SP2, podstawową aktualizacją będzie oczywiście dodatek serwisowy SP3. Natomiast dla użytkowników Windows Vista zalecaną aktualizacją będzie dodatek serwisowy SP1. Aby zainstalować dodatek serwisowy, kliknij Pobierz teraz i zainstaluj. Możesz też kliknąć Przejrzyj inne aktualizacje.


Jeżeli wybrałeś wyświetlenie aktualizacji innych niż dodatek serwisowy bądź dodatek serwisowy masz już zainstalowany, zobaczysz listę dostępnych aktualizacji. Domyślnie wyświetlane są aktualizacje o wysokim priorytecie. Zwróć uwagę, że lista zawiera nie tylko aktualizacje do samego systemu Windows, ale i do innych programów Microsoftu, które masz zainstalowane na komputerze (np. pakiet MS Office). Aby zobaczyć listę opcjonalnych aktualizacji, kliknij z menu po lewej stronie pozycję Oprogramowanie, opcjonalne lub pozycję Sprzęt, opcjonalne. Liczby wyświetlone w nawiasach pokazują ilość aktualizacji z danej kategorii.

Dodatek serwisowy SP3 w postaci pliku ISO do XP

Jeżeli jeszcze nie zainstalowałeś dodatku serwisowego Service Pack 3 do Windows XP i nie chcesz tego robić za pośrednictwem mechanizmu automatycznej aktualizacji, możesz pobrać z witryny Microsoftu (www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=pl&FamilyID=5b33b5a8–5e76– 401f-be08–1e1555d4f3d4) plik obraz instalacyjnej płyty CD w formacie ISO. Plik ten ma wielkość nieco ponad 300 MB i jest to z całą pewnością więcej niż ilość danych, jaka byłaby pobrana w przypadku instalacji Service Packa 3 za pośrednictwem witryny Microsoft Update. Przed instalacją Service Packa 3 warto się zapoznać z informacjami (polskojęzycznymi) dostępnymi na http://support.microsoft.com/kb/936929. Pamiętaj też o tym, by z pliku obrazu w formacie ISO nagrać płytę instalacyjną z Service Packiem 3. Funkcję nagrywania płyt z gotowych plików ISO mają praktycznie wszystkie programy do nagrywania płyt.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto