A A A

System spowalnia?

PC Format 5/2013
W miarę użytkowania komputera zauważasz jego spowalnianie. Przyczyną są dyskowe śmieci: megabajty pozostałości po programach i setki zbytecznych plików. Mamy na to radę: najnowszą wersję programu Wise Disk Cleaner. MARIUSZ MIKOS

Wise Disk Cleaner pomoże pozbyć się z dysku bezużytecznych plików. (program można znaleźć w naszym serwisie PC Format Program). Pierwsza procedura rozpocznie się od szybkiego usuwania plików oraz śladów twojej aktywności w internecie, poszczególnych programach, a także w systemie. W tym skanowaniu to ty wybierasz, które ślady aktywności mają być wyszukane. Dodatkową możliwością jest stworzenie zaplanowanego czyszczenia przeprowadzanego w czasie wskazanym przez użytkownika. Kolejne skanowanie odbywa się dla całych dysków, a jego wynikiem jest lista niepotrzebnych plików. Ostatnie już skanowanie wskazuje elementy systemu, które są zbędne i mogą zostać bezpiecznie usunięte. Tak „odchudzony” dysk należy potraktować ostatnim narzędziem programu – defragmentatorem. Dzieki temu uzyskasz szybszy dostęp do zasobów dysku.

Sprzątanie i defragmentacja dysków

Pracę z programem Wise Disk Cleaner rozpoczniemy od zmiany języka interfejsu na polski. Następnie pokażemy, jak z niego korzystać.


Podczas pierwszego uruchomienia programu wyświetli się okno wyboru języka. Zaznacz Polski, a następnie kliknij OK.


Wyświetli się częściowo spolszczone okno główne. Pierwsza zakładka Czyszczenie służy do skanowania w poszukiwaniu niepotrzebnych plików. To, jakie dokumenty ma obejmować skanowanie, jest zależne od użytkownika. Zapoznaj się z możliwym zakresem skanowania i zaznacz odpowiednie opcje.


Dla mniej zaawansowanych użytkowników istnieje na dolnym pasku możliwość wybrania zalecanych ustawień. Kliknij Zalecane, a odpowiednie opcje zostaną zaznaczone. Kliknij  Skanuj, by rozpocząć proces skanowania. Pasek postępu będzie informował o obecnym stanie przeszukiwania.


Po zakończeniu skanowania wyświetli się informacja o liczbie znalezionych plików oraz ich wielkości. Dokładne informacje są dostępne po rozwinięciu poszczególnych opcji skanowania. Wybierz  Start Clean, by oczyścić dyski z niepotrzebnych plików. Gdy pasek postępu dojdzie do końca, wyświetli się ponownie informacja, tym razem już o usuniętych plikach.


Kolejna zakładka służy do odnalezienia plików, które umkną pierwszemu skanerowi. Rozwiń listę Lokalizacja i zaznacz dyski, które mają zostać przeskanowane, a następnie kliknij Start Scan, by rozpocząć proces. Po zaledwie kilku sekundach powinna się ukazać lista znalezionych plików. Ich usuwanie jest analogiczne do poprzedniego skanowania. Wystarczy, że naciśniesz przycisk Start Clean, a pliki zostaną usunięte.


Przedostatnia zakładka Komponenty systemu zawiera dodatkowe elementy, które przez większość użytkowników nie są nawet zauważane. Wybranie zakładki spowoduje automatyczne uruchomienie skanowania i wyświetlenie listy zbędnych elementów.


Zaznacz odpowiednie pliki, a następnie kliknij przycisk Nic, by rozpocząć proces usuwania elementów, po którym wyświetli się informacja o zwolnionej przestrzeni dyskowej.


Na zakończenie porządków systemowych przejdź do ostatniej zakładki Oceń Wise Disk Cleaner. Służy ona do zwiększenia szybkości dostępu do zasobów dysku. W górnej części okna zaznacz dyski, które mają zostać zdefragmentowane, a następne rozwiń listę działań, klikając zielony przycisk Poleć Wise Disk Clean. Wybierz z listy opcję Defragment. Zostanie rozpoczęta najpierw analiza dysku, a potem jego defragmentacja. Może to trwać długo.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto